|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 0:52 | 12.10.2022

Податки для села: чи стане 5600 початком нової колективізації?

Проголосований парламентом Урядовий законопроект під номером 5600 встановлює з нового року нові податкові правила гри не лише для фізичних осіб-підприємців, але й для селян-одноосібників і дрібних фермерів.

Лобісти законопроекту переконують, що він має вивести аграрний сектор із «тіні». Разом із тим найбільш жорсткі противники вбачають в ньому спробу ліквідації села як адміністративної одиниці, а селянства – як класу, називаючи законопроект 5600 новою колективізацією й примусовим обезземеленням в інтересах агрохолдингів.

 

Більше 50 соток? Плати!

 

Скандальнішою за нього могла бути тільки так звана «земельна реформа»! Законопроект № 5600 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» запроваджує нові правила гри для тих, хто до цього часу не мав справи з податковою, тобто для селян-одноосібників.

Переходячи до суті ухваленого, зупинимось на основних положеннях, які стосуються українського села. Найголовніше нововведення 5600 – це запровадження поняття «мінімальне податкове зобов’язання» (МПЗ) для власників або користувачів сільськогосподарських ділянок, які перебувають за межами населених пунктів. З першого січня все, що більше 50 соток і перебуває за межами села, оподатковуватиметься. Це стосуватиметься як власників землі, на якій нічого не вирощується, так і фермерів чи аграріїв, які обробляють власну чи орендовану землю. Логіка мінімального податкового зобов’язання проста: з кожного гектара землі треба сплатити певну суму обов’язкових податків, і вона не може бути меншою від цього встановленого державою МПЗ.

 

Що входить у МПЗ?

 

До мінімального податкового зобов’язання входить: податок на землю, податок з доходу за продаж урожаю, вирощеного на цій ділянці, податок на доходи фізичних осіб, військовий збір із зарплати найманих працівників. Якщо сплачена сума з одного гектару землі буде меншою за МПЗ – будь ласка, доплати у бюджет. Таким чином Уряд нібито хоче побороти «тіньовий» обробіток землі і збирати додатково 12 мільярдів гривень щороку.

 

Як розподілятимуть гроші?

 

60% – до місцевих бюджетів. Державний бюджет отримає 25%, а обласний – 15% Розмір мінімального податкового зобов’язання відраховується від НГО і варіюється по роках у розмірі: 2022 рік – 4%, 2023-й – 5%. Як бачимо, цілком можливо, що цей розмір буде збільшуватись і в наступні роки.

Щодо агрохолдингів, то річна сума сплати податків на один гектар землі у них зазвичай перевищує мінімальне податкове зобов’язання і становить 2300 гривень. Власникам паїв, які самостійно обробляють землю, потрібно порахувати суму сплачених ними податків і порівняти з МПЗ, і потім буде зрозуміло, доплачувати чи ні.

 

Паї продаватимуть без оподаткування

 

За ставкою 0% може оподатковуватись продаж земельної ділянки с/г призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних КСП, або приватизації земельних ділянок, які перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.

sxeme

Чернігівщина - в девятці областей, де кількість угод з продажу землі перевалила за тисячу

 

Єдина умова – ділянка має перебувати у власності людини, яка хоче її продати, понад три роки, а людина має отримувати з неї дохід не частіше одного разу на рік. Спадкоємцям же не потрібно дотримуватись умови трирічного перебування майна у власності. До цього часу без ПДФО та військового збору особа могла продати не більше двох гектарів сільськогосподарської землі. Саме така норма встановлена ст. 121 Земельного Кодексу України.

 

«За» і «проти»

 

Лобісти ринку землі вітають ухвалення законопроекту 5600. Зокрема, у Всеукраїнській аграрній раді, яка активно виступала за ухвалення законопроекту про ринок землі в тому вигляді, який і снує зараз, стверджують, що до цього часу у Україні близько 8 мільйонів гектарів землі обробляють без сплати жодних податків. «

Збитки становлять щонайменше 20 мільярдів гривень на рік, - пояснив заступник голови ВАР Денис Марчук. Мета законопроекту 5600 – вивести агросектор з «тіні». Тим, хто сумлінно платить податки, боятися нічого. Законопроект більшою мірою стосується людей, які, працюючи на землі, обробляючи сотні гектарів, не сплачували жодної копійки».

А от фермери називають законопроект неоднозначним.

Представник фермерського господарства «Баклан і К» (Борзнянщина) Григорій Коваль: «Законопроект неоднозначний. Це, як на мене – палиця на два кінці: для людини з банком землі в 300 гектарів і для людини з трьома гектарами. Я противник того, що якщо людина обробляє свій пай, то вона має платити. Але тут також питання: хто доведе, чи людина сама обробляє, чи віддала землю в обробіток якомусь хитро вдареному. Найстрашніше те, що є прецедент. Сьогодні це 4, завтра 5 відсотків від НГО, а післязавтра це може бути 7-8 відсотків. Я не кажу, що платити не треба. Платити треба всім! Але знову ж таки: якщо людина обробляє своє, то це одна справа. Інша річ, коли є гравці з кількома сотнями гектарів, які не реєструються і не платять податків. Одним із підводних каменів може бути той самий ринок землі: можливо, так і задумано, щоб люди продали землю. Нащо тобі паритись на тих двох гектарах – краще їх продати! Що стосується мене, то я не можу сьогодні купити землі, бо вибір стоїть між урожаєм і банком землі. До того ж купити землю не так просто, є купа юридичних нюансів. Ціна сьогодні «ходить» від 800 доларів до 1300 доларів за гектар. Все залежить від якості землі».

yudicki

Директор ТОВ «Переможець» (Новгород-Сіверщина) Андрій Юдицький: «Важко наразі щось коментувати. Я знаю одне: ринок землі вже йде, і все робиться для того, щоб люди її якнайшвидше позбулись. За моєю інформацією, наразі в нашому районі агрохолдинги дають в середньому 800 доларів за один гектар. Яке моє ставлення до цього? Від самого початку неправильно було розпайовувати землі, це рішення для знищення України. Що стосується нашого господарства, то землю ми купити можемо, але ми не купимо тисячі гектарів, треба капітал. У нас такого капіталу немає. На відміну від холдингів і іноземців. Розраховуємо на те, що люди не будуть продавати землю за тисячу доларів, бо це не ціна, це копійки. По-нормальному, держава повинна викуповувати землю і здавати ефективному власнику, який працює на території, де орендує землю».

 

Знищити село як одиницю, а селянство – як прошарок

 

yakubivanВіцепрезидент Всеукраїнської асоціації фермерів і приватних землевласників, директор фермерського господарства «Соната» (Городнянщина) Іван ЯКУБ виявився найбільш категоричним у своїх прогнозах та висловлюваннях.

Так, на його думку, частина положень законопроекту № 5600 направлена на те, щоб знищити село як адміністративно-територіальну одиницю, а селян – як клас, інша частина – на обезземелення українців.

«У результаті цих змін худоби люди тримати не будуть. Цим закінчиться остаточне знищення селянства як самостійного класу, – прогнозує представник асоціації фермерів і приватних землевласників. – Давайте порахуємо: максимальний річний прибуток з двох гектарів, які може отримати одноосібник, складає 30 тисяч гривень. Це – «стеля» для одноосібника. Ділимо ці кошти на 12 місяців і отримуємо 2,5 тисячі гривень. Із цих 30-ти тисяч заберуть десяту частину. Сором! Кого ви обкладаєте податками?».

Друга частина положень законопроекту, на думку Івана Якуба, спрямована на те, щоб люди якомога швидше продавали паї.

«Їх продаж не оподатковується, а місцеві бюджети залишаються без надходжень. У нормальній країні все зробили б навпаки, але тільки не в нас, – обурюється фермер. – Земля стимулює виробництво, а продаж землі виробництво не стимулює. Це зроблено для того, щоб обезземелити селянство. У всьому світі самозайняті особи – найкращий прошарок для держави, бо держава не думає, як їх забезпечити роботою. Наша ж держава хоче зменшити кількість самозайнятих громадян. Припустимо, одноосібник не сплачує за вироблену продукцію, але ж вона йде далі, утворюючи додану вартість. Вбиваючи одноосібника, ми зменшуємо кількість виробленої продукції та доданої вартості».

За словами Віцепрезидента Всеукраїнської асоціації фермерів і приватних землевласників, Чернігівщина – одна з областей, де активно продають землю.

«Я сам змушений купувати землю, хоча противник ринку землі і наголошую на тому, що землю повинна купувати держава. Але, якщо зараз я не куплю, то за мене це зробить хтось інший», – каже Іван Якуб.

За його словами, старт ринку в області – від 500 доларів (північ Чернігівщини) до 1500 доларів за один гектар за чорноземи на півдні.

«На вашу думку, це нормальна ціна?»

«На мою думку, земля має належати державі, але я змушений купувати. До ухвалення законопроекту землю переважно продавало люмпенізоване населення, а 5600 стимулює позбуватись земельних наділів і тих, хто намагався на ній господарювати, – відповідає Іван Якуб. – Тепер закон розв’язав руки податковій. Це сталінські груші-яблуні – така собі нова колективізація в інтересах крупних гравців ринку. Нам обґрунтовують, що найбільші «тіньовики» – це селяни, але разом із тим забувають сказати, скільки землі обробляють холдинги без зміни цільового призначення, недоплачуючи громадам, пайовикам, державі. Це мільярди! Будемо сподіватись, що цій владі залишилось недовго. Наступний парламент повинен виправити цю ахінею. Цей рік буде і без того важким для сільського господарства».

А тим часом… З моменту запуску ринку землі в Україні середньозважена ціна одного гектара земель для товарного с/г виробництва становить 33 415 гривень. З початку дії ринку було здійснено 21 978 операцій купівлі-продажу земельних ділянок для товарного с/г виробництва (паї) загальною площею 80 041 гектара. Схоже на те, що українці продадуть землю за зелені папірці, як свого часу індіанці Америки продали її за скляні брязкальця.

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)