|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 17:16 | 11.30.2023

Що таке податкова знижка на навчання: як її отримати?

Отримати освіту в Україні можна безкоштовно, таке право гарантується державою. Але бувають випадки коли безкоштовної освіти недостатньо. Можливо рівень навчального закладу не відповідає вашим вимогам, або ж ви хочете,  щоб ваша дитина отримала додаткові знання відвідуючи гурток чи інші заняття. Звісно все те, що не входить до навчальної програми потрібно оплачувати з власної кишені. Але, на щастя, компенсувати частину витрачених коштів можна, якщо бути обізнаним з деякими нюансами податкового законодавства України.

Зокрема, держава може компенсувати до 18% суми, витраченої на оплату послуг вітчизняних  закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.

 

Що ж таке податкова знижка?

 

Податкова знижка – це витрати платника податків, пов'язані з придбанням товарів (робіт, послуг), на суму яких дозволено зменшити його річний оподатковуваний дохід. Громадяни України, які офіційно працевлаштовані та при цьому оплачують навчання, мають право на компенсацію до 18% його вартості.

 

Хто може отримати податкову знижку?

 

Податкову знижку може отримати громадянин України з офіційно підтвердженим доходом (окрім приватних підприємців), який оплачує послуги вітчизняних  закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти за себе, або не працюючого члена сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік/дружина, діти).

 

Важливо!

Розраховувати на податкову знижку варто тільки в тому випадку, якщо  ви уклали відповідний договір про надання освітніх послуг.

 

Як це працює

 

При річному доході у вигляді заробітної плати в розмірі 100 000 грн., утриманий податок за рік складає 18 000 грн. (100 000 грн. * 18% (ставка ПДФО).

 

Припустимо річна вартість навчання дитини складає 45 000 грн. В такому випадку, з врахуванням податкової знижки, оподатковуваний дохід складатиме не 100 000 грн., а 55 000 грн. (100 000 грн. – 45 000 грн.), а податок за рік відповідно – 9 900 грн. (55 000 грн. * 18%).

 

18 000 грн. – 9 900 грн. = 8 100 грн. (сума переплати зі сплаченого ПДФО, яку ви можете повернути).

 

Виходить, що батьки тепер зможуть повернути 18% від суми, витраченої на оплату навчання дитини.

 

Зверніть Увагу!

Отримати відшкодування (податкову знижку) за витратами на освіту, зробленими в минулому календарному році, можна до 31 грудня включно поточного року.

 

Який порядок дій та куди потрібно звертатись? 

 

За отримання податкової знижки необхідно звернутись до територіального управління Державної фіскальної служби України за місцем вашої реєстрації та дотримуватись наступного алгоритму дій:

 

?Оплатити навчання у ВНЗ або ПТУ та зберегти відповідні квитанції;

?Отримати довідку про доходи за місцем роботи за рік, в якому було здійснено оплату послуг за навчання;

?В наступному, після здійснення оплати послуг за навчання, календарному році, заповнити податкову декларацію про доходи із зазначенням сум доходу, сплачених податкових платежів та зборів, сум видатків на оплату послуг навчання, розрахунком суми очікуваної податкової знижки, банківськими реквізитами для зарахування суми податкової знижки за результатами перевірки декларації;

?Подати перелічений вище пакет документів до управління Державної фіскальної служби за місцем Вашої реєстрації;

?Отримати податкову знижку через зарахування відповідної суми на Ваш банківський рахунок, вказаний Вами у декларації.

 

Які документи потрібно підготувати

 

?Паспорт громадянина України;

?Довідка про присвоєння ідентифікаційного податкового номера;

?Довідка про доходи з місця роботи, де буде вказана сума нарахованої заробітної плати, сума соціального внеску, сума податку на доходи фізичних осіб та сума військового збору, по щомісячно, і загальною сумою за рік;

?Копія договору з навчальним закладом;

?Копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) про оплату послуг за навчання за звітний календарний рік;

?Документи, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про народження, якщо оплата за дитину, свідоцтво про шлюб - якщо за чоловіка/дружину);

?Податкова декларація про майновий стан і доходи за звітний період (За формою затвердженою Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 556).

 

 Часові рамки

 

Якщо Ви не скористалися правом на податкову знижку за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступний податковий рік не переноситься.

 

Якщо з боку органів ДФС відсутні зауваження щодо поданих Вами документів та декларації про майновий стан і доходи, сума компенсації (податкова знижка) повинна бути зарахована на Ваш банківський рахунок протягом 60 днів.

 

Нагадуємо, що  за юридичною консультацією можна звернутись до центру чи бюро правової допомоги. Дізнатись адресу найближчої точки доступу до безоплатної правової допомоги можна на сайті системи безоплатної правової допомоги за адресою: legalaid.gov.ua або за безкоштовним номером системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103.

Схожі матеріали (за тегом)