|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 18:07 | 11.27.2022

Вступну компанію до ПТУ подовжили

Хто за літо не встиг визначитися з професією або не вступив на бажану, мають можливість отримати робочу спеціальність, яка завжди в попиті. Адже заклади профосвіти, які мають недоукомплектовані групи для навчання за кошти регіонального або державного бюджету, продовжили прийом заяв до 1 жовтня.

1Konopa

Відповідно до правил прийому зарахування до закладів профосвіти має завершуватися до початку навчального року, а саме до 1 вересня. Однак ті училища, які мають недоукомплектовані групи для навчання за кошти регіонального або державного бюджету, можуть продовжити додатковий набір вступників до 1 жовтня. Відповідний лист, що дає можливість проводити такий добір, було розміщено на сайті Міністерства освіти і науки України ще 13 серпня 2019 року. В ньому йдеться про набір на окремі професії або спеціальності в межах ліцензованого обсягу закладу. Тобто якщо в ПТУ на якійсь спеціальності не укомплектований набір, то в такому разі саме на цю спеціальність і подовжено прийом документів.

«На даний момент всі професійно-технічні училища добирають студентів, – говорить начальник управління освіти і науки Чернігівської ОДА Микола Конопацький. – Зараз план по набору студентів в ці навчальні заклади виконаний на 78,4%, але цифри змінюються щоденно. Найкраща ситуація з наповненістю у Прилуцькому агротехнічному коледжі – з 145 місць 143 вже набрані, Дігтярівський професійний аграрний ліцей на 96% укомплектований, так зване училище №9 в Чернігові – на 95,3%».

Сьогодні на Чернігівщині працює 30 закладів професійно-технічної освіти. Кожного року попит на спеціальності змінюється. Цього року більш охоче обирають спеціальності з деревообробки, побутового обслуговування, сільськогосподарської галузі, будівничі спеціальності.

«Минулого року в Ніжинському агротехнічному коледжі для спеціальності електрогазозварювальник обладнали чудову аудиторію, з найякіснішим і найновішим обладнанням, – говорить Микола Конопацький. – Зараз молоді люди залюбки йдуть вступати на цю спеціальність, адже вони бачать гарну аудиторію, гарні умови для занять. До того ж цих спеціалістів після навчання залюбки забирають на роботу підприємства. Адже обладнання, на якому навчають спеціаліста, має велике значення. Наприклад, є велика різниця, навчати токаря на старому станку чи на новітньому обладнанні з програмним забезпеченням, яке зараз скрізь використовується – йому не потрібно буде перевчатися, прийшовши на роботу».

На жаль, реалії такі, що в першу чергу абітурієнти обирають такі професії, як юрист, менеджер, економіст, психолог. І велика вірогідність того, що після випуску ці спеціалісти сидітимуть вдома з тим дипломом, бо наразі ринок праці переповнений цими спеціальностями. Зовсім інша ситуація з тими, хто отримав професію в ПТУ. Сьогодні робітничі професії затребувані. Кухарі, водії, швеї – це те, що нікуди не зникне. Чи ті ж електрики, столяри, маляри. Це те, що підтримує функціонування суспільства».

Південнокорейський дослідник Ха-Юн Чанг у своїй книзі «23 прихованих факти про капіталізм» розповідає про швейцарський парадокс. Там відсоток людей з вищою освітою складає близько 40%. На відміну від США (82%), Фінляндії (94%), Греції (91%), Кореї (96%) та Аргентини (68%). Її приклад демонструє економічну модель, коли високі зарплати та соціальний захист дозволяють мати достатній рівень життя і без університету.

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)