|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 20:01 | 07.25.2024

Зовнішня торгівля підприємств області

На Чернігівщині за останні два роки більше продають за кордон жири та олію, менше – папір, взуття, деревину та вироби з неї. Загалом у 2023 році експорт нижчий на понад 20%, у порівнянні з показниками 2021 року, імпорт на майже 40%.

Через повномасштабне вторгнення на Чернігівщині відбувся стрімкий обвал зовнішньої торгівлі. Скорочення експортних та імпортних поставок у 2022 році в порівнянні з попереднім роком склало близько 40%. У 2023 році підприємства поступово пристосувались до функціонування в умовах воєнного стану, що позначається на обсягах їх експортних поставок, які збільшились майже на чверть (+24,2%) до попередньо року. Водночас цей показник об’єктивно все ще на 23% нижче від обсягів експорту 2021 року. При цьому зберігається тенденція до падіння імпорту. Зокрема його обсяг зменшився на 3,7% до попереднього року і майже на 40% до 2021 року. Зростання експорту та скорочення імпорту після повномасштабного вторгнення призвело до збільшення торговельного сальдо, обсяг якого на кінець 2023 року досяг 547,1 мільйона доларів, а це на 70 мільйонів доларів менше показника 2021 року.
ТОВ "Оксамит Смаку", що в Ніжині, виробляє соняшникову олію, макуху соняшникову та паливний матеріал з лушпиння соняшника. Директор підприємства Олександр Стрілко каже, коли почалося повномасштабне вторгнення виробництво довелося законсервувати на 2,5 місяці. Ніжин не був окупований, не було руйнування, тому швидко відновили виробництво. Як тільки з’явився шлях від Ніжина до Києва, одразу почали вантажити товари і везти на продаж. Одразу ж відновили виробництво на 100%. Експорт олії в рамках загального виробництва на підприємстві складає близько 60%. Після повномасштабного вторгнення експорт олії збільшився. Товар продають у Литву, Латвію, Польщу, Німеччину, Голландію. 2022 рік відпрацювали досить ефективно, покупцям з Європи не вистачало продукції, в тому числі жирів, олії, тому вони й купували. За два роки збільшили експорт олії, бо переорієнтувалися на самостійний експорт. До лютого 2022 року, коли працювали повноцінні порти, вся Україна везла туди і зливала олію у велику посудину. Зараз прийняли рішення виходити на прямий експорт, тобто автомобільним транспортом довозити продукцію до кінцевого споживача. Нині, через блокування кордонів у Польщі, підприємство в лютому 2024 році не експортувало свою продукцію. Загалом щомісяця вдається експортувати від 300 до 400 тонн олії.
Юрій Синиця — засновник компанії "Коллар", яка виготовляє товари для домашніх тварин, повідомив, що експорт своїх товарів відновили на 80% у порівнянні з тим, що мали до повномасштабного вторгнення. Не втратили клієнтів, але компанії бояться робити великі замовлення. Виробництво станом на початок березня відновили на 100%. Можливо, за рахунок того, що деякі конкуренти перестали працювати. Найбільше товарів постачають у США, Японією, Польщу та Великобританію. Щодо імпорту, то його відновили на 100%. Більшість сировини закуповують в Україні, 30% надходить із-за кордону, каже Юрій Синиця.

117741e7a36a6dde69
Директорка чернігівської швейної фабрики "Елегант" Наталія Романовська розповідає, що експорт товарів зріс: у 2022 році на 46%, у 2023-му на 80%, у порівнянні з 2021 роком. 2021 рік був ненайкращий, це був рік ковіду. 2022-й та 2023 роки виробництво було завантажено на 100%. Почали відновлюватися з середини квітня. Це було необхідно не стільки для економіки, а щоб люди повернулися в звичне життя. Нині їх підприємство шиє жіночий одяг: плащі, пальто, жакети і спортивний одяг. Товари експортують до близько 20 країн. Найбільше у Францію, Німеччину, Великобританію, Латвію, Данію та Швейцарію. Зараз польські кордони перекривають, машини довго стоять на кордоні. Автомобіль раніше доїжджав за три чи чотири дні, а зараз п'ять чи 15, це в кращому випадку. Було таке, що машина стояла 1,5 місяця. Тому замовники не дуже хочуть чекати. Головна проблема всіх компаній, які працюють над експортом та імпортом, це кордони з Польщею. Під питанням зараз Румунія, Болгарія.
На Чернігівщині найбільше експортують продовольчі товари та сільськогосподарську продукцію. Майже 50% від загального обсягу експорту займають зернові культури. Починаючи з 2022 року, на Чернігівщині почали більше експортувати жири та олії, зокрема у 2023 році обсяг збільшився утричі до довоєнного показника. Експорт непродовольчої продукції скоротився практично за усіма позиціями. Зокрема в загальному обсязі експорту з 16,5% до 10% скоротилась питома вага таких структуроутворюючих товарів, як папір та картон, взуття та деревина і вироби з неї. Щодо імпорту товарів то порівняно з 2021 роком на 2,1% збільшились поставки до області синтетичних або штапельних волокон, електричних машин, овочів, білкових речовин та ефірних олій.
У 2021 році 69% імпорту формували готові харчові продукти, папір та картон, добрива, пластмаси, полімерні матеріали, засоби наземного транспорту, крім залізничного, котли, машини, палива мінеральні, синтетичні або штучні штапельні волокна. За час військових дій було зафіксовано скорочення імпортних надходжень майже за всіма цими товарними позиціями, проте вони продовжують формувати 69% у загальній структурі.
За результатами 2021 року понад третину (36,1%) експорту товарів поставлялось на ринки країн ЄС (зокрема Нідерландів, Іспанії, Італії, Румунії, Бельгії, Німеччини, Латвії), 14,8% – Китаю, 6,4% — Азербайджану, 4,8% — Єгипту, 4,1% — Туреччини. Водночас майже половину імпорту товарів до області формували також поставки з країн ЄС (зокрема з Німеччини, Італії, Литви, Польщі), 10% — з Китаю, 3,9% – з США, 2,3% — з Індії.

Схожі матеріали (за тегом)