|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 7:26 | 06.25.2024

Проблематика засідання Ради громад

На порядок денний засідання Ради територіальних громад області, яка покликана сприяти налагодженню взаємодії органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у вирішенні проблемних питань соціально-економічного розвитку територіальних громад, виносилися безпекові питання у сфері цивільного захисту та виконання заходів із мобілізації.

234234423145433Йшлося і про виконання бюджетів, забезпечення компенсаційних виплат перевізникам за надання транспортних послуг пільговим категоріям громадян, які користуються правом пільгового проїзду, а також провпровадження реформи шкільного харчування.
Звертаючись до учасників завершального в 2023 році засідання консультативно–дорадчого органу, Олена Дмитренко відзначила актуальність запланованих до обговорення питань, наголосила на важливості спільного пошуку шляхів вирішення нагальних для громад Чернігівщини проблем.
За словами голови обласної ради, попри об’єктивну зміну пріоритетів соціально–економічного розвитку через виклики воєнного часу вдалося не лише втримати стабільну ситуацію в регіоні, вчасно забезпечувати покриття першочергових видатків в галузі освіти, охорони здоров’я та інших важливих сферах життєдіяльності області, а й реалізувати чимало важливих ініціатив. Виступаюча підкреслила, що завдяки державним та міжнародним програмам підтримки протягом року втілювалися в життя проєкти та гранти для започаткування власного бізнесу або розвитку існуючого, пільгового кредитування малих та середніх підприємців, підтримки аграріїв, зміцнення матеріально–технічної бази установ, закладів і ЦНАПів у громадах, розробки планів відновлення та впровадження інших соціальних та економічних ініціатив.
Однією з ключових тем засідання було виконання заходів з мобілізації в області. Про що докладно розповів в.о. начальника обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Сергій Шатило.
Доповідаючи про формування безпечного середовища в територіальних громадах, начальник Головного управління Національної поліції у області Іван Іщенко та його заступник Ігор Волокітенко акцентували увагу на реалізації проєкту «Поліцейський офіцер громади» та заходах щодо впровадження ініціативи «Офіцер безпеки в закладах ЗСО» на території області.
Далі начальник Департаменту з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи облдержадміністрації Сергій Болдирєв повідомив про нинішній стан та основні завдання на 2024 рік у сфері цивільного захисту населення.Для забезпечення стовідсоткового оповіщення населення в області необхідно створити 62 місцеві системи централізованого оповіщення у 5 районах та 57 тергромадах. Наразі у 12 ТГ створені автоматизовані робочі місця та встановлені 66 електросирен/гучномовців у 35 населених пунктах. Першочергово необхідно провести роботи щодо створення систем оповіщення у прикордонних населених пунктах. Стосовно захисних споруд цивільного захисту, то на території області розташовано 2390 таких об’єктів, з них 148 сховищ, 440 протирадіаційних укриттів, 15 споруд подвійного призначення із відповідними захисними властивостями, 1787 найпростіших укриттів. Проте частина обстежених об’єктів не придатна до використання, а в інших не забезпечено цілодобовий доступ.
Інформуючи присутніх про ситуацію у бюджетній сфері, зокрема про показники виконання бюджетів громад за 11 місяців поточного року, особливості бюджетів на 2024 рік, директор Департаменту фінансів ОДА Валерій Дудко детально зупинився на різних аспектах забезпечення місцевих скрабниць, окреслив шляхи вирішення проблемних напрямків цього питання.За його словами, втрата доходів бюджетів громад області в 2024 році від зарахування до державного бюджету в повному обсязі ПДФО в частині оподаткування грошового забезпечення військовослужбовців, за даними місцевих фінансових органів громад, прогнозується в сумі 2,99 млрд грн, обласного бюджету – 699,9 млн грн, усього по області – 3,69 млрд грн. Відтак для збалансування місцевих бюджетів слід негайно в кожній громаді розробити, затвердити та реалізувати плани заходів на наступний рік щодо нарощування доходів місцевих бюджетів, оптимізації видатків, мережі установ, їх штатів тощо.
У свою чергу заступник директора Департаменту енергоефективності, транспорту, зв’язку та житлово–комунального господарства облдержадміністрації Сергій Гайовий розповів про забезпечення органами місцевого самоврядування компенсаційних виплат перевізникам за надання транспортних послуг пільговим категоріям громадян, які користуються правом пільгового проїзду.
На сьогоднішній день тільки 19 територіальних громад області прийняли Програми соціального захисту населення щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд автомобільним транспортом на загальну суму 14,1 млн гривень. Однак переважна частина місцевих рад області не здійснюють компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян, а перевізники в свою чергу не мають фінансову змогу здійснювати пільгові (безкоштовні) перевезення.
Враховуючи, що кількість населення в області зменшується через усім відомі події, відповідно скорочується пасажиропотік, а кількість пільгових категорій громадян навпаки збільшується. Відтак існує ризик зупинення обслуговування певних маршрутів через нерентабельність перевезень та відсутність компенсаційних виплат.
Наступним питанням, на якому сфокусувала увагу учасників засідання заступник голови обласної державної адміністрації Жанна Шерстюк, була реформа системи харчування, розпочата за ініціативи першої леді України Олени Зеленської та за підтримки профільних міністерств, державних установ, міжнародних партнерів, українських фахівців і громадських активістів.
Стратегічною метою державної політики в межах реформування системи шкільного харчування на період до 2027 року є забезпечення різноманітного, збалансованого і якісного харчування в закладах освіти, що, зокрема, сприяє соціальному захисту вразливих груп населення, усвідомленому вибору здорового харчування.
Наразі здійснюється підготовка проєкту Обласної програми реалізації в 2024 році Стратегії реформування системи шкільного харчування на період до 2027 року. Нагальною потребою є також комплексна модернізація та технологічне переоснащення харчоблоків закладів загальної середньої освіти.
Учасники Ради територіальних громад області обговорили й низку інших важливих питань.

Схожі матеріали (за тегом)