|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 19:07 | 04.17.2024

У багатомільйонній афері – саботаж слідства та прокуратури

Національна поліція та прокуратура області саботують розслідування кримінальних проваджень за фактом багатомільйонних розтрат бюджетних коштів та ухилення від сплати податків на державному підприємстві ДГ «Іванівка» НААН України Інституту сільського господарства Північного Сходу.

Головний фігурант проваджень – колишній директор господарства Микола Половік, який, попри складену ще на початку вересня підозру, чомусь досі її не отримав. Поновившись у жовтні на посаді через суд, він організував збір і вивезення з державних полів врожаю соняшника приватною фірмою, яка є також фігурантом кримінального провадження. Спроба законно призначеного директора держпідприємства Андрія Скварського вкотре арештувати врожай наразилась не лише на відвертий саботаж слідства, а й на нікчемну аргументацію суду, яка дала додатковий час для завершення жнив тими, кого представник НААН називає рейдерами.

 

Давня історія з присмаком махінацій

 

Виявляється, що історія з махінаціями на держпідприємстві НААН України в Іванівці, попри відсутність до недавніх подій розголосу, не нова і тягнеться з 2019-го року. Так, 9-го липня 2019-го року СВ ВП 1 Ніжинського РВП ГУНП в Чернігівській області реєструє кримінальне провадження № 42019270000000141 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України відносно керівника ДП «ДГ «Іванівка» ІСГ ПС НААН» Половіка Миколи Вікторовича. Слідчі порушують провадження за фактом зловживання службовим становищем службовими особами ДП «ДГ «Іванівка» ІСГ ПС НААН» шляхом привласнення врожаю, який незаконно вирощувався на землях, переданих державному підприємству, отримання неправомірної вигоди, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, що може призвести до завдання збитків державі.

3-го лютого 2021-го року СУ ГУНП в Чернігівській області реєструє кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12021270000000044 теж за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.

Провадження відкрили за фактом розтрати бюджетних коштів на загальну суму майже 2,7 мільйони гривень. Миколі Половіку закидали, що, будучи директором державного господарства, він:

– укладав ряд договорів поставки з ознаками фіктивності;

– за змовою з приватними особами підлягали обробітку земельні ділянки підприємства без документів (хоча навіть із документами не мали права);

– занижували врожайність.

13-го липня 2021-го року у кримінальному провадженні прокурор виносить постанову про визнання речовими доказами майбутній урожай 2021-го року, вирощений на земельній ділянці розміром 4106 га, кадастровий номер – 7420883200:04:001:0001.

Варто також додати, що кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.191 КК України, відповідно до ст.12 КК України, є тяжким злочином.

 

Що ж саме встановило слідство?

 

У ході досудового розслідування було встановлено, що для надання доступу до земель Національної академії аграрних наук України, що перебувають у володінні та користуванні ДП «ДГ «Іванівка» ІСГ ПС НААН» між ТОВ «Енергогазімпекс» та ДП «ДГ «Іванівка» ІСГ ПС НААН» 2020-2021-их роках укладено договори про надання сільськогосподарських послуг з вирощування соняшника за звичайною технологією. Аналогічний договір укладено між ТОВ «Енергогазімпекс» та ДП «ДГ «Іванівка» ІСГ ПС НААН України» про надання сільськогосподарських послуг. За умовами цих договорів виконавець в особі ТОВ «Енергогазімпекс» зобов`язується надати комплексні сільськогосподарські послуги з вирощування та збирання врожаю соняшнику та кукурудзи, в тому числі виконати всі необхідні види агротехнологічних робіт власними силами із застосуванням власних матеріалів, а замовник в особі ДП «ДГ «Іванівка» ІСГ ПС НААН України» зобов`язується прийняти та оплатити їх.

З аналізу змісту зазначених договорів вбачається, що ДП «ДГ «Іванівка» ІСГ ПС НААН України» фактично передало ТОВ «Енергогазімпекс» у платне користування (оренду) земельну ділянку. Згідно з п.1.4 вказаних договорів про надання послуг власником незавершеного виробництва та майбутнього врожаю є ТОВ «Енергогазімпекс».

При цьому, 2020-2021-их роках між ТОВ «Енергогазімпекс» та ДП «ДГ «Іванівка» ІСГ ПС НААН України» уклали форвардні договори поставки сільськогосподарської продукції кукурудзи та сільськогосподарської продукції соняшнику. Згідно з предметом форвардних договорів, постачальник зобов’язується поставити і передати у власність покупця, а покупець прийняти і оплатити сільськогосподарську продукцію українського походження, врожаю соняшнику та кукурудзи.

 

Привласнення, розтрата, незаконний обробіток, заниження врожаю…

 

Окрім всього, слідством було встановлено, що впродовж 2020-го року між ДП ДГ «Іванівка» ІСГ ПС НААН України» та ТОВ «Інвестиційна компанія «Енергоперспектива» були укладено такі договори про надання сільськогосподарських послуг:

– з обробки ґрунту та посіву соняшнику на загальну суму 9 мільйонів 180 тисяч 168.80 гривень;

– про надання сільськогосподарських послуг з догляду за посівами та збирання врожаю соняшнику на загальну суму 8 мільйонів 640 тисяч 584.39 гривень.

Згідно з умовами даних договорів, виконавець в особі ТОВ «Інвестиційна компанія «Енергоперспектива» зобов’язувався надати комплексні сільськогосподарські послуги з вирощування та збирання врожаю соняшнику та кукурудзи, в тому числі виконати всі необхідні види агротехнологічних робіт власними силами із застосуванням власних матеріалів, а замовник в особі ДП «ДГ «Іванівка» ІСГ ПС НААН України» зобов’язувався прийняти та оплатити їх.

З аналізу змісту зазначених договорів, вбачається, що ДП «ДГ «Іванівка» ІСГ ПС НААН України» фактично передало ТОВ «ІК «Енергоперспектива» у платне користування (оренду) земельну ділянку. Згідно з п.1.4 вказаних договорів власником незавершеного виробництва та майбутнього врожаю є ТОВ «ІК «Енергоперспектива».

При цьому, 06.03.2020 року між ТОВ «ІК «Енергоперспектива» та ДП «ДГ «Іванівка» ІСГ ПС НААН України» укладено форвардні договори поставки соняшнику на загальну суму 8 мільйонів 550 тисяч гривень та кукурудзи на загальну суму 9,5 мільйона гривень.

Зі змісту зазначених договорів вбачається, що на їх підставі ДП «ДГ «Іванівка» фактично передано в користування (оренду) земельні ділянки ТОВ «Енергогазімпекс» та ТОВ «ІК «Енергоперспектива».

Крім того, встановлено, що у ході діяльності службові особи ДП «ДГ «Іванівка»», та зокрема Микола Половік, за попередньою змовою з невідомими особами здійснюють обробку земельних ділянок, які знаходяться у користуванні ДП «ДГ «Іванівка», без документального відображення, у результаті чого службовими особами здійснюється заниження фактичної врожайності з метою збагачення третіх осіб.

З огляду на вищевикладене дії службових осіб ДП «ДГ «Іванівка» ІСГ ПС НААН України», ТОВ «Енергогазімпекс» та ТОВ «ІК «Енергоперспектива», прокуратура кваліфікувала за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.191 КК України. А це – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. Провадження зареєстровані, статті обвинувачення – серйозні, збитки – колосальні. Загальна сума боргів держпідприємства – 90 мільйонів гривень, з яких 60 мільйонів – це борги перед кредиторами, частина з яких, як стверджує слідство, є фіктивними. У зв’язку з цим виникає запитання: чому Микола Половік і досі не отримав підозри? Чому мовчить прокурор Чернігівської області Сергій Василина, начальник обласного управління поліції Володимир Нідзельський?

 

Правовий нігілізм

 

Судячи з крайнього засідання Новозаводського суду міста Чернігова, що відбулося минулого четверга 20-го жовтня, мова йде не про дивну мовчанку, а про справжній саботаж з боку силовиків. По-перше, після розблокування арешту врожаю за позовом юристів Миколи Половіка прокуратура навіть не спробувала арештувати врожай, хоча в рамках існуючого провадження – мусила це зробити. Замість прокуратури заяву до суду подає призначений НААН України законний директор Андрій Скварський. Таке ось представництво інтересів держави у суді!

За словами Андрія Скварського, з підприємства вже вивезли у невідомому напрямку близько трьох тисяч тонн соняшника на загальну суму 50 мільйонів гривень. Врожай збирає та ж сама фірма, яка є фігурантом кримінального провадження, а забезпечує безперешкодний збір соняшника спецпідрозділ «КОРД», котрий, за наказом вищого поліцейського керівництва вже другий тиждень не вилазить з села Іванівка – живе у казенному гуртожитку і харчується за рахунок підприємства. Очевидно, Володимир Нідзельський вже поборов всю злочинність в області і вирішив відправити спецназ боротися з нею в селах.

Однак і це не межа! На судове засідання, що не значилося навіть на сайті суду, не з’явився слідчий у кримінальній справі. Та й взагалі склалося таке враження, що суддя Новозаводського суду Чернігова Ірина Яременко була дуже здивована появі заявника та преси. Розгляд справи затягнули на пів години і після дивної аргументації перенесли розгляд ще на два дні.

1sudda

Тут вже не витримали нерви у директора підприємства, який намагався пояснити суду, що, затягуючи процес, суд сприяє вивезенню врожаю. В результаті підприємство залишиться без грошей, а він як директор – з багатомільйонними боргами попередників.

У зв’язку з цим хочеться зазначити, щоаргументи суду, який посилається на слідчого, котрий передав справу у прокуратуру, є нікчемними. Прокуратура, як відомо, не проводить слідство, а лише здійснює нагляд за ним. Тож маємо черговий саботаж слідства у справі про багатомільйонні фіктивні борги та нікчемну аргументацію суду про перенесення засідання суду, щоб не накладати арешт у рамках провадження. Кримінальна справа відкрита, але ні прокуратура, ні фіскали більше не розшукують головного підозрюваного, слідство саботує розслідування, а поліцейський спецназ супроводжує техніку одного з фігурантів провадження. Подальше рішення суду тільки утвердило переконання про правове свавілля – у справі про багатомільйонні розтрати суд став на бік фігурантів, а прокурор буквально «перевзувся» в повітрі.

 

Донецькі судді, запорізькі прокурори

 

Так, після чотирьохгодинного засідання та трьох перерв суддя Новозаводського суду Чернігова Ірина Яременко відмовила у накладенні арешту на врожай, що належить державному підприємству «Дослідне господарство «Іванівка» НААН України. Клопотання до суду подавав законно призначений керівництвом Академії директор Андрій Скварський, який також просив долучити до справи матеріали про завдання збитків держпідприємству на суму 152 мільйони гривень.

Варто відзначити вельми дивну поведінку прокуратури, представник якої – Овчаров – «не побачив підстав» для накладення арешту.

Чому дивну? А тому, що, нагадаю, всього два місяці тому, 13-го липня 2021-го року, прокурор виносить постанову про визнання речовими доказами майбутній урожай 2021-го року, вирощений на земельній ділянці розміром 4106 га, кадастровий номер — 7420883200:04:001:0001.

1prokovchЦього разу прокуратура кардинально змінила думку, хоча в Єдиному реєстрі досудових розслідувань досі знаходиться справа № 12021270000000044 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України. Відтак прокуратура буквально і наглядно «перевзувається» в повітрі. Більше того, у кримінальному провадженні про багатомільйонні розтрати прокурори досі не вручили підозри, а фігуранти справи спокійно збирають та вивозять врожай.

До речі, прокурор Овчаров Олег Вадимович, який перед тим, як потрапити в Чернігівську обласну прокуратуру, працював в місцевій прокуратурі Запоріжжя, тобто там, де і нинішній обласний очільник прокуратури Сергій Василина. Це свідчить лише про те, що прокурор області уважно слідкує за рейдерським процесом, тому присилає тільки перевірених підлеглих. Відтак Сергій Василина несе персональну відповідальність за дії підлеглих і той правовий нігілізм, який сьогодні чиниться в очолюваному ним відомстві.

Доречно озвучити і кілька фактів про суддю Новозаводського суду Чернігова Яременко Ірину Володимирівну, яка стала на бік рейдерів у справі ДП ДГ «Іванівка» НААНУ». Ірина Володимирівна – яскравий представник донецького правосуддя на Чернігівщині. До війни на Сході України вона працювала суддею Центрально-Міського районного суду міста Макіївки Донецької області, а у 2014-му році вже – суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова.

1apovid

Повідомлення про підозру у справі про несплату податків так і не вручили

 

Нагадаємо, Микола Половік – не єдиний фігурант кримінальних проваджень, якому досі не вручили підозри. Тут хочеться згадати і суди по екс-голові Новобасанської сільської ради Володимиру Левченку, якого затримали на хабарі в 68 тисяч гривень, тягнуться п’ятий рік, а прокурори, маючи на руках достатньо доказів, повторюють історію з колишнім головою РДА Миколою Супруном, роблячи у справі процесуальні помилки, за які чіпляються адвокати підозрюваного. Досі не оголошено підозри за фактом можливого отримання неправомірної вигоди бобровицькому воєнкому Олегу Олешку та його спільнику. Справи гальмують і зливають у найкращих традиціях часів Януковича. Прокуратура строчить відписки, корупціонери гуляють на волі. А замовна сфабрикована справа проти ДП «Чернігівторф»? За все це доведеться відповідати! Рано чи пізно. Але сподіваюсь, скоро.

Що стосується рішення суду, то суд так і не з'ясував, на підставі чого громадянин Половік М.В. знаходиться на державному підприємстві. Рішення Київського суду Харкова, на підставі якого Половіка поновили на посаді виконувача обов’язків директора, не має навіть дати поновлення, НААН України не видавала наказу про його поновлення, що є безумовною підставою для внесення в реєстр. Цим фактом, як виявилось, знехтував прилуцький нотаріус на прізвище Шнайдер, який, за словами адвокатів Андрія Скварського, не мав права вчиняти будь-які реєстраційні дії без наказу НААНУ.

Фактично маємо узаконене рейдерство та вивезення збіжжя на суму в 152 мільйони гривень. Принаймні такі цифри озвучує законний директор господарства.

 

Розгул рейдерства

 

Через корумпованість правоохоронної системи Чернігівщина стрімко перетворюється на благодатне поле для рейдерів. Те, що ти посіяв збіжжя – не завжди означає те, що ти його збиратимеш. Услід за Семенівською (Кути Перші) та Борзнянською (ДП «ДГ «Іванівка»») громадами, хвиля рейдерства цими вихідними докотилась до Остра. Так, на території Остерської територіальної громади поблизу села Жилин Млинок озброєні одеські «тітушки» вивели з ладу техніку місцевого сільгосппідприємства ПП «Промінь К» та загнали на його поля власні комбайни. Як і в попередніх випадках, поліція бездіяльна. Дійшло до того, що озброєні автоматами та помповими рушницями молодики перекрили дорогу, щоб провести навантажену збіжжям техніку.

1ablokin

Одеські рейдери блокують комбайн місцевого агропідприємства на Остерщині

 

Київські начальники в поліції, запорізькі блюстителі закону в прокуратурі, донецька феміда, одеські, донецькі, дніпровські «охоронні» фірми на чернігівських полях, «чорні» нотаріуси і абсолютна бездіяльність центральної влади в кабінетах – ось реалії, в яких сьогодні працюють наші аграрії. Схоже, що в Києві звернуть увагу на розгул рейдерства тільки після того, як почнуть стріляти та вбивати. А чи звернуть?

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)