|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 1:33 | 12.10.2022

Агрохімікати під прикриттям? або Як ПП «Агропрогрес» замилює людям очі

У селі Калинівка, що на Носівщині, свято Яблучного Спаса цьогоріч асоціювалося не з медом, як зазвичай, а скоріше з ложкою дьогтю, яку місцевим жителям підкинуло ПП «Агропрогрес».

 

Budynok

Замість того, аби йти до церкви святити яблука, пиріжки й медок, мешканці Калинівки й сусідніх сіл – Коломійцівки, Софіївки й Рівчак-Степанівки – зібралися у будинку культури, аби провести громадські слухання. Запросили й кореспондента «Чернігівщини», мовляв, допоможіть нам відстояти наше право на безпечне для життя та здоров’я довкілля. Зі слів місцевих мешканців, ПП «Агропрогрес» збирається будувати склад для зберігання хімпрепаратів і мінеральних добрив поряд з Калинівкою і неподалік від решти сіл. Для цього навіть приХватизувало місцевий колишній аеродром, аби в майбутньому було зручно здійснювати авіароботи з рознесення агрохімікатів.

Selyany

Селяни зібралися відстояти свої права

У будинку культури цього дня було велелюдно й гаряче. Та радикально налаштовані мешканці вищезгаданих сіл таки дали змогу представникам ПП «Агропрогрес» виступити.

Архітектор агрофірми Олена Цвіль одразу презентувала присутнім детальний план будівництва комплексу складів для зберігання сільгосппродукції.

Tsvil

Архітектор ПП Агропрогрес Олена Цвіль і заступник директора Віталій Лановлюк

«Детальний план розроблений на підставі розпорядження Носівської районної державної адміністрації, – уточнила виступаюча. – Ним передбачено розміщення складів, а також пожежного посту на одну автомашину. Площа – два гектари за межами Калинівки. На цій території передбачено буріння свердловини, яка буде використовуватися для потреб пожежогасіння...

– Що буде зберігатися у складах? – одразу постало питання у присутніх.

– Зернові відходи… Це лушпайки від зерна, – дещо невпевнено мовила архітекторка.

– А свердловина навіщо? Щоб їх поливати? – не утрималися від іронії учасники зібрання.

– На випадок пожежі…

– Досить нам очі замилювати… Хто вам дав право розробляти цей план?

– Носівська адміністрація…

– А ви громаду нашу питали? Людей питали? Спілкувалися хоч з одним жителем навколишніх сіл? Чи вирішує той, у кого грошей більше… З яких матеріалів будуватимете?

– Метал і бетон…

У переповненій залі вибухнула хвиля сміху, за яким слідували обурливі вигуки:

– Ви будуватимете склад для лушпайок за бетонною стіною? Ви що, глузуєте з нас? Свердловина… Пожежна… Злітна полоса… Все для лушпайок?!

Голова

Безкінечні обурення тривалий час не міг навіть спинити головуючий громадських слухань, сільський голова Калинівки Іван Багнюк.

«Якщо ви приїдете сюди будувати, я зберу увесь народ і ми винесемо вас на вилах. Не треба нам тут Чорнобиль зводити…», – обурюється представник молоді Ярослав Яценко.

Марина Іванова«Мені здається, що у цих нелюдів нема ні дітей, ні совісті… Може, досить нас труїти? Ми живемо на вулиці, яка неподалік від запланованих складів. Ми не дамо закласти там ні цеглини. Звертатимемося до Офісу Президента… Ніхто нікого не збирав, а вони вже зробили проект, документацію підготували… Наші діти хочуть дихати повітрям, а не пестицидами», – бідкається Марина Іванова.

«12 дітей-дошкільнят мешкає у будинках по цій вулиці, – продовжує Іван Голинач. – Що нам дорожче: наше майбутнє чи чиїсь прибутки?.. Ми в змозі за себе постояти і не допустимо жодним чином будівництва цих складів. І не треба нам розповідати казки про зберігання зерновідходів, ми не стадо баранів, а люди з головами на плечах!».

Відчувши настрої сільських мешканців, голова Носівської районної державної адміністрації Вікторія Вершняк запропонувала створити комісію з представників громадськості, агрофірми і влади, як того вимагає закон, аби мирним шляхом вирішити конфлікт, що назріває.

Ivan Grigori

Іван Голинач та Григорій Довгопол

«Дозвіл на саме будівництво ніхто не давав. Бо для цього треба провести громадські слухання. Тому сьогодні ми тут і зібралися. Якщо громада незгодна з будівництвом складів – ніяких дозволів ми не надаватимемо й надалі, – наголосила Вікторія Миколаївна. – У процесі підготовки будівельних архітектурних документів здійснюється стратегічна екологічна оцінка впливу на довкілля. Вона також передбачає громадські слухання. Адміністрація не має на меті від вас щось приховувати. Я вношу пропозицію створити погоджувальну комісію із вирішення спірних питань при адміністрації. Її створення вимагає закон. До її складу увійдуть представники громадськості, агрофірми і влади. Всі зауваження і побажання на цій комісії розглядатимуться. Таким чином ми законно і мирно вирішимо всі питання».

До виступаючої приєднався і депутат Чернігівської обласної ради, директор ТОВ «Нива – 2008» Григорій Супрун.1Григорій Супрун

«Питання, яке змусило нас тут зібратися, дуже актуальне. Ігнорувати думку людей ми нікому не дамо. У своєму депутатському запиті я насамперед поставив запитання щодо законності виділення земельної ділянки. Адже як можна виділити земельну ділянку для ведення особистого сільського господарства на асфальті?! Те, що там не все законно, – це факт. Видача земельної ділянки під особисте селянське господарство, потім перепродаж, зміна цільового призначення і врешті-решт будівництво... Мета цієї афери – це приватизація злітної смуги і, відповідно, будівництво там складів для зберігання хімпрепаратів і мінеральних добрив».

Григорій Іванович пояснив, що присутній на засіданні не лише як депутат, а й як місцевий житель села Коломійцівка.

«Екологія на сьогоднішній день хвилює всіх. У гонитві за прибутками не треба забувати про людський фактор. Ми теж сільгоспвиробники, але повністю відмовилися від такого обробітку полів, бо треба думати про те, що ми лишимо після себе для своїх дітей і онуків!», – наголосив пан Супрун.

«При обробці полів ПП «Агропрогрес» постійно порушує санітарні норми. Поля обробляються зі значними систематичними порушеннями, – зауважив депутат Носівської райради Григорій Довгопол. – Лушпайки можна зберігати і на території села. Є склади – беріть, ремонтуйте і користуйтеся. А складу з отрутохімікатами ми категорично не дамо побудувати! Здоров’я наших людей не має залежати від того, повіє сьогодні вітер на Калинівку, чи Коломійцівку, Софіївку, чи Рівчак-Степанівку…».

На прохання кореспондента «Чернігівщини» сільський голова Іван Багнюк показує письмове повідомлення, яке надійшло від директора ПП «Агропрогрес», про планову діяльність «Буріння й облаштування свердловини на території комплексу складів для зберігання товарно-матеріальних цінностей в с. Калинівка».

dokaz

Письмовий доказ справжнього призначення свердловини

«Перше їхнє звернення було 11 квітня 2019-го року за підписом директора «Агропрогресу» Шумейка для буріння свердловини на території комплексу складів. У цьому повідомленні у пункті «Місце провадження планової діяльності…» написано, що свердловина розміщуватиметься за 1500 метрів від населеного пункту. А насправді тут метрів 700 – не більше. Крім того, там чорним по білому написано, що планова діяльність спрямована на водозабезпечення санітарно-гігієнічних та виробничих потреб – обробку посівів ПП «Агропрогрес». А сьогодні вони самі собі суперечать, пояснюючи, що ця свердловина – для пожежної безпеки... Наші люди не безтолкові і все добре розуміють. Я завжди на боці своїх виборців і не збираюся захищати чиїсь бізнесові інтереси», – наголосив Іван Васильович.

По закінченню громадських слухань було затверджено список членів погоджувальної комісії для вирішення спірних питань. Мешканці вищезгаданих сіл вирішили піти законним шляхом, але налаштовані радикально. Кажуть, якщо їх намагатимуться переконати в інакшому, підкупити чи вплинути іншими методами – для встановлення справедливості готові влаштовувати акції протесту і звертатися до Офісу Президента.

Сніжана БОЖОК, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)