|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 13:33 | 05.27.2024

Мільйони – під воду: на Задесенні відновлюють міст, який може обітнути вода

Коштом французьких платників податків відновлюють міст через Десну, який об’єднує села Сосницької громади та є важливим логістичним вузлом для населених пунктів обох берегів Десни. Зауважимо, що ще до повномасштабної війни старий міст опинився під загрозою підтоплення деснянськими водами. Річка міняє русло, відтак поступово відгризала частину лівого берега, наближаючись до головної транспортної магістралі Задесення. У 2018 році держава закінчила будівництво першої черги берегоукріплення, русло вдалося вирівняти. Втім, ненадовго. Зараз шпори опинилися під водою, Десна знову з’їдає берег і через кілька років може відрізати міст.

 
34545656756658568670

Мешканка Великого Устя Валентина Циганок, будучи ще сільським головою, неодноразово підіймала питання берегоукріплення: писала в усі інстанції, викликала пресу, і її голос нарешті почули. У 2017 році держава виділила кошти на будівництво першої черги берегоукріплення. Вже до кінця 2018 року на лівому березі Десни лежало 10 шпор.

45654657656756777

Десна змінює русло - вид з мосту

 

«На реалізацію всього проекту тоді було заплановано 86 мільйонів гривень. Перша черга – насип десяти шпор – обійшлася бюджету в 22 мільйони гривень, – каже Валентина Миколаївна. – Щоб вирівняти русло, завезли 12 тисяч тонн буту. У 2019 році планували розпочати будівництво другої черги, але змінили керівництво Деснянського БУВР і все затихло».

Валентина Циганок каже, що тоді вдалося берег укріпити, нині ж загроза знову є загроза підмиву берегів, в результаті якого шпори опиняться під водою, а вода може відрізати міст.

2354356465675765867876

Валентина Циганок показує на шпори, які опинились під водою

 

«Щороку вода з’їдає десять метрів берега. Ще кілька років і Десна дійде до головної магістралі, яка з’єднує обидва береги Десни, – хвилюється жінка. – Якщо терміново не реалізувати другу та третю чергу, всі зусилля виявляться марними».

Фактично ж наразі можна говорити про 22 мільйони гривень і 12 тисяч тонн каміння, які опинились під водою. Жінка прогнозує, що всього за кілька років ці шпори опиняться на середині річки, а вода дійде до асфальту та відріже міст.

3545365467675756856878

«Русло все більше викривлюється в бік дороги, – каже Валентина Миколаївна. – Зробили отакий красивий міст, а можна сказати «козячий», бо його треба перестрибувати».

Мешканка Задесення пригадує, як до будівництва шпор під однією з опор мосту утворилась глибока яма, яка фактично залишила опору без підґрунтя.

«У ямі водились соми. Коли поклали шпори, то русло вирівнялось і яму затягнуло, інакше б опора мості залишилась без підґрунтя, відтак і сам міст був би під питанням, – говорить Валентина Циганок. – Без продовження будівництва яма може з’явитися знову, а з часом міст не просто відріже русло Десни, а й може впасти».

Про проблему великої води говорить і староста Задесенського старостинського округу (об’єднує села Велике Устя, Долинське, Бутівка, Бондарівка, Мала Бондарівка та Польове) Леонід Ляшик.

«Робота недороблена, і вода ріже берег ще більше, ніж до цього. Між шпорами метрів на три вже вирило, – говорить староста. – Таким чином шпори опинилися відрізані водою. Я неодноразово з цього приводу звертався в Деснянське басейнове управління водних ресурсів. Влітку сюди приїздили спеціалісти БУВР – проводили якісь заміри, плавали на човнах, обіцяли до нового року відновити роботи, але так ніхто нічого і не зробив».

3455466567568679878908768

Працівники БУВР проводять заміри. Спеціаліст стоїть на одній із шпор. Зараз вона під водою

 

Ми спробували взяти коментар у начальника Деснянського басейного управління Олександра Рибалка, однак додзвонитись до нього не вийшло. Чиновник постійно у відрядженнях. Секретар відповіла, що наразі всі спеціалісти зайняті і порадила надіслати офіційний запит. Ми так і зробимо, але скидається на те, що хтось не дуже зацікавлений у продовженні берегоукріплення або ж не вірить і не шукає можливостей фінансування. Відтак 22 мільйони коштів платників податків вже опинилися під водою. Чи спіткає подібна доля новий міст, профінансований французами?

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)