|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 11:28 | 06.20.2024

Кисень – додому: кому дають і як узяти?

Віднедавна в Чернігівській області лікарні першої ланки почали видавати додому кисневі концентратори тим, хто перехворів на коронавірус, але не повністю відновився.

Насамперед цією послугою можуть скористатися ковідні хворі, яких уже виписали зі стаціонару, проте вони ще потребують кисневої підтримки. Взяти концентратор у користування можна абсолютно безкоштовно, звернувшись до свого сімейного лікаря.

 

У квітні цього року Уряд виділив цільову субвенцію понад 693 мільйони гривень на всю Україну на закупівлю кисневих концентраторів для первинної ланки надання медичної допомоги. Для Чернігівської області було передбачено майже 18 мільйонів гривень. Ці кошти були акумульовані в Чернігівському обласному управлінні охорони здоров’я, і за них закупили на область 540 кисневих концентраторів. У жовтні і листопаді вони були розподілені між центрами первинної медико-санітарної допомоги, які на сьогодні є на Чернігівщині, відповідно до кількості населення, яке обслуговують ці центри. Тобто абсолютно всі заклади первинної медичної ланки мають можливість за необхідності видавати у користування пацієнтам такі концентратори додому.

kiskonc

«У Чернігівській області абсолютно всі медичні установи первинної ланки, яких у нас 31, отримали у користування кисневі концентратори, – говорить виконувачка обов’язків начальника Чернігівського обласного управління охорони здоров’я Алла Здор. – Та, до прикладу, у Чернігові первинка у другій міській лікарні отримала 98 таких концентраторів, лікарня № 3 – 25, лікарня №4 – 30 і сімейна поліклініка (дитяча) – п’ять концентраторів. Чернігівський центр первинної медико-санітарної допомоги отримав 29 концентраторів, Ніжинський – 37, Прилуцький – 29 (навіть Линовицька амбулаторія отримала три концентратори), Бахмацький – 19, Менський – 18, Бобровицький – 17, Новгород-Сіверський центр – 14, Носівський – 15, Куликівський – вісім, Деснянський – шість, Батуринський – чотири… Тобто абсолютно всі медико-санітарні центри Чернігівщини отримали ці концентратори. Вони не лише видаються хворим, але й при потребі допомагають вторинці. Ця хвиля захворюваності дуже важка, і хворі потребували кисневої підтримки. Коли у стаціонарі наявної бази не вистачало, то первинка допомагала вторинці і за договором теж надавала ці кисневі концентратори для використання і в лікарнях».

 

Хто може отримати концентратор

 

Користуватися кисневими концентраторами вдома можуть ті пацієнти, яких виписали з лікарні, але вони продовжують лікування амбулаторно і їхні показники сатурації (насичення крові киснем) є граничними – нижче 92, тобто люди потребують кисневої підтримки. Саме таким хворим лікар зі стаціонару, попереднього зв’язавшись з сімейним лікарем хворого, призначає використання кисневого концентратора, якщо такий на той час є в наявності на першій ланці.

Ці концентратори є абсолютно мобільними і відрізняються від тих, що, як правило, використовують у стаціонарах, об’ємом кисню, який подається пацієнту. Тобто цього вистачить пацієнтам, які виписалися зі стаціонару, але мають потребу в кисні.

Концентратори можуть видаватися хворим лише після госпіталізації. У догоспітальному періоді їх не видають.

«Чи потрібний концентратор особі, чи ні – має визначати лікар стаціонару разом із сімейним лікарем. При видачі концентратора пацієнту додому попередньо підписується угода про тимчасове зберігання медичного обладнання з правом його використання, – пояснює Алла Здор. – Це типова угода, розроблена Міністерством охорони здоров’я і надана на користування абсолютно всім закладам охорони здоров’я первинної ланки, які користуються саме такими концентраторами. Також складається акт прийому-передачі, який підписує пацієнт та заклад охорони здоров’я, який його видає. У договорі прописані умови, як пацієнт має поводитися з медичним обладнанням, яке надається йому у користування безкоштовно. Пацієнт несе за нього повну відповідальність і у разі поломки ремонтує його за свій рахунок, а у разі знищення відшкодовує вартість апаратури. Після того, як стан пацієнта стабілізується, він передає концентратор у медичний заклад».

 

Користуватися – просто

 

Мобільний кисневий концентратор виробляє вісім літрів кисню на хвилину. Принцип роботи полягає в тому, що він поглинає повітря і виділяє кисень в певній концентрації. Пацієнт може вдихати його через спеціальну маску( тоді його організм поглинатиме від 40 до 60%, кисню з того, що виробляє концентратор) або ж через носові канюлі (поглинання організмом в такому випадку становить лише 40% кисню). Коли і скільки користуватися кисневим концентратором вдома вирішує пацієнт з огляду на поточну сатурацію.

«Кисневі концентратори використовується за рівнем сатурації, – говорить медична директорка Чернігівського районного центру медико-санітарної допомоги Оксана Логвинчук. – Для цього потрібно мати дома пульсоксиметр. Як тільки сатурація падає нижче 92% і пацієнту стає важче дихати, він підключає концентратор. Залежно від того, як відновлюється сатурація, він може самостійно регулювати потік кисню: максимально – вісім літрів на хвилину, але можна зменшувати. Якщо сатурація тримається вище позначки 92%, то концентратор можна вимкнути. Є випадки, коли люди постійно дихають із мінімальною подачею кисню. Якісь особливі навички для користування кисневим концентратором не потрібні – всьому навчить медична сестра, яка видає концентратор додому. Пацієнт може брати прилад на той термін, поки самостійно не зможе дихати. Це може бути тривалий період».

 

Вакцинація – єдиний варіант подолання хвороби

 

Першого пацієнта, хворого на коронавірусну інфекцію, в Чернігівській області було виявлено 20 березня 2020 року. Відтоді на Чернігівщині офіційно підтверджено понад 89 тисяч хворих. Станом на 3 грудня поточного року в області майже 12 тисяч хворих на коронавірус, серед яких 1021 особа перебуває на стаціонарному лікуванні (920 із них перебувають на кисневій підтримці, 16 – на апараті штучної вентиляції легень). Інші лікуються амбулаторно.

«Серед тих, хто зараз перебуває на лікуванні у стаціонарі, лише 53 людини вакциновані, а це лише 5% з усіх, – говорить Алла Здор. – Людям не потрібно боятися вакцинації, бо лише вона зможе захистити віх цієї хвороби. Адже у вакцинованих хвороба проходить у легшій формі. У Чернігівській області вакциновано хоча б однією дозою 44,6% дорослого населення, з них двома дозами – 36,7%. Показник порівняно з іншими областями непоганий, але, зважаючи на тяжкість хвороби, треба вакцинуватися і не хворіти».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)