|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 20:12 | 05.21.2024

На скільки років залишилось води?

Чернігівщину чекає безводний апокаліпсис? Влада не говорить про це відкрито, але визнає проблему безводдя й навіть поспішно ухвалює відповідні програми.

Так, Чернігівська обласна рада затвердила програму «Питна вода Чернігівської області на 2022-2026 роки». На її фінансування виділять 57 мільйонів гривень із обласного бюджету, 38 мільйонів надійде з бюджетів місцевих рад. Планується забезпечити якісною питною водою канівсько-бучацького водоносного горизонту 95 населених пунктів області. А от аграрії не приховують того, що вода має для них стратегічне значення. Один із представників крупного агрохолдингу нещодавно обмовився, що води вистачить на 50 років. Що далі?

 

Вода сумнівної якості

 

Ще пів століття тому ніхто й подумати не міг, що проблема безводдя стане актуальною в місцевостях, де осушували болота шляхом меліорації. Одначе це вже доконаний факт – на більшості територій краю води в криницях немає. А там, де вода ще залишилась, вона дуже низької якості.

vodano

Ось про що свідчать наукові дослідження. Як відомо, для водозабезпечення населення Чернігівської області використовують воду з четвертинного, харківського, бучацького, верхньо- і нижньокрейдяного водоносних горизонтів. Четвертинний горизонт використовують скрізь. У багатьох районах області у воді цього горизонту є нітрати, вміст яких перевищує норми Держстандарту.

Тетяна Шовкун, науковець Ніжинського державного педагогічного університету імені Миколи Гоголя, у своєму дослідженні зазначає, що нітрати є у воді в таких колишніх районах області: Ріпкинський, Семенівський, Корюківський, Козелецький, Ічнянський, Новгород-Сіверський та Чернігівський.

Харківський і бучацький горизонти можуть бути пов’язані між собою, однак харківський часто буває відсутній. Вода з цих горизонтів у багатьох районах області має підвищений вміст заліза, але її використовують найчастіше.

«Найчистішими є верхньо- та нижньокрейдяний горизонти, – цитуємо витяг із наукової роботи Тетяни Шовкун. – В останні роки у верхньокрейдяному горизонті (м. Семенівка) виявлено нітрати, які приблизно удвічі перевищують норми Держстандарту, а в нижньокрейдяному – збільшений вміст фтору (Прилуки, Ніжин, Сновськ, Мена)».

Дослідження впливу води, забрудненої шкідливими хімічними речовинами, на здоров’я населення мають виражений регіональний характер і, як правило, пов’язані з гігієнічною оцінкою впливу окремих промислових підприємств на навколишнє середовище. А, власне, високий рівень забруднення підземних вод області обумовлений незахищеністю ґрунтових вод та слабкою захищеністю міжпластових вод від вертикальної фільтрації забруднюючих речовин. Особливо це стосується північної частини області, де переважають породи легкого механічного складу і забруднювальні речовини легко проникають у ґрунтові води, що спричиняє високий рівень інфекційних захворювань.

Відтак говорити про якісну питну воду не доводиться не лише в колодязях, але й там, де вона залягає нижче 30-ти метрів і навіть глибше.

 

Мільйон – за «поліську оазу»

 

У Чернігівській обласній раді, ухвалюючи програму «Питна вода», порахували: через зниження рівня ґрунтових вод, якісної води сьогодні бракує майже в 500 населених пунктах Чернігівщини. Тож якщо не звернути на це увагу зараз, то через десять років на Чернігівщині може настати повна засуха, як у Африці. У деяких селах і селищах люди не тільки не мають можливості пити чисту колодязну воду, а й навіть використовувати її для побутових потреб.

Планується, що впродовж наступних років 95 населених пунктів Чернігівщини будуть забезпечені якісною питною водою з канівсько-бучацького водоносного горизонту. Він залягає на глибині 150-200 метрів і добре захищений від поверхневих забруднень. Вода з цих свердловин має стабільні мікробіологічні показники, що характеризують її епідемічну безпеку. Але природній вміст сухого осаду, хлоридів та фтору перевищує в декілька разів нормативні показники. Якщо два перші показники більшою мірою впливають на смак води, то підвищений вміст фторидів (фтору) – це ризик захворювання дітей на флюороз. Саме у малюків при формуванні кісток та зубів високий вміст фтору викликає патологічні процеси. Зрештою, це все ж краще, ніж пити воду з горизонту харківських відкладів (глибина 70-100 метрів), яка є менш захищеною від поверхневих забруднень.

Починаючи з 2022-го року на Чернігівщині в рамках чинної «водяної» програми запланована розробка 57 свердловин глибиною 80-150 метрів. Завершити будівництво сподіваються до 2024-го. Ще 38 свердловин з’являться на Чернігівщині у 2025-2026 роках.

Біля кожної з них планують облаштувати водозабірну колонку й спорудити альтанку.

Орієнтовна вартість однієї такої «поліської оази» складатиме один мільйон гривень! Левова частка коштів надійде з обласного бюджету, частину ж доведеться співфінансувати громадам.

 

«Що буде далі, … я не знаю»

 

На скільки вистачить свердловин, прямо залежить від інтенсивності їх використання. Адже, як відомо, навіть ріки мають свій ресурс. В одному з нещодавніх коментарів представник крупного кластеру агрохолдингу СТОВ «Дружба Нова» Олег Власенко висловив думку про те, що води залишилось всього на пів століття.

Цитуємо його дослівно: «Питання води є дуже складним. В людей у колодязях води не стало не через нашу діяльність, а через серйозну зміну клімату. Це доведений факт. Подобається це чи ні, але на сьогоднішній день стратегічне питання – це вода. Нам зараз треба думати над тим, щоб бити свердловини. Робити їх на харківському горизонті, тому що там води мінімум на 50 років. Такий висновок дали наші київські науковці. Що буде далі – кажу відверто, я не знаю. Може нас метеорит якийсь «накрити», може відбутися що завгодно. Але те, що сьогодні треба приділяти увагу цій проблемі, – це факт».

Фактом залишається також і те, що на більшості територій, де працює згадана компанія, воду черпають без належного контролю з боку органів місцевого самоврядування. Мабуть, не лише ця компанія. Часто колишні колгоспні свердловини не оформлені у комунальну власність, тож ніхто не слідкує за тим, скільки води вибирається, а вона, як ми бачимо, – дійсно стратегічний ресурс. Вода – це життя… Що буде за 50 років? Що питимуть наші діти та онуки?

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)