|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 20:50 | 06.12.2024

Вчасні та доступні медичні послуги

В умовах війни якісні медпослуги послуги не завжди доступні, особливо для жителів логістично складної Чернігівської області. Тут у пригоді стали мобільні медичні бригади.

324534554354562356Нині в нашій області працює декілька проєктів, про які розповіли спікери сьогоднішнього брифінгу в медіацентрі ОВА. Йшлося про те, як саме на Чернігівщині працюють мобільні медичні бригади.
Одну з ініціатив реалізує благодійна організація «Чернігівська МЕРЕЖА» у співпраці з громадами та за підтримки Чернігівської ОВА. Це проєкт відновлення доступу до медичних послуг.
Як зазначила в.о.заступника начальника Управління охорони здоров’я ОДА Олена Захарченко, у лютому цього року в межах ініціативи мобільні бригади здійснили більш ніж 10 виїздів, оглянувши понад 300 жителів Варвинської, Талалаївської та Срібнянської громад. Вдалося провести більш як 300 скринінгів на виявлення хвороб різного характеру, виписати рецепти та направлення до вузьких спеціалістів, провести огляди маломобільних осіб за місцем проживання.
З березня 2023 року в області працює проєкт мобільних бригад сексуально-репродуктивного здоров’я, заснований Фондом ООН у галузі народонаселення за підтримки благодійної організації «100% життя». За цей час здійснено 206 виїздів, в ході яких лікарі оглянули понад чотири тисячі жінок у більш ніж 15 громадах. Перевага – постраждалим громадам прикордоння.
Як розповіла медичний директор Чернігівського пологового будинку та координатор проєкту Галина Леник, допомога жіночому населенню надається абсолютно безкоштовно на всій території області. Девіз цієї мобільної бригади – безкоштовні медичні консультації зовсім поруч. Надають такі послуги, як огляд лікаря акушер-гінеколога, ультразвукове дослідження, кольпоскопія, інші специфічні дослідження, а також консультації з питань жіночого здоров’я, включаючи до- та післяпологовий період, здоров’я матері, грудне вигодовування, догляд за дитиною. Крім того, бригади надають консультації з питань ВІЛ-інфекцій і захворювань, що передаються статевим шляхом, а також надають медичну та соціально-психологічну підтримку постраждалим від домашнього насильства та інших видів насильств, у тому числі пов’язаних з війною. За словами спікерки, щороку свої виїзди розпочинають з постраждалих громад у прикордонні. Минулого року розпочали з Добрянської ТГ, з якою налагоджена тісна співпраця, цьогоріч – з Городнянської. Загалом побували у всіх районах області. Не забувають про віддалені громади, такі як Варвинська, Понорницька, Батуринська, Лосинівська. Звертаються жінки 16-86 років; 60% обстежених жінок не зверталися до гінеколога останні 2 роки, 20% – 5 років; УЗД-дослідження органів малого таза не проходило 65% жінок протягом 3 років, 10% – взагалі не проходили; виявлено 11 випадків домашнього насильства (факт тілесних ушкоджень жінки заперечують); 8 із 10 оглянутих жінок мають різні патологічні стани; близько 70% жінок вже оздоровилися в медзакладах обласного центру.
Проєкт «Мобільний автобус» впроваджує Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України. Наприкінці 2022 року заклад отримав два сучасні автобуси від Всесвітньої організації охорони здоров’я. Вони мали слугувати для формування позитивного ставлення у населення області до вакцинації та проведення відповідних імунопрофілактичних заходів. З цією метою з січня 2023 року почалися виїзди у віддалені населені пункти. Втім, з часом спектр послуг було розширено. За підтримки Чернігівської ОДА, до роботи залучені фахівці різних медзакладів обласного рівня. Кожному виїзду передує значна робота протягом місяця-півтора, щоб розуміти реальні запити населення та залучити потрібних лікарів. Відтак, у 2023 році бригади відвідали 31 населений пункт, надавши послуги близько п’яти тисячам жителів області. При цьому у 4,3 тисячі осіб виявлено патології, що потребували подальшої діагностики і лікування.
Як зауважив генеральний директор Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Олександр Чепурний, саме діагностування розладів здоров’я на ранніх стадіях дає позитивний ефект у подальшому лікуванні. Тому спектр послуг планують розширювати. До медичних послуг додали низку супутніх. Йдеться про експрес-дослідження питної води (2023 рік – близько 10 тисяч проведено), поширення інформації про засади здорового способу життя, особливо серед дитячих колективів, залучення фахівців із ментального здоров’я. Налагоджена співпраця і з центром крові з метою пошуку потенційних донорів.
Цього року вже проведено три виїзди спільно з фахівцями онкоцентру.
Ще один проєкт мобільних медичних бригад з червня 2022 року реалізує Чернігівська обласна організація Товариства Червоного Хреста України. Донор ініціативи – Австрійський Червоний Хрест. Спочатку діяли чотири мобільні бригади, які перебували у місті Чернігові (співпрацюють з Чернігівським, Козелецьким, Менським, Сосницьким центрами надання первинної медико-санітарної допомоги, Деснянською та Любецькою амбулаторіями). Із січня 2023 року долучилися ще дві: одна у Прилуках, інша – у Коропі. З вересня почала працювати мобільна бригада у Ніжині. У складі бригади – сімейний лікар та медична сестра.
Як зазначила координаторка Валентина Горяча, за попередньо складеним графіком кожного дня протягом тижня проводяться виїзди мобільних бригад у села громад області. Лікарі проводять обстеження, вимірюють температуру, артеріальний тиск, сатурацію, рівень глюкози, пульс та надають (якщо лікар має сертифікат) психологічну допомогу. Також видають безкоштовно ліки, якщо люди потребують. А ще за потреби – перенаправлення до лікарів вузьких спеціальностей». Крім того, працівники мобільних бригад залучені до проєкту «Догляд вдома». Йдеться про транспортування особи до медзакладу чи до лікаря (за попередньою домовленістю з координатором). Минулого року мобільні бригади тісно співпрацювали з Обласною дитячою лікарнею: були виїзди в інтернати, санаторії, заклади освіти.
Загалом у 2023 році лікарі надали близько 34 тисячі консультацій. Щотижнево проводиться 30-40 виїздів, під час яких обстежується до 1700 осіб.

Схожі матеріали (за тегом)