|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 1:43 | 08.15.2020

Лісові пожежі можна побороти системними змінами, а не заниженою статистикою

Лісові пожежі можна побороти системними змінами, а не заниженою статистикою

Полісся в огні! Минулого тижня пожежники заледве загасили Чорнобильську зону, третій тиждень горять торф’яники, горіли заповідні території, про які ніхто не говорить.

Наймаштабнішою пожежою в області стала пожежа на Козелеччині, поблизу Сорокошичів, яку влада назвала пожежею у «Чернігівському військовому лісгоспі». 80 рятувальників, 29 одиниць спецтехніки, літаки та гелікоптери гасили вогонь впродовж трьох діб, і все це, як прозвітували владці, на 200 гектарах. Скільки ж насправді згоріло лісу і чи був це виключно ліс військового лісгоспу?

1tecnika

 

Про що не говорять?

 

Вже о 10 ранку третього квітня очевидці помітили густий чорний дим в 310-му кварталі Гончарівського лісгоспу ДП «Чернігівський військовий лісгосп». Тобто пожежа виникла аж ніяк не в Сорокошичах. Отож, пожежа розпочалась на території Гончарівського лісгоспу. Густий чорний дим сповіщав про те, що – це верхова пожежа, горів молодняк. Станом на 12:00 локалізації лісової пожежі гончарівськими спеціалістами не відбулося. Було повідомлено про загоряння сили ДСНС, про що є відповідна інформація від самих рятувальників.

 

tochki

Точки поширення пожежі

 

Роза вітрів говорила про те, що пожежа рухалася в бік села Отрохи. Основний фронт вогню рухався саме туди. Його там зустріли пожежники ДП «Остерський військовий лісгосп». Цим хлопцям треба віддати належне, оскільки вони зуміли перевести вогонь з верхового в низовий, запобігли його поширенню на село і потім загасили. Врятувала наявність пожежної водойми. За приблизними підрахунками, фронт вогню дорівнював семи кілометрам. Взявши до рук мапу, ми можемо чітко побачити, що між трьома населеними пунктами – Гончарівське, Отрохи і Сорокошичі – розташований найбільший в Україні регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський», площа якого складає понад 112 тисяч гектарів.

lisopogar

 

Про масштаби та цифри

 

Поблизу Отрохів розташоване Бондарівське болото – територія регіонального ландшафтного парку «Міжрічинський» – як зазначалося, найбільшого РЛП в Україні. В РЛП ліс кварталами не рахують, оскільки там заборонено господарювання, однак, за приблизними оцінками, у перший же день вигоріло не менше 25-ти кварталів. Що таке квартал? Розміри кварталів можуть коливатись від декількох десятків до декількох сотень гектарів. Кожен квартал має постійний номер. У лісах державного фонду просіки прокладають зазвичай в напрямку з півночі на південь і зі сходу на захід (розмір кварталу 1х1, 1х2 і 2х2 км). У місці, де вирувала пожежа, приблизний розмір кварталу складає 50 гектарів. Помноживши цю цифру на 25 кварталів, ми отримаємо 1250 гектарів! Зважаючи на фронт поширення пожежі від Отрохів до Сорокошичів, вигоріло навіть не 1250 гектарів. Цю цифру треба множити щонайменше на два! Наступний аспект – вигоріла не лише частина військового лісу, вигоріла заповідна територія РЛП «Міжрічинський». Питання: навіщо нам брешуть?

vidstan

Відстань від 310-го квартала до Отрохів

 

Висновки

 

gasini

Після кожної такої надзвичайної ситуації має бути обов’язковий розбір польотів і покарання винних. Факт замовчування походження пожежі і її масштабів призведе в майбутньому до тих самих наслідків, а, можливо, навіть страшніших. По-друге, лісова пожежа – це не типова пожежа в місті, і, з усією повагою, але спеціалісти ДСНС тільки вчаться їх ліквідовувати. За приклад в цьому питанні можна поставити державні лісгоспи, які власним коштом утримують та навчають лісову охорону. Особливо треба відмітити ті лісгоспи, на території яких розташовані військові полігони. І найголовніше – в питанні лісових пожеж конче необхідні системні зміни. За приклад можна взяти американську модель, де є керівники лісових пожеж. У нас вони мають бути при кожному управлінні лісового та мисливського господарства. Як треба боротися з вогнем у лісі, можна повчитися і в турків, які створили окремі пожежні частини спеціально для боротьби з лісовими пожежами. Ліс чекає реальних змін, а від того, що ми будемо брехати про площі лісових пожеж, толку не буде, буде тільки гірше.

1torfpog

Пожежа на торфовищі

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)