|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 1:06 | 07.16.2024

Качанівка оригінально долучилася до веломаршруту «Від парку до парку»

На минулих вихідних з нагоди тестування туристичного веломаршруту «Від парку до парку» в національному історико-культурному заповіднику «Качанівка» відбувалося ціле театральне дійство.

І ті туристи, які вирішили проїхатися веломаршрутом «Від парку до парку», мали змогу ненадовго поринути в атмосферу Качанівки XVIII-ХІХстоліть, де маєтком прогулюються жителі тих часів.

 

1kachan

Ще навесні Парафіївська ОТГ розробила проект під назвою «Веломаршрут об’єктами культурної спадщини Парафіївської ОТГ «Від парку до парку». Після чого громада послала його на конкурс Українського культурного фонду «Культура. Туризм. Регіони». Проект виграв грант на втілення – трохи більше 918 тисяч гривень. Умова – реалізувати проект громада має до кінця цього року. І вона виконала цю умову. Так, вже на минулих вихідних перша група туристів тестувала всі веломаршрути різної протяжності.

1velo

Велотуристи за декілька днів проїхали не один десяток кілометрів. Познайомилися з красою природи Національного історико-культурного заповідника «Качанівка» та дендрологічного парку «Тростянець».

Також відвідали агроекотуристичний комплекс «Соколиний хутір». На його території багато автентичних українських хат, картинна галерея-музей, мальовничі фотозони, дизайнерське оформлення вуличного простору та, звісно, гостинність для кожного відвідувача.

1parkus

 

Качанівський парк

 

Національний історико-культурний заповідник «Качанівка» створений 1981 року на основі палацового ансамблю та парку дворянської садиби, заснованої в 1770-х роках, яка на сьогодні є єдиною серед українських садиб, що збереглася в комплексі. Цей парк передає справжню атмосферу старовинної дворянської садиби епохи XVIII-ХІХ ст., в якому об’єднане пейзажне і регулярне планування. Він розташований на двох ярусах. Регулярна частина біля палацу (на верхньому ярусі) з геометричним плануванням невелика: алея від палацу до церкви, партер, інтимний скверик і курдонер.

1kostums2

Дві головні алеї, що ведуть до садиби з півночі і з півдня, сформовані каштанами, яким вже майже 100 років.

Нижче палацу розташований ландшафтний парк із парковою архітектурою. Він спланований у пейзажному стилі і побудований на контрасті великих світлих галявин і вузьких тінистих балок.

Ландшафтна частина значно більша і складається з амфітеатру, архітектури, гаїв і дібров, що чергуються з галявинами і дзеркалами озер.

До головних визначних пам’яток паркового будівництва відносяться паркові мости, гірки Кохання і Вірності, Романтичні руїни, альтанка Глінки з гротом і зелена альтанка.

 

Тростянецький дендропарк

 

Державний дендрологічний парк «Тростянець» НАН України – загальнодержавного значення. Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва середини XIX століття створений завдяки зусиллям і коштам Івана Михайловича Скоропадського.

Парк вирізняється оригінальною композиційною побудовою, оскільки ззовні це просто лісовий масив на тлі монотонної рівнини, а в центрі – «гірська» країна з великими пагорбами та озерами.

Основою композиції парку є Великий ставок, що розділяє територію на дві частини. Симетрично до Великого ставу підступають Лебединий та став Куциха.

1trost

30 років було витрачено на будівництво одного з наймальовничіших куточків дендропарку – гірського ландшафту «Швейцарії».

Насипалися високі кургани – «гори». Деякі з них – Сторожова, Дідова, Ротонда, Кудлата – мають висоту понад 30 метрів. Створений гірський рельєф із загостреними вершинами нагадує профіль Альп. Між горами, звиваючись, пролягли ущелини, над якими були перекинуті містки. Схили «гір» зміцнювалися і декорувалися вічнозеленим та пахучим козацьким ялівцем.

Для паркової архітектури Тростянця характерна велика кількість відкритого простору і галявин. Окремі з них мають власні назви: Вестибюльна, Вісім братів, Горіхова, Три сестри, Сонячна галявина.

 

Маршрути для всіх

 

Всього розробники проекту «від парку до парку» склали п’ять основних маршрутів: від простого до складного.

Перший маршрут має назву «Аристократ на велосипеді». Його протяжність – 2,5 кілометрів територією НАІКЗ «Качанівка». На цьому маршруті – 22 локації, які під час поїздки може побачити турист.

Другий – «Веломаршрут для кожного». Це маршрут територією Тростянецького дендропарку протяжністю аж п’ять кілометрів. Він покаже всю красу і велич цього парку. Всього по маршруту – 27 локацій.

Третій маршрут – «Слідами Скоропадських». Він розпочинається від садиби зеленого туризму, його протяжність – 9 кілометрів, 35 локацій. Серед завдань, які пропонують відвідувачам цього маршруту, – точне визначення координат могили Скоропадського, пошук туї гігантської, модринової алеї за вершинним містком та половецької баби на Дідовій гірці.

Четвертий маршрут – один із найскладніших. Його назва – «Підкори Качанівку». Маршрут довжиною в 18 кілометрів пролягає навколо туристичної перлини Качанівського парку. Це один із найдовших маршрутів, але організатори запевняють, що він того вартий. Всього на маршруті – 44 локації.

І останній, п’ятий маршрут – віртуальний – «Дорога від парку до парку у смартфоні». Всього 62 кілометри і 28 локацій.

 

У Качанці велотуристів зустрічали атмосферно

 

1kostums31kostumsДосить неординарним був тур самою Качанівкою. Актори Студентського театру Ніжинського фахового коледжу культури і мистецтв імені Марії Заньковецької, які переодягалися в історичні костюми, створили атмосферу 18 сторіччя та подарували всім присутнім незабутні враження.

«До нас звернулися автори проекту та запросили взяти участь, – розповідає режисер Ольга Кобзар. – Нашим завданням було взяти участь у реконструкції (відтворенні) атмосфери XVIII-ХІХ століття (період культурно-мистецького розквіту Качанівки). Протягом дня для відвідувачів палацу актори демонстрували літературно-музичну композицію за творами знаних авторів про красу та велич Качанівки, відомих митців, які у свій час були гостями знатної садиби. Студенти в костюмах походжали територією Качанівки, а відвідувачі з ними фотографувалися».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ, фото з відкритих джерел

Схожі матеріали (за тегом)