|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 21:41 | 07.23.2024

Цілющий дар «петрових батогів»

Наш народ називає цю рослину «петровими батогами», науці ж вона відома під назвою цикорій.

Цю дикорослу рослину з ніжно-блакитними квітками використовують як замінник кави. Його смак і справді нагадує каву, але при цьому напій не містить кофеїну. Тому цикорій п’ють ті, кому кава протипоказана, у кого від кави підвищується тиск. Втім, мало хто знає, що ця рослина через свої корисні властивості має широке застосування у народній медицині. На Дослідній станції «Маяк» Інституту овочівництва та баштанництва НААН України в Крутах селекціонери вирощують кілька сортів цикорію.

 

Дієтичний продукт

 

Науковий співробітник дослідної станції «Маяк» Олександр Позняк пояснює особливості застосування цикорію в овочівництві. За його словами, серед кількох популярних видів є і коренеплідний цикорій.

«Це дворічна трав’яниста рослина, що у перший рік утворює довгий коренеплід і велику розетку прикореневих листків з товстими черешками. На другий рік висаджені в полі коренеплоди відростають, утворюють високі (до двох і вище метрів) квітконосні стебла, на яких формуються квітки, а до осені достигає насіння, – розповідає науковець. – Головочки цикорію – цінний дієтичний продукт. Завдяки наявності легкозасвоюваних вуглеводів, зокрема інуліну, глюкозидів, які надають продукції гіркуватого присмаку, сприяє регуляції процесів травлення, споживання їх поліпшує апетит, позитивно впливає на печінку, підшлункову залозу і судинну систему організму».

cezar

Сорт «Цезар»

 

За словами Олександра Позняка, корисні властивості має і сік рослини, який за своїм хімічним складом схожий на сік із кульбаби і містить значну кількість вуглеводів, мінеральних солей: калію, кальцію, натрію, магнію, заліза, сірки, і є надзвичайно цінним джерелом вітаміну А та інших корисних речовин, необхідних для поліпшення зору.

salat

Молоде листя можна вживати як салат

 

«Споживання соку із цикорію разом із соком селери та петрушки допомагає при функціональних порушеннях серцевої діяльності, анемії, захворюваннях селезінки. Сік цикорію майже в усіх комбінаціях з іншими овочевими соками стимулює секрецію жовчі, тому корисний при дисфункції печінки і жовчного міхура, – говорить про корисні властивості рослини її селекціонер. – А для харчових цілей можна використовувати й молоді прикореневі листки цикорію, які містять удвічі більше вуглеводів, ніж звичайні головчасті сорти салату посівного. Вони містять інулін, що легко засвоюється організмом і є замінником крохмалю і цукру при діабеті, та вітаміни. Гіркий глікозид інтібін поліпшує функції серцево-судинної системи, органів травлення, зокрема печінки і жовчного міхура. Молоду ніжну зелень використовують в салатах і інших овочевих стравах, що вирізняються високими смаковими якостями».

 

Кава з коренів і не тільки…

 

А от коренеплоди «петрових батогів» достигають значно пізніше – у другій декаді жовтня. Нагадують вони коренеплоди цукрового буряка або пастернаку – саме їх можна використовувати для виготовлення сурогату кави. Для цього їх викопують, обрізають надземну частину і прикореневу шийку, промивають у холодній воді та просушують впродовж кількох днів, поки не припиниться виділення молочного соку. Потім підготовлену сировину сушать у печах, сушарках при невисокій температурі. Зберігають сировину у закритих ємностях у сухому приміщенні.

cikor1

Ось такий коренеплід «петрових батогів»

 

«Коренеплоди цикорію використовують як сировину для отримання інуліну, фруктози і спирту з більш високим виходом і якістю його порівняно з картоплею, – розповідає про їх практичне застосування Олександр Позняк. – Смажений молотий коренеплід цикорію додають як добавку до всіх кавових сурогатів і досить часто до кави натуральної. Цикорій зі згущеним молоком – цілющий напій, що нагадує за смаком кавовий, він стабілізує артеріальний тиск, підвищує захисні сили організму. Експериментально доведено заспокійливу дію відвару коренеплодів цикорію на центральну нервову систему, підсилення роботи серця, збільшення амплітуди і сповільнення ритму серцевих скорочень».

Мають «петрові батоги» і неабиякі дерматологічні властивості. Так, кашоподібна маса із свіжої зелені та коренів цикорію використовується народною медициною в дерматологічній практиці у вигляді компресів, аплікацій, пов’язок при набряках, фурункулах тощо. А з суцвіть цикорію готують настоянки, які стимулюють серцеву діяльність і мають заспокійливу дію на центральну нервову систему. Використовують їх при підвищеній збудливості і болях у ділянці серця. Відвари із насіння мають жарознижувальну, потогінну і знеболювальну дію.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото Олександра Позняка

Схожі матеріали (за тегом)