|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 18:53 | 07.25.2024

У Городнянській ОТГ будують лижні траси і відновлюють хокей

Городнянська об’єднана територіальна громада – одна з найбільших за територією на Чернігівщині. І хоча деякі її населені пункти знаходяться дуже далеко від центру, про їхній розвиток не забувають, більш того, вважають, що ці населені пункти мають можливість відродитися саме завдяки децентралізації. Місцеве керівництво запевняє, що ОТГ – це більш ефективне управління порівняно з районними радами, бо в ОТГ працюють ефективніше, економніше і більш по-господарськи. Городнянська громада хоча і створена два роки тому, а вже має чим похвалитися: нові дороги, лижні траси, мультифункціональний спортивний майданчик, освітлення у всіх населених пунктах, бібліоняні. Це ті проекти, які вже втілені в життя і роблять життя місцевих людей більш комфортним.

1ABOGDANГороднянська ОТГ була утворена в грудні 2017 року. Городня об’єднала навколо себе 43 населені пункти, де проживає більш ніж 19 тисяч людей. А минулого місяця до них приєдналася ще й Володимирівська сільська рада. Увесь 2018 рік у громаді потужно працювали над своїм становленням, переймали на себе повноваження, забирали освіту, культуру. І вже з 2019 року почали працювати на повну.

«Немаленька в нас громада, – говорить голова Городнянської ОТГ Андрій Богдан. – Якщо подивитися на карту, то бачимо, що вона розтягнута на більш ніж 50 км. У нас багато лісових хуторів, багато доріг, але мало людей. «Один район – одна громада» – це добре, і я це прекрасно розумію, але все-таки для нашого Городнянського району оптимально мати три громади, які, власне, і утворилися. Адже в нас величезна територія і дуже важко охопити з центру всіх. Обслуговувати величезну громаду дуже важко. Та все одно я вважаю, що ОТГ – поки що найбільш ефективна система управління. Саме завдяки цій реформі сільська місцевість має шанс відродитися».

Річний бюджет громади складає 127 мільйонів 643 тисячі гривень, з яких 60 тисяч – власні надходження. І хоча для такої великої громади це невеликі гроші, та Городнянській ОТГ вдається жити і вдосконалюватися з таким бюджетом.

«Коли ми прийняли громаду і нам порахували бюджет, він складав десь 112 мільйонів гривень, – згадує Андрій Богдан. – За рік ми навели порядок із землею, з податками, з відсотками, бо до цього було якесь таке ставлення незрозуміле, коли підписувалися договори на 1% і навіть під 0%. Ми все це почали ламати, і таким чином вдалося залучити ще приблизно 10-12 мільйонів гривень за рік. Тобто ми отримали на цій території удвічі більше грошей, ніж нам дала держава на розвиток інфраструктури. Плюс громади в тому, що гроші ми витрачаємо ефективно і залучаємо доходи. Взагалі зі всіх доходів, які наповнюють бюджет громади, сьогодні перше місце займає ПДФО – 53%, на другому місці земля – 16,04%, і саме цей показник може зростати. Адже ми зараз працюємо над тим, щоб люди чесно сплачували податки».

 

Непотрібне тут продають

 

Городнянська ОТГ одна з перших громад в області почала з аукціону продавати непотрібні аварійні і старі приміщення. Завдяки цьому тут значно поповнюють свій бюджет.

«У власність громади перейшло чимало недобудов і старих, нікому не потрібних приміщень у населених пунктах, – говорить голова. – Це школи, садки, клуби, магазини і просто приміщення. Ми їх продаємо на електронних торгах. Приклад – недобудована школа у селі Дібрівне. Це приміщення почали будувати ще в 90-х роках, та так і не завершили. Вже й дітей у селі мало, та й експертиза показала, що добудовувати її вже не можна, тільки розібрати. То ми продали цю недобудову на «Прозоро». Відтак до міського бюджету залучили 3,5 мільйона від продажу цього непотрібного майна. Ми одному фермеру продали стару школу, яка стояла пусткою і руйнувалася, він її облагороджує, розчищає територію навколо. Інший приклад – старий клуб в одному з сіл громади. Коли я туди приїхав, люди просили, щоб ми розібрали його або віддали комусь безкоштовно, бо бояться за дітей, яких як магнітом тягне в такі старі, розвалені приміщення. Ми його за 100 тисяч продали. У цьому напрямку рухаємося далі і шукаємо можливості. Недавно райспоживспілка, щоб не платити податок на нерухомість, віддала нам у селах безкоштовно приміщення всіх магазинів. Ми їх також продаємо, а у двох селах в приміщенні старих магазинів відкрили нові клуби. Ми навіть агітуємо завклубів реєструвати ФОП і робити в приміщенні клубу невеликий магазин у тих селах, де нема магазину, а є лише виїзна торгівля».

 

Школи, садочки і… бібліоняні

 

У Городнянській ОТГ багато уваги приділяють молодому поколінню, яке живе в селах. Адже діти повинні навчатися і розвиватися. Тому тут відкривають дитячі садочки в селах, де їх ніколи не було.

«Ми нічого не закрили на своїй території після створення ОТГ, – з гордістю розповідає Андрій Богдан. – Ні бібліотеки, ні школи, ні клубу. Навіть навпаки, ми відкриваємо. У селах Солонівка та Хотівля, де немає школи, але є маленькі діти, відкрили садочки, які працюють до обіду. У селах, де дітей дошкільного віку менше десяти, у нас працюють бібліоняні – це місцеві бібліотекарі. Батьки приводять дітей дошкільного віку в бібліотеку і залишають її там на декілька годин. Увесь цей час бібліотекар з ними займається, малює, читає, пише. Так діти отримують хоч якусь підготовку до школи».

До того ж у Городні ще не закрили жодної школи. Минулого року лише у Дроздівці школу скоротили з ІІ ступеня до початкових класів – І ступеня, але в цьому винні самі батьки, адже вирішили своїх дітей відправити вчитися в Городню.

«Не в тому справа, що ми її скоротили. Справа в тому, що там просто не вистачало дітей, – говорить голова. – Ми їздили туди, просили батьків залишити дітей, щоб було 27. Та батьки вирішили так, і це їхній вибір».

До речі, досить цікавий досвід у Городнянській ОТГ з фінансуванням освіти. Тут кожна школа має свій бюджет і сама визначає, на що їй потрібно витрачати кошти. Таким чином, директорам не потрібно щомісяця бігати до відділу освіти і просити гроші на необхідне. Проте й звітувати, що й куди витратили, школи також будуть. Для Городні це не нова практика, бо вже понад десять років дитячі садочки працюють за такою системою. І за словами Андрій Богдана, вона себе виправдала сповна.

 

Дороги з аеродромного щебеню

 

Наразі пріоритетом громади є її благоустрій. Адже в спадок їм дісталася повністю «розбита» інфраструктура. Майже все вимагає ремонту, відновлення, а багато що взагалі не функціонує. Тому нині у всіх населених пунктах проводять вуличне освітлення, висаджують алеї та парки, розчищають колодязі, водойми і, звичайно, ремонтують дороги. До речі, ґрунтові дороги між селами грейдерують та висипають щебнем зі старого військового аеродрому, що значно їх покращує.

1aGreyders

Грейдерування ґрунтових доріг

«У кожний старостат ми взяли на роботу комунальних працівників, – говорить Андрій Богдан. – Саме ці люди займаються благоустроєм у своїх селах. Ми купили їм мотокоси і бензопили, щоб дерево могли спиляти, траву покосити. Де староста працює, там ефективно працює і робітник, де староста лінується – є збій і з роботою людей. Також ми проводимо вуличне освітлення в усіх селах, навіть в тих хуторах, де його ніколи не було. Встановлюємо навіть сонячні батареї. Сьогодні вже практично кожний населений пункт громади вночі освітлюється. У кожний старостат провели інтернет, яким можуть користуватися всі жителі населеного пункту, а з старостами ми проводимо конференції в скайпі, що дуже зручно. Великою проблемою залишаються дороги. Звичайно, ми проводим ямкові ремонти, відновлення покриття, але, на жаль, зробити все й відразу поки що грошей не вистачає. Зате майже всі ґрунтові дороги між селами громади ми висипали щебнем. На колишньому військовому аеродромі у нас є щебінь. Тож ми його згрібаємо зараз по 2-3 тисячі тонн і вивозимо на ґрунтові дороги».

 

Вода зникає з колодязів

 

Велика проблема по всій громаді з водою в колодязях. Адже рівень води в них останні роки падає, колодязі міліють і якість води знижується. Саме тому було прийняте рішення зайнятися чисткою колодязів. Також будують в громаді водонапірну башту та водогін.

«Зараз ми найняли бригаду, яка займається чисткою колодязів, – розповідає голова. – Вони залазлять туди і чистять їх. В одному колодязі 2 метри викопали глею, поки вода чиста пішла. Ми приводимо зараз колодязі в норму. Звісно, всі за один раз не зможемо зараз вичистити, але по п’ять-шість на рік будемо робити. А минулого року викопали три ставки на прохання людей. Потім жителі вже самі їх зарибили».

 

Екопродукт – фішка Городнянської ОТГ

 

На території Городнянської ОТГ працює чимало підприємств, які дають робочі місця і наповнюють бюджет громади. І хоча поки що одного великого підприємства немає, але є чимало маленьких і досить успішних. Так, за цей рік у Городні створили майже 300 нових робочих місць. І в громаді сподіваються, що це тільки початок.

 

Адже є надія, що в найближчі роки сюди мають зайти американські інвестиції. Американець хоче збудувати завод скла в Городні, бо в селі Ваганичі є чималі родовища якісного піску.

«На території громади працює компанія ПрАТ «Етно Продукт», яка виробляє екологічну сертифіковану продукцію, – розповідає голова. – Вони вирощують екологічне зерно, виготовляють екологічні м'ясні і молочні продукти. У них навіть хасиди купують зерно. В громаді працює комбікормовий завод, хлібозавод – до речі, його продукція досить популярна на Чернігівщині. Непогано працює птахоферма, центр декоративного садівництва та рослинництва «Ріко». Є в нас фермери, які займаються садівництвом, вже заклали плантацію лохини. На підприємстві «Біоресурс» виготовляють екологічно чистий твердопаливний деревний брикет, який за своїми тепловими якостями нічим не поступається брикету. Це підприємство продає свою продукцію не тільки в Україні, але й за кордон».

1abriket.JPG

Виробництво деревного брикету

1aproduk3

 Готова продукція


 

Спорт в пошані

 

Нещодавно Городнянська ОТГ виграла український гранд на фінансування будівництва мультифункціонального спортивного майданчика, на якому можна буде займатися чотирма видами спорту. Роботи з його облаштування вже ведуться. Та в громаді і самі виділяють чимале фінансування на спорт. Вони вже побудували футбольний майданчик, своїми силами роблять хокейний майданчик і облаштовують лижні траси. Голова ОТГ хоче відродити любов молоді до таких забутих видів спорту, як хокей і лижі.

1afootpole

Футбольне поле

«Створили КП «Старм», яке займається у нас спортивними спорудами, – розповідає очільник громади. – Також ми забрали під своє підпорядкування і лижну базу, плануємо привести її до ладу. Вже зробили трасу, треба зробити освітлення і вночі можна буде кататися. Там є приміщення, що опалюється. До речі, в нас і тренер є. Вже придбали трохи лиж, деякі лижі нам подарували. На жаль, сьогодні лижний спорт трохи забули, і ми хочемо відродити його. Те ж саме і з хокеєм. Зараз ми облаштовуємо зимовий хокейний майданчик. На жаль, діти сьогодні не грають в хокей і не знають уже, що це за гра така. Сподіваємося, скоро це зміниться».

 1ahokeypole

Новеньке хокейне поле

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)