|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 12:12 | 06.20.2024

Полки замість районів, сотні замість громад: децентралізація, яку ми втратили

Адміністративний поділ Гетьманської України мав би стати прикладом для наслідування сучасним децентралізаторам, які наплодили громад всупереч не лише здоровій логіці, але й історії.

prapor1Один із яскравих прикладів – Прохірська Ніжинського козацького полку, до якої входили такі села: Прохори, Мала Загорівка, Хороше Озеро, Печі та Сиволож. Так, на той час у Сиволожі проживало 1714 мешканців, у сотенному центрі Прохорах – 736 осіб, Хорошому Озері – 676, Малій Загорівці – 435, Печах – 334. Загалом населення Прохірської сотні у 1765 року нараховувало 3146 осіб, які мали 996 хат, розташованих на 434 дворах.

(На фото - Прапор Ніжинського козацького полку)

Як бачимо, Сиволож (який згадується у Ніконовському літописі поряд з Любечем, Моровськом і Оргощем як один із центрів вотчини чернігівського князя Святослава Ольговича) на той час був найчисельнішим селом – і не просто селом, а козацьким поселенням. У результаті перепису було встановлено, що у 1767 році у Сиволожі нараховувалося 169 дворів і 295 хат. З них 130 дворів належали козакам, решта – селянам. Все населення нараховувало 1714 осіб, з яких 80% належали до козацького стану. Чоловіків нараховувалося 884 осіб, а жінок – 829. Цікаво, що перевага чоловічого населення над жіночим, незважаючи на більшу чоловічу смертність через війни і хвороби, є своєрідною особливістю Сиволожі порівняно з сусідніми селами як у козацький період, так і в пізніші часи.

А тепер про податки… На основі даних Рум’янцівського перепису селяни обкладали грошовим податком на утримання російських військ в українських містах, що мав назву консисторія. Виходячи з майнового статусу, середній розмір консисторії складав 1 руб. і 2 коп. Багатші селянські господарства платили більший податок, бідніші – менший. Наприклад, селяни з родини Хавтурів того ж таки Сиволожа сплачували 3 руб. і 6 коп. Козаки таким податком не обкладалися. Варто зазначити, що для збору консисторії вся Україна була поділена на 20 комісаріатів. Податки з сиволозьких селян йшли на утримання Батуринського комісаріату.

Прохорівська сотня проіснувала 110 років – з 1672 по 1782 рік і була ліквідована російсько-імперськими управлінцями. Ліквідована, щоб більше не відродитись.

syvolog

Місцеві називають його пам’ятником селу

 

Канула в небуття козацька минувшина і роки процвітання Сиволожа. Нащадками козаків заправляють нащадки гендлярів. Все це – наслідки штучної децентралізації, абсолютно неприродної як в історичній ретроспективі, так і в сучасному адмініструванню.

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)