|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 20:13 | 02.26.2021

Відрижки децентралізації

Армія неконтрольованих і низькокваліфікованих чиновників, корупція та бюджетне проїдання, свавілля, необґрунтовані витрати та земельні оборудки – основні недоліки, які породила децентралізація. Утримання голів ОТГ часто влітає громадам у чималу копійчину, натомість простим людям сподіватись можна виключно на себе.

Як демонструє гіркий досвід, найголовнішими недоліками децентралізації є непідконтрольність та непідзвітність чиновників. У більшості громад – їх ціла армія. Звісно ж, про їхній рівень і кваліфікацію говорити не доводиться – вони низькі. Та попри це на утримання управлінських штатів громади витрачають чималі кошти – у деяких випадках більшу частину річного бюджету, це – бюджети проїдання, аж ніяк не розвитку.

І доки нормальні громади розвиваються, контрольовані удільними князьками розширюють адміністративний апарат. От приміром, доки у Сосницькій ОТГ власними силами кладуть асфальтне полотно та покращують інфраструктуру, у компактній, але заможній Плисківській ОТГ розширюють штат утриманців. Так, голова Плисківської сільської ради Марина Вірко нещодавно взяла до себе на роботу особистого секретаря – таку собі В'ялу Оксану Анатоліївну. Оксана Анатоліївна – колишня чиновниця районного пенсійного фонду, мешкає в Борзні, однак її донька – Дацько Дарина Анатоліївна на сьогоднішній день є управляючою у готельно-ресторанно-магазинному комплексі, що належить місцевому пану Михайлу Голиці, з іменем якого і пов’язують Марину Вірко. Отже, на те, щоб взяти на роботу особистих секретарів, у Плисках гроші є, а на прохання батьків, мешканців громади, відкрити садочок – немає!

Що стосується витрат, то у 2019-му році утримання голови ОТГ (тільки зарплата, не рахуючи відряджень і представницьких витрат) обійшлося громаді у майже 400 тисяч гривень. Середньомісячна зарплата Марини Олександрівни склала більше, ніж 28 тисяч гривень, хоча починалося все зі скромних 70 тисяч гривень на рік.

1doxods

Доходи Марини Вірко у 2019 році

 

Окрім заробітної плати, в тих-таки деклараціях вказана матеріальна допомога. Цікаво, при таких доходах людина дійсно її потребує? Суми отриманої Мариною Олександрівною матеріальної допомоги: 2017 рік – 15 758 гривень, 2018 рік – 21 725 гривень, 2019 рік – 53 926 гривень. Це ж як людині погано жилось, що вона потребувала допомоги у 53 тисячі? А от матеріальної допомоги для погорільців – родини із двома дітьми – у Плисках не знайшлося: у її отриманні сім'ї відмовили. І це – лише верхівка айсберга так званої децентралізації. До прикладу, багата Плисківська громада може дозволити собі платити майже 200 тисяч гривень на рік столичному юристу, чи проводити більшість закупівель по прямих договорах. Якість цих закупівель і ціни – більш ніж красномовні. От навіщо сільській раді одна тисяча пачок паперу А4 по 107 гривень за пачку, у той час як без знижок у роздріб одна пачка такого паперу коштує 85 гривень? А альтанки з профнастилу по 18 тисяч гривень за штуку у виконанні ФОПа, що належить депутатові райради? Подібні речі свідчать аж ніяк не на користь реформи децентралізації. Страшно навіть подумати, що буде коїтись у громадах зі стартом ринку землі. До речі, у Плисках вже роздали більше однієї тисячі гектарів комунальних земель. Надецентралізували!

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)