|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 15:28 | 05.29.2023

Вчать на міністрів, але немає уроків соціально відповідальної економіки від Яковишина

Седнівська об’єднана територіальна громада утворена в 2020 році, до неї увійшли вісім невеликих сіл із загальним населенням близько чотирьох тисяч громадян. Це – на території в 213 квадратних кілометрів, за 25 кілометрів від Чернігова.

На місцевих виборах головою громади обрали Сергія Маслова, котрий перед цим працював секретарем Седнівської селищної ради. Тобто проголосували за людину не з вулиці, і налаштовану на розбудову восьми сіл громади. І це при тій політичній ситуації, коли майже половина депутатського корпусу налаштована на ідеологічну розбудову «Нашого краю». До семи депутатів від партії «Наш край» примкнули й кілька «Слуг». На параліч роботи територіальної громади не замахуються, але й до плуга для вирішення проблем не стають «інопартійці», позиція спостерігачів для них надійніша. Взяти хоча б такий приклад.
Дев’ять років тому Седневу пощастило: за бюджетні кошти в селищі спорудили нове приміщення школи на 240 учнів з усіма побутовими зручностями і сучасним навчальним оснащенням. Освітній заклад урочисто відкривали, ним гордилася владна команда області, седнівцям заздрили інші села. Та вже через пару років новобудова почала обростати проблемами: гарні стіни посипалися, за два метри від території нової школи утворилося провалля глибиною 40 метрів і довжиною 100 метрів, яке після кожних дощів ширшає і глибшає, дістає до річки Снов. А бере початок провалля біля бетонного жолоба, яким скидаються …стічні води з школи.

1avikna

Стіни посипалися на третій рік після завершення будівництва


Новостворена об’єднана громада оплатила проект ліквідації цієї, по суті, екологічної небезпеки, але на оплату робіт коштів немає. Обласні партійні лідери, які «провели» в громаду своїх депутатів, не підставляють плече для вирішення проблеми, а от попіаритися на якомусь заході – наввипередки біжать. Голова громади Сергій Маслов не опускає рук, добивається ліквідації провалля через службу надзвичайних ситуацій. На одному зі свят у Седневі побував заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, пообіцяв допомогу.
Взявся цей гість допомогти Седнівській школі й стосовно встановлення твердопаливного котла – на заміну того, який забрало облтеплоенерго після п’яти років експлуатації, бо Чернігівський районний відділ освіти не викупив його в кредит. Опалення школи газовим котлом потребує 600 тисяч гривень на рік – дорого для громади. Антон Геращенко навів селищного голову на зарубіжні фірми, які можуть допомогти з економним котлом. Шукаються й інші джерела вирішення проблеми опалення школи.

1urvy

Від жолоба для стічних вод бере початок провалля на крутому схилі, що тягнеться до річки Снов

 


Не чекає Седнівська громада фінансової депутатської допомоги від свого депутата Антона Полякова – він вийшов з фракції «Слуг народу», тож і фінансування виборчого округу з бюджету йому «обрізали». Президенти й депутатські скликання міняються, а ненародні порядки – стабільні.
Голова територіальної громади Сергій Маслов пройшов навчання за програмою «Ефективна громада» Київської школи державного управління. Одержані знання використовує на практиці у вирішенні проблем розвитку і наповнення бюджету. Але є питання фінансового характеру, які не під силу невеликій громаді, – вони повинні були вирішитися за державні кошти ще до запуску децентралізації. Ініціативного голову громади зарахували на навчання ще до однієї школи державного управління, де готують майбутніх міністерських працівників аж до міністрів. Він працює над законопроектом, який повинен фінансово допомогти територіальним громадам у тих інфраструктурних проектах, які не профінансувала держава до старту об’єднання громад. Передусім у галузях освіти й медицини.

1foyesed

У фойє Седнівської  школи


Як пояснив Сергій Маслов, у школах державного управління він черпає багато корисного для роботи, але в ситуації, коли децентралізація проводиться не так, як уряд обіцяв на початку, розумної теорії замало. З газети «Чернігівщина», численних публікацій в інших засобах масової інформації він обізнаний із досвідом соціально відповідального аграрного бізнесу Героя України, генерального директора ТОВ «Земля і воля» Леоніда Яковишина. Одначе заочного знайомлення з таким вкрай потрібним досвідом недостатньо для його впровадження в громадах. Тож у планах Сергія Миколайовича – побувати в Бобровиці і одержати урок розвитку громад від прославленого аграрника Леоніда Григоровича, привезти від нього аргументи, чому необхідно зараз повсюдно повернутися обличчям до соціальної відповідальності бізнесу перед громадами, де працюють бізнесмени. Оскільки дуже важко випрошувати в них ту «соціальну відповідальність».
На території Седнівської громади є 800 гектарів агролісів, громада піднімає перед областю питання про передачу їх громаді. Цьому опирається Городнянський агроліс – хоче, щоб великий лісовий масив був у його розпорядженні. Територіальна ж громада має плани розвитку агролісу новими насадженнями, створення на його базі ефективного деревообробного підприємства, що дасть робочі місця, додаткове наповнення бюджету й пенсійного фонду. Проте й у вирішенні цього надважливого питання не закачують рукава обласні куратори «Нашого краю» і «Слуг». Як і немає від них ділових зусиль щодо поширення досвіду ТОВ «Земля і воля» стосовно соціальної відповідальності агробізнесу перед громадами, де землю орендують і немалі статки для себе заробляють. Звісно, язиком плескати і гарно брехати – не плуга перти. Але й на брехні далеко не заїдеш.

 

Григорій ЗАГРЕБЛЯ

Схожі матеріали (за тегом)