|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 8:12 | 02.23.2024

«Доступні ліки» стають доступнішими

Попри війну в країні розширюється перелік лікарських засобів, які люди можуть отримати безоплатно або з невеликою доплатою за програмою «Доступні ліки». Наразі це вже понад 500 найменувань медикаментів, серед яких знеболювальні препарати для онкохворих чи паліативних пацієнтів та тест-смужки на вимірювання рівня цукру в крові при діабеті.

95954894538248Програма «Доступні ліки» в Україні працює вже 5 років, проте й досі лишається важкодоступною для жителів сільської місцевості. Адже отримавши такий електронний рецепт в селі, людина думає, чи варто витрачати гроші на проїзд, щоб придбати ці ліки, чи краще купити їх у місцевому фельдшерському пункті.

Сьогодні в Чернігівській області 310 аптечних закладів беруть участь у державній програмі реімбурсації «Доступні ліки». З них в селах лише три аптеки, які відпускають ліки за цією програмою.

«У селах Чернігівської області погашається лише 4% електронних рецептів, і це насправді дуже низький відсоток. Адже загалом по Україні ми маємо 20% в селах, і він також є низьким, – говорить голова НСЗУ Наталія Гусак. – Дуже важливо, щоб кожен українець, який потребує ліків за програмою реімбурсації, знав про таку можливість та міг отримати ліки недалеко від дому. Особливо це стосується сільської місцевості. Те, що лише невеликий відсоток людей, яким виписані електронні рецепти в селі, мають можливість отримати ліки, напряму пов'язане з тим, що немає поруч аптеки. Це дуже погано, бо це додаткові фінансові витрати для людей з хронічними захворюваннями, яким потрібно вживати ліки на постійній основі. Тому ми працюємо над тим, щоб всі аптеки, які є на території громад, стали учасниками програми «Доступні ліки». Наразі – на етапі прийняття зміни до ліцензійних умов. Одна з них – в селах аптечні пункти можуть займати значно менші квадратні метри, щоб вони там працювали. І це дасть можливість у тих амбулаторіях, які були збудовані, відкрити аптечний пункт, заліцензіювати з НСЗУ і він так само може стати учасником програми «Доступні ліки». Також ми говоримо про те, що зараз уряд дозволив використовувати мобільні аптечні пункти. Тому необхідно, щоб місцева влада попрацювала над тим, щоб бодай раз на тиждень мобільна аптека приїжджала в село і давала можливість людям отримувати ці ліки».

 

Аптеки на колесах на Прилуччині

 

Вже з жовтня в Прилуцькому районі Чернігівської області почнуть курсувати аптеки на колесах. Таким чином прагнуть зробити «Доступні ліки» більш доступними для сільського населення. Адже багато людей просто не в змозі щоразу їздити до обласного центру, аби отримати безкоштовні препарати.

4457568567

Жання Шерстюк і Наталія Гусак

 

«“Доступні ліки” – це не тільки державна програма, яка дозволяє мешканцям економити чи придбати ліки із невеликою доплатою. Це ще і якість життя, це запобігання ускладненням хронічних хвороб. Тому розширення аптечних пунктів в області, що беруть участь у цій програмі, дуже важливе й актуальне, – зазначила заступниця начальника ОВА Жанна Шерстюк. – Наша область специфічна у плані логістики, яка до того ж ускладнилася через військові дії. Транспортна доступність до місць отримання послуг не завжди відповідає стандартам. З цього приводу ОВА спільно з профільним управлінням постійно комунікує з громадами, залучаємо міжнародну підтримку на відповідні цілі. Наприклад, із жовтня розпочинається програма організації «PACT» по Прилуцькому району, де курсуватимуть мобільні аптечні пункти».

 

«Доступні ліки» розширюють списки

 

Наразі за програмою «Доступні ліки» можна отримати медичні препарати від серцево-судинних захворювань, діабету 2-го типу, цукрового та нецукрового діабету, бронхіальної астми, епілепсії, розладів психіки та поведінки, хронічного обструктивного захворювання легень, хвороби Паркінсона, а також імуносупресивні препарати.

Загалом у переліку – понад 500 найменувань препаратів різних виробників, зокрема й закордонних, різного цінового діапазону.

Вже з вересня список поповнили знеболюючі препарати для онкологічних та паліативних хворих, які зможуть отримати морфіни. А з жовтня хворі на цукровий діабет отримуватимуть за програмою «Доступні ліки» тест-смужки для вимірювання рівня цукру в крові.

«Так, з вересня 2023 року ми запустили відшкодування саме знеболювальних для пацієнтів, які мають хронічний біль, які є онкопацієнтами. Для цього необхідно звернутися до свого сімейного лікаря. Це є і морфіни таблетовані, які дають можливість людині тимчасово позбутися такого болю», – говорить Наталія Гусак.

 

Як скористатися програмою «Доступні ліки»

 

Щоб отримати електронний рецепт на препарати за програмою «Доступні ліки», потрібно записатися на прийом до лікаря первинної медичної допомоги (педіатра, терапевта, сімейного лікаря). Залежно від діагнозу, лікар випише рецепт або направить до вузького спеціаліста. Термін його дії – 30 днів.

Отримати самі ліки пацієнт може в будь-якій аптеці, яка бере участь у державній програмі реімбурсації. Такі аптеки мають наліпку «Доступні ліки» або «Інсуліни». Знайти найближчу аптеку можна, скориставшись електронною мапою НСЗУ або зателефонувавши на гарячу лінію НСЗУ за номером 16-77.

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)