|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 7:54 | 06.15.2024

Жнива закінчили, не розпочавши Жнива закінчили, не розпочавши

На полі з соняшником, як на полі бою: війна рейдерам – не завада

Селяни з Іванівки Борзнянської територіальної громади, що на Ніжинщині, мають право збирати врожай соняшника, який навесні на землях держпідприємства «Дослідне господарство “Іванівка”» самовільно посіяло приватне підприємство з Одещини.

Бахмацький районний суд наклав арешт на засіяні під олійну культуру землі і дозволив збирати збіжжя виключно держпідприємству і виключно в державну комору. У переддень судового рішення контору держпідприємства знову намагались захопити молодики спортивної зовнішності, однак, на диво бездіяльної поліції, люди вигнали «тітушок» із села буквально копняками. Але через день вони повернулись, і вже у супроводі озброєних до зубів поліціянтів виламали двері та захопили контору ДП.

 

Врожай – під арешт!

 

Над Україною літають і падають ворожі ракети, північ Чернігівщини – під щоденними обстрілами, а «тітушки» штурмують держпідприємство і йдуть у рукопашну з селянами. І все це знову ж таки під прикриттям доблесної поліції Чернігівщини Володимира Нідзельського. Один в один повторюється минулорічна історія з викраденням збіжжя соняшника з полів ДП «ДГ “Іванівка”». Того разу рейдери, нагадаємо, поцупили олійних на 152 мільйони гривень. Цьогоріч суми будуть не менші, оскільки приватна агрофірма з Одещини незаконно, без будь-яких дозволів і документів засіяла 1426 гектарів державних чорноземів соняшником.

За фактом самовільного захоплення земель та незаконних посівів Ніжинська районна прокуратура порушила кримінальне провадження. За її клопотанням Бахмацький районний суд наклав арешт на врожай соняшника – на всі 1426 гектарів! Представник підприємства ТОВ «СГ “Алва”» Ігор Мотузка намагався оскаржити рішення про арешт, аргументуючи це тим, що соняшник є їх приватною власністю, що начебто підтверджено відповідними договорами.

1adebaty

Дебати в Бахмацькому суді

 

Натомість прокурор Костянтин Батрак доводить, що договори з приватним господарством укладені з порушеннями, ба навіть більше – чинний на той час законний директор Андрій Скварський нічого не підписував і впритул не бачив паперів, а фірма має ознаки фіктивності.

Слідча суддя Наталія Лобода визначила право власності на врожай із держпідприємством і залишала врожай під арештом на час слідства. Разом із тим суд дозволив збирати соняшник виключно держпідприємству і виключно в державну комору.

 

Першу спробу рейдерства відбивали всім селом

 

Суду передувала спроба рейдерського захоплення контори держпідприємства. Більше того, серед керівників «тітушок» очевидці впізнали чоловіка, якого підозрюють у співпраці з окупантами під час російського вторгнення на Чернігівщину.

Перша спроба захоплення контори держустанови виявилась невдалою. Спортивні молодики, які заїхали в село у супроводі поліції, були фактично вибиті з населеного пункту організованими селянами.

Як це відбувалося, розповідає головний економіст підприємства Катерина Йовенко.

1akatyo

«Вони, звісно, хотіли захопити контору і, як у минулому році, вкрасти наш урожай», – пригадує жінка.

Мешканка Іванівки Любов Дуб’янська саме поралась по господарству, коли їй подзвонили і сповістили про приїзд непроханих зайд.

1alyudu

«Коли вони з’явилися в селі, ми зрозуміли, що будуть намагатись захопити контору. Буквально за лічені хвилини зібралося 70-80 чоловік», – каже пані Любов.

Катерина Йовенко розповідає, що з молодиками було три серйозні сутички. Поліція стояла осторонь та не втручалася. Після третьої спроби селяни пішли в рукопашну, і їм таки вдалося відігнати рейдерів від контори і загалом прогнати їх із села. Буквально копняками.

 

«Тітушки» і поліція – одна коаліція

 

Вже наступного дня після оголошення вироку найманці повернулися в Іванівку – вже у супроводі пів сотні озброєних до зубів поліціянтів. Ніхто з них так і не пояснив, навіщо їм автомати проти беззбройних селян. Поліція справно виконала свою роль і забезпечила доступ молодикам до контори. Замки зламані, двері виламані, приміщення утримується найманцями. Хто б міг подумати, що таке можливо на восьмому місяці повномасштабної війни з росією?

Працівники держпідприємства і селяни підтримують керівника ДП Андрія Скварського. На початку жовтня Національна академія аграрних наук наказом її віце-президента Ануш Балян звільнила Скварського з посади директора, яку він виграв минулого року на конкурсній основі. Підставою для звільнення послугував лист від керівництва Борзнянської міської ради про заборгованість. Люди стали горою за власного директора і пояснюють, що ці борги накопичили попередники за останні вісім років. А Скварський буквально за два місяці фактичного керування виплатив десятимісячну заборгованість по зарплаті та електроенергії, заготовив на зиму сіно та силос для худоби і зібрав врожай елітної пшениці, яку поклав у державну комору.

1askvar

Андрій Скварський, за якого горою стоять люди

 

Ось як він сам коментує ситуацію: «Спроби завезти на підприємство директорів-фунтів були вже неодноразові. Їх завдання – фактична крадіжка збіжжя з державних полів, як це відбулося у минулому році, коли під прикриттям поліції та «тітушок» було вкрадено збіжжя соняшника на суму в 152 мільйони гривень. Рейдери забрали гроші, а підприємству залишили борги. Така ситуація могла трапитись і зараз, але завдяки людям ми боремось. Якби не люди, то збіжжям б давно вивезли».

Аби заспокоїти селян, колишньому заступнику директора господарства рейдери пропонували хабар.

«Шість мільйонів гривень вони готові були скинути на картку для того, щоб люди не чинили спротиву при збиранні врожаю, – каже ветеран виробництва ДП «ДГ “Іванівка”» Микола Іванюк. – Я їм відповів, що в такі ігри не граю, мені тут жити і людям в очі дивитись. Я не хочу, щоб люди ходили і плювали в мій бік».

1amykiva

Миколі Іванюку пропонували 6 мільйонів за зраду односельців

 

Одразу після рішення суду директор ДП Андрій Скварський узявся до збору врожаю і каже, що разом із людьми ухвалили рішення віддати частину з нього на потреби Збройних Сил України. Слідом за комбайнами мали піти трактори з сівалками, щоб засіяти поля озиминою.

 

Боротимуться до останнього

 

Втім, роботи припинились, бо в село знову заїхали рейдери. Цього разу у супроводі пів сотні озброєних до зубів правоохоронців. Контору їм таки вдалося захопити, однак люди не збираються відступати. Все село готове боротися до кінця за врожай соняшника.

«Наші односельці зараз на війні і цікавляться та переживають за долю села та підприємства. Вони тримають фронт там, а в нас у тилу тут свій фронт і ми впевнені, що переможемо і російських вошей, і українських гнид», – кажуть іванівці.

Нагадаємо, державне підприємство «Дослідне господарство “Іванівка”» входить до структури Національної академії аграрних наук України. Конфлікт навколо господарства триває вже понад рік. Йде боротьба за посаду директора. Місцеві селяни та працівники ДП вбачають у спробах рейдерства інтереси провладного нардепа-мажоритарника. Саме його вони звинувачують у минулорічній крадіжці збіжжя соняшника. З цього приводу прокуратура порушила кримінальне провадження і навіть вручила підозру колишньому в.о. директора підприємства Миколі Половіку. Втім, до цього часу ніхто не покараний, кошти від реалізації збіжжя не повернуті в державу, а колишній директор, якого прогнали люди, отримав нову посаду в аналогічному ДП на Вінниччині.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)