|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 20:23 | 08.10.2022

Рада тергромад у час війни

Про реалії роботи в умовах воєнного часу у п’ятницю, вперше після вигнання ворога з території області, говорили на Раді територіальних громад.

Зустріч відбулася офлайн за участі начальника обласної військової адміністрації В’ячеслава Чауса та голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко. Обговорювали найважливіше: оборона і захист, економічна та інформаційна безпека, процес відновлення та підготовки до зими.
Як повідомив В’ячеслав Чаус, усі громади області працюють в умовах воєнного стану. Головні зусилля спрямовані на відбудову зруйнованої інфраструктури, житла, відновлення роботи підприємств. На все це потрібні колосальні кошти. Держава виділила з резервного фонду 400 мільйонів гривень, триває співпраця з міжнародними фондами, використовується і внутрішній потенціал. На Чернігівщині наразі відновили роботу близько 40-50% промислових підприємств, а частина підприємств, що релокувалися в безпечніші регіони, повертається. Втім, більшість бізнесу запрацювала далеко не на повну потужність. Є тенденція до відновлення, яка поки тримається на бажанні бізнесу працювати саме на Чернігівщині: під час ведення активних бойових дій у березні працювало лише 15% бізнесу; у квітні, коли агресора було витіснено за межі області, – близько 25%.
За його словами, руйнувань та пошкоджень зазнали понад 60 промислових підприємств. Майже знищені потужні промислові об’єкти: "Чернігівський автозавод", "Український кардан", "Чернігівський ковальський завод", "Пласт-Бокс Україна", "Спорттехніка", "Сівертекс", "ТАН", "Ютекс", "Верес", "Бірвіль".
Директор департаменту фінансів ОВА Валерій Дудко проаналізував виконання місцевих бюджетів Чернігівської області за січень-травень 2022 року. Це необхідно, аби визначити пріоритети у бюджетному процесі в умовах обмеженого фінансового ресурсу. Наразі досягнуто домовленості, що ПДФО від діяльності військових залишатиметься за місцем їх дислокації. А це значні надходження до місцевої скарбниці.

2022 06 10 radahromad 12 2022 06 10 radahromad 15
Наступне питання – основні завдання у сфері цивільного захисту населення в умовах воєнного стану. Чимало завдань покладено на місцеве самоврядування, але за допомоги та координації військових адміністрацій. Слід підготувати укриття та бомбосховища, а також план евакуації населення. Невідомо: чи піде ворог знову, як він йтиме, і яку зброю застосовуватиме. Тому чим більше альтернативних варіантів евакуації населення буде, тим краще. А головне, щоб план був комплексний. Тому укриття та бомбосховища мають бути готові постійно.
У стані відносної безпеки область має розпочинати відновлення. Перший крок до цього — правильна фіксація збитків. Про порядок роботи з цього питання поінформувала директор Департаменту економічного розвитку ОВА Олександра Хомик.
Війна не відтерміновує зиму. Тому варто вже зараз думати, як входити в опалювальний сезон. І саме це питання виявилося найбільш дискусійним. Йшлося про облаштування приладів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних в бюджетних закладах. Виконання умов договорів з постачання природного газу, укладених між бюджетними установами та ТОВ ГК «Нафтогаз Трейдинг», в частині розрахунків за використаний природний газ. Також керівник профільного департаменту ОВА Володимир Кривенко розповів про механізм забезпечення населення скрапленим газом для побутового використання.
Гостро стоїть питання інформбезпеки. Подекуди на півночі Чернігівського, Корюківського, Новгород-Сіверського районів місцева газета залишається єдиним доступним українським ЗМІ. Водночас війна додала цим редакціям чимало проблем: зруйновані приміщення, дефіцит паперу, зменшення доходів, ускладнена логістика. Посадовці шукають варіанти надання підтримки місцевій пресі. Украй важливо, щоб і з боку громад редакції також мали підтримку та співпрацю. Мова йде як про допомогу у взаємодії з Укрпоштою, так і про фінансові питання.
Після форуму громадам передали комп’ютерне обладнання, сонячні панелі та два авто для медиків, придбані за кошти партнерів.

Схожі матеріали (за тегом)