|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 15:19 | 03.01.2024

Антикорупційний форум у Чернігові

Серед спікерів форуму, який відбувся 5 липня — представники Національного агентства з питань запобігання корупції та Національного антикорупційного бюро, правоохоронних органів та силових структур місцевого рівня, інших контролювальних установ.

antykorforumУ форматі «запитання-відповідь» голови територіальних громад Чернігівщини, очільники РДА могли проконсультуватися з профільними фахівцями, а громадські активісти та журналісти — подискутувати на гострі теми. Модерувала захід голова ОДА Анна Коваленко.

— Заговорюючи проблему, ми забуваємо, що корупція — це системне явище і воно не зникне лише за бажанням кількох людей. Якщо визначати корупцію як хворобу, хворобу суспільства, то боротьба з нею починається із заперечення, або шоку. Саме на такій стадії ми і знаходимося — стадії «неприйняття», — зазначила Анна Коваленко.: — За опитуваннями, люди однією з найбільших проблем визначають корупцію у владі. Забуваючи при тому, що «копійка за довідку у кишеню», або «вирішили швидко, бо подякували одразу» — це теж корупція.
Найперше говорили про роль керівника у запобіганні корупції. Як наголосив заступник голови НАЗК Іван Пресняков, керівник — це ключова позиція. Звичайно, мають бути і спеціальні уповноважені особи з питань запобігання корупції, але загалом політика підприємства, організації чи установи залежить від керівника.
— Провівши масштабне опитування на доброчесність майже 40 тисяч держслужбовців, ми дізналися, що 90% з них вважають протидію корупції як власним обов’язком, так і обов’язком керівника. Водночас опитування показало, що кожен п’ятий керівник не приділяє належної уваги цьому питанню, — зауважив Іван Пресняков і порадив присутнім не зволікати з антикорупційним питанням, а розглядати його не рідше одного разу на тиждень, проводити тематичні робочі зустрічі з колективом.
Також представник НАЗК закликав присутніх керівників працювати з особами, які повідомляють про корупційні дії, заохочувати людей викривати корупцію у своїй організації. До речі, наступного року має запрацювати єдиний портал викривачів, де українці зможуть зручно та безпечно залишити повідомлення про корупцію, що автоматично буде надіслане до відповідного органу влади.
Важливою складовою антикорупційної політики є оцінка відповідних ризиків, про яку, знову ж таки, дуже мало держслужбовців знають, або ж не розуміють, як працює ця система.
Відтак НАЗК завжди готове до співпраці і пропонує свою допомогу на місцевому рівні. Зокрема, нині агентство працює над створенням посібника для правильного написання нормативних актів, щоб зменшити наявність корупційних елементів.
Другий блок дискусії — підвищення прозорості діяльності вжитих антикорупційних заходів територіальними органами центральних органів виконавчої влади у сфері екології, лісових ресурсів, податків та митної справи в Чернігівській області. Так, представники зазначених органів влади переконують, що мають чіткий механізм протидії та запобігання корупції у своїх структурах. Втім кожна зі служб нарікає на прогалини у законодавстві, без зміни яких не досягти максимального ефекту. І хоча кожного року відкриваються кримінальні провадження, справи передаються до суду, не завжди досягається очікуваний результат. За словами детектива НАБУ Івана Кравчука, розгляд масштабних справ у земельній сфері та лісовому господарстві (а їх щороку скеровують до суду близько десяти) може тривати не один рік.
Йшлося під час форуму і про стан роботи, проблеми та посилення контролю щодо запобігання корупції у згаданих сферах.
Присутніх керівників територіальних громад та райдержадміністрацій цікавило питання законності управління земельними ресурсами, в тому числі їх продаж та здача в оренду. Це питання на часі у зв’язку з відкриттям цього місяця ринку землі.
Одним з актуальних питань залишається розорювання прибережних смуг, що може призвести до зменшення кількості питної води в області. Варто зазначити, що завдяки діяльності штабу з координації роботи щодо протидії екологічним загрозам та порушенням вимог природоохоронного законодавства на території області цьогоріч виявлено понад 40 таких фактів, про що повідомлено правоохоронні органи. Поліцейські кажуть, що за пів року до суду направлено до 20 кримінальних проваджень у земельній сфері загалом. Проте, коли діло доходить до свідчень, люди відмовляються від своїх показань. Тому Нацполіція звертається до голів територіальних громад з проханням допомогти провести роз’яснювальну роботу серед населення.
Після закінчення форуму його учасники мали змогу поспілкуватися у неформальній обстановці.

Схожі матеріали (за тегом)