Артем Севастьян та Леонід Ющенко Артем Севастьян та Леонід Ющенко

Ставка – на морозостійкі сорти!

Відомі виноградарі з Остра Артем Севастьян та Леонід Ющенко розширюють площі. У них і без того був найбільший виноградник на Чернігівщині, втім, цього року ентузіасти заклали особливі сорти.

Чоловіки роблять все власними силами і власним коштом, без будь-якої підтримки держави. Нетипове заняття як для Півночі України, однак, виходячи з кліматичних змін, – перспективне. Ставка – на морозостійкі столові сорти, такі як «Нептун» чи «Київська Русь». Останній витримує мінус 32 і зберігається в погребі до кінця травня.

1rozplidnyk

Виноградний розплідник - майбутнє госопдарства

 

Цьогорічна зима для виноградарів та садівників України видалась аномальною. Теплі місяці вплинули на те, що багато укривних сортів винограду упріли, тому їхня лоза і досі не вилізла. Остерські виноградарі, які на початок літа мали більше двох гектарів виноградника, очікують, що лоза все ж проб’ється в липні.

Леонід Ющенко дбайливо підкопує пальцями коріння, здавалося б, сухого виноградника. І ось – на глибині 15 сантиметрів чоловік наштовхується на паросток.

«Бачте, паростки ще пробиваються! Діло буде!» – тішиться виноградар.

Таких кущів у господарстві остерців небагато. Більшість лози вже встигла вирости і зав’язатись. На багатьох видно прекрасну зав’язь. Це – майбутні грона. Минулого року деякі з них мали вагу до одного кілограма.

1zavyaz

А ось і зав’язь

 

Виноградарі давно замислювались над зміною специфіки садівництва, однак цьогорічна зима переконала їх в тому, що треба переходити на морозостійкі сорти.

«З укривними сортами багато мороки, а догляд за таким виноградом витратний, – пояснює Артем Севастьян. – Саме тому ми переходимо на зимові сорти винограду. Перевага – менші витрати, стійкість до погодних умов і проста в догляді».

Оскільки специфіка господарства – вирощування столових сортів, то їх і саджають. Серед таких, зокрема, сорт «Ватра», кишмишні сорти «Юпітер» і «Нептун» – останній може лежати в погребі до восьмого березня. Єдиний мінус – товстіша шкірка. Новий сорт «Київська Русь» витримує 32 градуси морозу і лежить до кінця травня. Канадський сорт «Блек Гранд» – витримує мінус 28, а американський сорт «Хоуп» – мінус 27.

«Всі хочуть мати сорти, де менше клопоту – як кажуть, посадив і забув, – посміхається у козацькі вуса Леонід Леонтійович. І додає: «У зв’язку з потеплінням наш край скоро зіштовхнеться з таким явищем, як філоксера. Це такий жучок, паразит, котрий живе на корінні винограду і харчується соком. В результаті виноград всихає. Засобів боротьби з цим американським паразитом немає, – пояснює виноградар. – У Європі було діло, свого часу до 90% виноградників загинуло. А вберегти виноград можна тільки спеціальними сортами такі як «Кобер», «Престиж» чи «Добриня». Ми на основі цих сортів перещеплюємо інші сорти».

За словами Артема Севастьяна, з початку червня вони досадили ще чотири ряди винограду, а це – півгектара, кишмишним морозостійким сортом «Юпітер».

1sadjanci

Вегетативні саджанці

 

Артем мріє не просто продавати виноград, а реалізувати проект «зеленого» туризму. Всі умови для цього є – первозданні заливні луги, поруч Десна, дрімучий ліс, пасіка, виноградники та сад. До речі, про сад. Йому, як і винограднику, всього три роки. Окрім груш, яблук, абрикос, слив тут ростуть також персики та черешні. Витрати на садівництво та його утримання – це окрема історія. Вони – чималі! Судіть самі – один якісний саджанець коштує 100 гривень. А його треба ж не лише посадити, але й обробити від шкідників, обкосити траву, загородити від диких травоїдних. Що вже й говорити про недобросовісних садівників, які бувало, підкидали і неякісні саджанці? Аби зменшити витрати та мати якісний садивний матеріал остерці вирішили піти шляхом закладення власного розплідника. Сьогодні в ньому – пробна тисяча саджанців. Чого тільки не виробляє з ними Леонід Ющенко. Дивишся на дерево, а на ньому – чотири сорти яблук і два сорти груш! Окреме заняття для невтомного Леонтійовича – виведення посухостійких і невибагливих сортів. У цьому плані остерський садівник пішов ще далі, прищепивши на глід яблуню та грушу.

1gruglod

Груша на глоді

 

«Глід не боїться засухи, а самі дерева виходять не високими, - пояснює Леонід Ющенко. – У мене тут по три-чотири сорти на щепі, при чому одна гілка – яблуня, інша – груша».

Паралельно Леонід Леонтійович трудиться над виведенням власного сорту винограду. Каже, що хоче таким чином прославити рідний край.

Ще один експеримент – павловнія. Це дерево посадили заради бджіл, бо воно є гарним медоносом.

1pavlovnia

Цьогорічна павловнія

 

«Павловнія за мінімальний термін (в межах 5-6 років) дає можливість отримати великий обсяг деревної продукції високої якості, її ще називають «інтенсивним лісом», – пояснює Артем Севастьян. – Це досить новий вид бізнесу для України, що вже зарекомендував себе у світовій практиці як один з найприбутковіших і надійних шляхів інвестицій. Павловнія росте набагато швидше, ніж тополя чи верба. Її щорічний приріст не має собі рівних – 3-5 метрів, а вже за п'ять років висота досягає максимуму – 20-ти метрів».

1persyky

Персики для Чернігівщини - вже не дивина

 

Артем Севастьянов бачить у садівництві та виноградарстві вихід для українського села. І якщо держава в плані підтримки не справляється, то, на думку ентузіаста, з цим цілком можуть впоратись об’єднані територіальні громади, причому компенсовані кошти повернуться до їхнього бюджету сторицею.

1pasika3

Місце, де бджолам не варто боятися хімії

 

«Приміром, учасники бойових дій, отримавши землю, можуть засадити її виноградом, а громада компенсуватиме по спеціальних програмах, – пояснює він. – Рано чи пізно гроші повернуться в громаду у вигляді податку від фізичної особи-підприємця. Тема – безпрограшна, а найголовніше – це самозайнятість».

Чому б і ні? Є якісні і недорогі саджанці, які не підведуть, є спеціалісти, які розкажуть і покажуть. Було б бажання і дещиця наполегливості.

1juravel

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)