|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 19:21 | 07.25.2024

Переходимо на альтернативу!

Газова війна, яку розв’язала Росія, вплинула не лише на промисловість, а відповідно і кишеню кожного українця, але й змусила громади, владу, ту ж таки промисловість замислитись над доцільністю використання газу загалом.

І якщо для нинішнього керівництва Чернігівської ОДА заклики переходити на альтернативу виглядають більше піаром, ніж реальними намірами, то громади просто не мають вибору. Цьогорічні бюджети територіальних громад планувались під газ по 8, сьогодні ж на торгах постачальники доводять до 50 гривень за кубометр. Такі цифри фактично означатимуть банкрутство більшості територіальних громад, саме тому голови шукають вихід в альтернативі.

 

Газовий зашморг

 

Крутівська територіальна громада – одна із небагатьох новоутворених. Існує вона всього рік. Її особливістю є не лише місце розташування (громада об’єднує села двох колишніх районів – Ніжинського та Борзнянського), але й те, що частина бюджетної сфери підключена до газу, а частина – на твердому паливі. Саме з тією частиною, яка опалюється газом, цьогоріч і виникли проблеми.

sadybakrut

Центральну садибу громади опалюють твердим паливом

 

«Як відомо, освіта – це найбільші бюджетні витрати, – говорить голова громади Олег Бузун. – Ми маємо три навчальні заклади: в Хорошому Озері, Крутах і Перебудові. Із цих трьох шкіл тільки Крути мають газову котельню, тому із опаленням по Хорошому Озері та Перебудові у нас немає проблем: дрова заготовлені, тендер по торфобрикету вже пройшов і постачальник з громадою вже працює. А от з газом складніше…».

Газом опалюють не лише школу, але й будинок культури та амбулаторію у Крутах. Для того, щоб пережити зиму, потрібно не багато-не мало, а 80 тисяч кубометрів блакитного палива. У докризових цінах це майже 700 тисяч гривень на рік. Сума є підйомною та прийнятною, та з газом, як відомо, клопотів менше. Втім, кризові стани в енергетиці та газові спекулянти поставили більшість громад у безвихідь.

budkrutkult

А будинок культури поки що законсервували

 

«Наприкінці жовтня у нас пройшли другі торги, – продовжує сільський голова. – Ніхто нам обіцяного газу по 24 гривні не продав, а от по 46 гривень пропонували. Наразі ми подали пропозиції до НАК «Нафтогаз України», чекаємо черги, коли нам дадуть ліміти газопостачання по ціні 16,8 гривні. За такою ціною ми ще в змозі будемо опалювати і амбулаторію, і школу. Бюджет, звісно, був розрахований під ціну 8, але навіть за ціни 17 ми виживемо».

Вижити – це одне, а от як за таких умов розвиватись? Зрозуміло, що за рахунок економії. Економія на опаленні у цьому випадку є найбільш суттєвою, тож у Крутівській громаді планують перевести всю бюджетну сферу на альтернативне паливо. Газ же залишатиметься як страховка і менше навантаження на кочегарів.

«Ми вже відмовились від газу в сільській раді та будинку культури. У нас залишилося лише два соціальних заклади, які ми плануємо також перевести на тверде паливо – це амбулаторія та школа, – пояснює керівник громади. – У будинку культури ми наразі відмовились від опалення та злили воду з батарей. Плануємо приєднати його після зими до загальної шкільної системи. Що стосується шкільної котельні, то після двох невдалих торгів, ми звернулись до Вертіївської громади з проханням подарований їм проектом ПРОООН «Кліма-Іст» твердопаливний котел, який не використовують в громаді, передати в користування Крутівській громаді на позиціях міжмуніципальної співпраці з певним передбаченим компенсатором, – продовжує Олег Бузун. – Таким чином у нас залишиться одна амбулаторія, але вже наступного сезону ми і її переведемо на тверде паливо».

 

У планах – запустити власний пелетний цех

 

Дрова та торфобрикет – це також стаття витрат, хоч і порівняно незначна на фоні ціни на газ. У планах громади – самостійно забезпечувати потреби бюджетних та соціальних установ власним дешевим паливом. У Крутах планують запустити виробництво паливних пелето-брикетів. Як відомо, Олег Бузун, ще працюючи на посаді голови Ніжинської райради, допомагав з реалізацію міжнародного грантівського проекту зі створення кооперативів. Відтоді минуло чимало часу, і деякі проекти, як кажуть, зависли в повітрі.

«Наразі готуємо загальні збори об’єднання кооперативів «Чернігівщина екологічна», хочемо змінити директора, оскільки наявний не працює на цій ниві, – говорить Олег Бузун. – Від себе хочу висунути вимогу повернути обладнання для виробництва пелето-брикетів, яке спочатку розташовувалось у Вертіївці, а потім переїхало в Ріпки. Його треба перенести його в нашу громаду та запустити цех».

Плани і дійсно грандіозні, адже, реалізувавши їх, громада матиме власне дешеве паливо, нові робочі місця і виробництво, яке в перспективі приноситиме додаткові надходження до бюджету. Ясно, як Божий день, що дешевого газу вже не буде, а попит на альтернативне паливо тільки зростатиме, тож подібне виробництво – це одна із перспектив розвитку.

«Майданчики у нас для цього є, – каже голова Крутівської громади. – Попередньо розглядаємо варіант розміщення у Хорошому Озері. У нас немає багато тирси пилорамної, але в нас узбіччя заросли чагарниками, і ці чагарники будуть матеріалом для виробництва пелетів».

 

Коли запрацює комунальна земля?

 

Ще одна з найближчих економічних перспектив громади – запустити власний обробіток комунальної землі. Спочатку планують обробляти небагато. На існуюче в громаді комунальне підприємство керівництво хоче «нанизати» 400 гектарів землі, якою користується дослідна станція «Маяк» Інституту овочівництва та баштанництва Національної академії аграрних наук України.

«Як тільки запустимо повноцінно опалення в школи, ми з керівником «Маяка» їдемо до Києва в Національну академію аграрних наук, – говорить Олег Бузун. – Землі, на яких працює установа, є комунальними. Ми передавали їм землю під науку і господарську діяльність. Я на всіх рівнях говорю, що ці 400 гектарів треба зберегти і для науки, і для обробітку в комунальному підприємстві. Не роздати, а зберегти і отримувати додаткові надходження до бюджету».

 

Крути стануть другим Батурином

 

Ще одна перспектива, яка вимальовується в Крутах, – туристична. Держава готується вкласти мільйони в реалізацію амбітного проекту, розташованого на землях громади.

kruty21

«У нас нещодавно була зустріч із директором Меморіального комплексу пам’яті Героїв Крут, на якій також були присутні представники з Києва, – каже Олег Бузун. – Планується серйозне будівництво на базі Меморіалу. Вони хочуть перенести сюди всю територіальну оборону і всі молодіжні вишколи. Планується будівництво модернізованого сучасного тиру на 500 метрів, фортифікаційні та оборонні споруди, кінотеатр, кафе, сучасні стоянки – це буде другий Батурин».

krutmuzey

Логічні пояснення таким вливанням є, адже патріотичну тему Крут використовують усі, окрім самих Крут. До того ж на рівні держави вона недостатньо розкручена як бренд. Та найважливішим аргументом на користь Крутів є наявність 126 гектарів землі, яке належить Міноборони. Такого в області точно немає ніде!

«Наше завдання – затримати тут туриста. Ми цей об’єкт подали на «Велике будівництво» в плані паркового будівництва. Я думаю, що нам все вдасться. На січень має бути велика презентація проекту. Готуємось до нього», – резюмував керівник громади.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)