|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 0:03 | 07.16.2024

Роби сьогодні те, що інші не роблять, – завтра будеш жити так, як інші не можуть

З цією народною мудрістю Андрій Ткаченко погодився на посаду керівника Центру первинної медико-санітарної допомоги в Бобровицькій громаді.

Хоча з медичного профілю не мав ні фаху, ні найменшого досвіду. Але у бесіді з керівниками, які рекомендували викладача коледжу з питань економіки й бухгалтерського обліку, Андрій Леонідович зрозумів, що головним завданням для нього на цій посаді є створення для великого колективу комфортних умов праці на базі сучасного медичного обладнання з відповідною оргтехнікою та побутовими зручностями.

IMG 1241 1

Керівництво ЦПМСД на конференції в Києві

 

Проте у перші дні роботи на новій посаді керівник зіткнувся ще з однією, надто важливою проблемою – кадровою. Передусім не вистачало сімейних лікарів і педіатрів. З цієї причини багато жителів громади не могли навіть укласти контракт із сімейним лікарем, від якого залежало не лише надання первинної медичної допомоги, а й направлення хворих на огляд і лікування до профільних лікарів.

З причинами цих проблем і шляхами їх вирішення досвідчений педагог швидко розібрався. Узявся за поповнення медичного обладнання, заміну застарілого на сучасне. На це потрібні були кошти, яких у місцевому бюджеті не вистачало. А в структуру Центру первинки входять чотири амбулаторії і 25 фельдшерсько-акушерських пунктів, з яких 20 – на території Бобровицької громади, а 5 – Новобасанської. І амбулаторії – по дві на громаду. Тож керівник кинувся реєструватися у відповідній мережі на участь у грантових програмах, з фахівцями розробив концепцію розвитку Центру, обґрунтував бюджет.

По кожному виду необхідного обладнання деталізували потребу, а після його надходження, подавали звіт, як покращилася медична допомога з новим обладнанням. На фаховий запит про допомогу відгукнулися в 2023 році «Благодійний фонд ЮЕЙМ» (генератори й електрокардіографи), БФ «Пацієнти України» (холодильник на 1455 літрів, вимірювач АТ, ваги механічні), БФ «Національна агенція гуманітарної допомоги» (медичний одяг, підгузники дорослі, стетоскопи, шприці, електроди до ЕКГ), ГО «Неурядова організація ІН ТАЧ ЮКРЕЙН ФУНДЕЙШН» (пульсоксиметри, ваги дитячі, стетоскопи, сфігмоманометри, набір отоскопа, тест-смужки та ін.) Долучилися до гуманітарної допомоги депутати обласної ради С.М. Чубовський, І.М. Якуб, В.С. Нестерук.

IMG 1242 1

Одержання гуманітарної допомоги

 

У 20024 році допомогу надали БФ «САМАРІТЕНЗ ПЕРСУкраїна», БФ «Пацієнти України», Міжнародний БФ «ХЕЛП ГЛОБАЛ» , Асоціація «Medicos del Mundo» (Лікарі світу) та інші благодійники,  понад два мільйони гривень.

Бобровицький ЦПМСД з березня 2023-го по березень 2024 рр. узяв участь у конкурсі на Deloitte Grants Portal та виграв грант на суму 2 мільйони 113 тисяч 207 гривень, згідно з проектом США «Підтримка реформи охорони здоров’я». За ці кошти придбали аналізатори ШОЕ, аналізатори білка та гемоглобіну, електрокардіографи, апарати вимірювання глюкози/холестерину, офтальмоскопи та ін. Придбали також шафи, столи, стільці, тумбочки, комп’ютери, кондиціонери тощо.

Тепер у амбулаторіях Центру для пацієнтів проводяться необхідні аналізи крові, інших відборів, і людям не треба їхати в Бобровицю чи Нову Басань. Поліпшилися умови роботи у ФАПах, забезпечені вони й безплатними певними ліками для терапії.

– Працювати із зарубіжними благодійниками приємно й повчально, – похвалився керівник медичного закладу. – Відчув, як вони високо цінують довіру й розумне використання їхньої матеріальної допомоги. Ні, вони за це не хвалять нас, але й слідкують за нашими діями. Результатом такого негласного контролю є те, що благодійники збільшують нам допомогу, задоволені вони й від того, що в Новобасанській амбулаторії ремонт проводиться за кошти державного й місцевого бюджетів. Успішно пройшов тендер допомоги Міжнародного банку для капремонту Новобиківської амбулаторії. І такі приклади можна й далі наводити. Проходимо європейську школу бережливості й безкорупційності.

IMG 1261 1

Гінеколог перекваліфікувалася на сімейного лікаря

 

Вирішив керівник центру й кадрову проблему. Бобровичанка-гінеколог перекваліфікувалася на сімейного лікаря; уродженець Нової Басані, що працював хірургом у сусідній області, теж став сімейним лікарем у Новобиківській амбулаторії. Є й інші шляхи поповнення команди сімейних лікарів, і як очевидний результат – за останні півтора року кількість укладених декларацій із сімейними лікарями збільшилася на тисячу.

Поповнилися ряди педіатрів, зокрема і за рахунок тих, хто працює в опорній лікарні і за сумісництвом надає медичну допомогу у Центрі первинки.

IMG 1244 1

На прийомі у лікаря

 

Паралельно з вирішенням цих важливих проблем організовано регулярне підвищення кваліфікації лікарів й середнього медичного персоналу. Недавно призначена медичним директором Центру Аліна Дорошенко протягом трьох місяців навчалася організації управління медичними закладами. Поповнили свої фахові знання Людмила Кузьмич і Ніна Ковальчук. Проходять спеціальні курси на базі чернігівських медичних закладів лікарі й медсестри сільських амбулаторій та ФАПів.

А в селі Марківці завідувачкою фельдшерського пункту призначена уродженка села, яка працювала в столичній лікарні. У рідному селі вона замінила молоду колегу, що пішла в декретну відпустку.

– Коли почав свою нову трудову кар’єру, відчував певний фаховий дискомфорт, а тепер з кожним наступним днем збільшується моє бажання працювати на цій посаді, – похвалився Андрій Леонідович. – Радують певні очевидні результати в нашому колективі, до яких і я причетний. Бачу зрушення у вирішенні проблем, ще нам удається й опановувати нові пакети надання первинної медичної допомоги, що фінансуються Національною службою здоров’я. Раніше працювали лише з одним таким пакетом, а недавно почали працювати над новим: супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги.

Щоб працювати над цим пакетом, керівник установи розповів, як сімейні лікарі й педіатри проходили навчальні курси й одержували відповідні сертифікати, цьому допомагала й контролювала служба НСЗУ.

IMG 1260 1

Тут буде кабінет здоров’я дитини

 

Після успішного проходження всіх «екзаменів», бобровицький Центр виборов право на новий пакет: супровід і лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз. Як пояснив Андрій Леонідович, таку медичну допомогу на первинному рівні надавали й раніше, але тоді не одержували за це фінансування з Національної служби здоров’я, а тепер одержують. І якщо раніше цю медичну допомогу надавав один лікар, то тепер працюють троє лікарів.

Працюють сімейні лікарі й педіатри над проектом з надання медико-соціальних послуг, залучені й фахівці соціальної роботи з нагляду за дітьми з багатодітних та неблагополучних родин. Разом лікарі й соцпрацівники виявляють причини соціальних стресів, намічають шляхи їх подолання.

Вирішення в Центрі питання педіатрів дає змогу працювати ефективно й над проектом по догляду за дітьми до трирічного віку.

Проекти роботи з дітьми допомогли вирішити й дуже важливе питання – вакцинацію. Щомісяця проводяться профілактика та інформаційні зустрічі з батьками діток. Наразі у Центрі завершуються ремонтні роботи в кабінеті здоров’я дитини і кабінеті щеплень за кошти благодійної організації. Центр первинної допомоги забезпечений вакциною для всіх видів щеплень відповідно до Календаря щеплень.

Ще одну складову результатів такої роботи назвав Андрій Ткаченко: велика допомога і тісна співпраця з колективом опорної лікарні. А ще – у вирішенні кожної проблеми не стоять осторонь Бобровицька міська і Новобасанська сільська ради. Тож і в «нефахового» керівника Бобровицького ЦПМСД Андрія Ткаченка відсутнє розчарування новою посадою, а навпаки – міцнішає бажання далі працювати.

 

Григорій ВОЙТОК

Схожі матеріали (за тегом)