|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 5:24 | 02.24.2024

Сипуча поразка Тріумфальної арки

Унікальна пам’ятка архітектури національного значення, завдяки якій Новгород-Сіверський входить у список міст світу, які мають подібні архітектурні споруди, – Тріумфальна арка – сиплеться після зими. Єдиний на Чернігівщині приклад архітектури провінційного класицизму кінця 18-го століття перебуває на балансі Чернігівської обласної ради, яка не має грошей на її реставрацію. Арку мали відремонтувати у 2022 році, однак коштів на ремонтно-реставраційні роботи так і не виділили.

arka1

Окраса міста перетворюється на руїну

 

За словами Новгород-Сіверського міського голови Людмили Ткаченко, раніше міська рада зверталась до Чернігівської обласної ради з проханням передати на баланс місту цілісний майновий комплекс «Новгород-Сіверський державний історико-культурний музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім», до якого, окрім музею, входять 12 пам’яток архітектури й містобудування, серед яких – Трімфальна арка та Торгові ряди, однак отримали відмову.

«Не менш жахлива ситуація з Торговими рядами. Після зими вони також сиплються, – каже Людмила Ткаченко. – З цього приводу ми зверталися до Мінкульту і просили відремонтувати коштом держави пам’ятки архітектури, але нам відповіли, щоб ми робили це самостійно. Навіть за наявності коштів ми цього зробити не можемо, оскільки споруди нам не належать, і це буде нецільове використання коштів».

arka2

Відпадає обрамлення колон арки

 

Автором Тріумфальної арки є архітектор Джакомо Кваренгі. Це єдиний на Чернігівщині пам'ятник архітектури в стилі класицизму.

Востаннє капітальний ремонт Тріумфальної арки провели у 1951-1959 роках, відновлювали після повоєнних пошкоджень.

У 2015-2017 роках було здійснено вибіркові ремонтні роботи Тріумфальної арки. Сума використаних коштів склала 90 тисяч гривень.

arka3

Пам’ятка архітектури розпадається на очах

 

Як повідомили в Чернігівській обласній раді, виготовлення проектно-кошторисної документації та проведення реставраційних робіт арки передбачено обласною програмою Реставрації пам’яток архітектури національного значення на території Чернігівської області на 2020-2023 роки. Так, програмою зокрема передбачено розроблення науково-проектної документації на реставрацію пам’ятки архітектури національного значення та проведення безпосередньо ремонтно-реставраційних робіт. Передбачалося, що виготовлення проекту потягне 250 тисяч гривень, а, власне, самі роботи – 550 тисяч гривень. Проект мало виготовити Управління містобудування та архітектури Чернігівської облдержадміністрації, а реставраційні роботи – сертифіковані будівельні організації. Але фінансування так і не надійшло.

На сьогодні вартість робіт значно виросла. Так, наприклад, на виготовлення проектно-кошторисної документації потрібно орієнтовно 600 тисяч гривень.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)