|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 21:44 | 02.25.2024

Тотальної фіскалізації не буде

У середині жовтня президент підписав ухвалені парламентом закони, які суттєво розширюють обов'язкове використання касових апаратів та реєстраторів розрахункових операцій (РРО) для фізичних осіб-підприємців.

Ці закони спрямовані на захист легального бізнесу від недобросовісної конкуренції, виведення з тіньового обігу частки готівкових розрахунків, «сірого» товару, покращення ефективності податкового адміністрування та державного контролю за розрахунковими операціями. Так вже з першого січня цього року бізнес має змогу безкоштовно отримати все необхідне програмне забезпечення і протестувати його в дії. У підприємців буде рік, аби підготуватися до зміни правил.

pro5

 РРО у смартфоні

Відповідно до Законів України від 20 вересня 2019 року №128-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20 вересня 2019 року №129-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» запроваджуються програмні РРО як альтернатива класичним РРО.

Нововведення дають можливість використовувати замість традиційних РРО спеціальні програми, які можна буде встановити на будь-який гаджет, у тому числі і на смартфон. Відмінність програмного РРО від звичайного полягає у тому, що у звичайному РРО фіскалізація відбувається у самому РРО, а у програмному – на фіскальному сервері ДПС. Це дозволить зменшити кількість операцій при розрахунку і значно скоротити витрати підприємця на обслуговування бізнесу. Самі ж програми будуть безкоштовними, бо безкоштовне надання такого програмного продукту є законодавчою нормою. В законопроекті записано, що контролюючий орган зобов’язаний надавати програмне забезпечення та підтримувати його актуальність.

Звичайно, бізнес, який вже закупив традиційні касові апарати, може поки ними користуватися. Але ті, в кого не буде бажання зв’язуватись із цим надбанням минулого, зможуть спокійно скористатися безкоштовною програмою. Сьогодні можна завантажити додаток ДПС і через свій кабінет використовувати цей сервіс.

Станом на 1 січня 2020 року в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області зареєстровано 2057 реєстраторів розрахункових операцій та 13596 книг обліку розрахункових операцій.

rubant«З 1 січня 2020 року платники податків під час здійснення розрахункових операцій зможуть протестувати безкоштовне програмне рішення для використання програмних реєстраторів розрахункових операцій, – розповідає начальниця Чернігівського управління Головного управління ДПС у Чернігівській області Тетяна Рубан. – Свій продукт ДПС надаватиме і обслуговуватиме безкоштовно. Таку програму можна буде встановити на будь-який гаджет, у тому числі на смартфон, тобто купувати традиційні касові апарати та обслуговувати їх вже не потрібно. Безкоштовним буде не тільки скачування самої програми, але і її підтримка. Використовувати програмні РРО можна буде з 19 квітня 2020 року. З жовтня 2020 року використання РРО стане обов’язковим (крім платників єдиного податку І групи) для фізичних осіб платників єдиного податку – продавців ювелірних виробів, медпрепаратів і ліків, складних побутових приладів, автозапчастин, магазинів з продажу секонд-хенду. Також використовувати РРО мають ресторани, кафе, турагенції, готелі. А вже з 1 січня 2021 року використання РРО буде обов'язковим для фізичних осіб-платників єдиного податку 2, 3, 4 груп незалежно від видів діяльності. До речі, нові правила застосування РРО не зачіпають спрощенців І групи (річний дохід до 300 тис. грн) та фізичних осіб, які продають вживані речі, продукти власного підсобного господарства. Також не застосовуватиметься, якщо підприємець веде розрахунки із покупцями виключно у безготівковій формі».

Тобто про те, що одразу після набрання чинності новими законами підприємцям доведеться негайно перейти на роботу через реєстратори розрахункових операцій, не йдеться. Навпаки, у них буде достатньо часу, аби ознайомитися з новими правилами, вибрати зручний спосіб застосування РРО і протестувати його.

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)