|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 11:49 | 05.27.2024

Черги займають з п’ятої ранку, хапаються за серце і викликають «швидку»: газове свавілля у Бобровиці

Схоже на те, що Бобровицька громада стала своєрідним пілотним проектом для «доньки» переданого під контроль держави АТ «Чернігівгаз» ТОВ «Газорозподільні мережі України».

Фірма державна, а методи приватні! Монополіст розгорнув у Бобровиці справжній газовий терор: люди тижнями не можуть потрапити на прийом до спеціалістів, втрачають свідомість, потрапляють до лікарні з інфарктами та виразками. Ми поспілкувались із людьми і зробили висновок: щодо більшості з них газовики застосовують одну й ту ж саму схему – змушують виготовляти проекти на встановлені газові прилади, що є добровільним, але з погрозами відрізати газ це виглядає як елементарна викачка грошей і отримання надприбутків за рахунок довірливих громадян. Напруга в Бобровиці тільки зростає. Дійшло вже до того, що в конторі газового господарства побили вікна.

vikna24b

 

«Вона не одна там така, яку в лікарню забрали»

 

Після спілкування з газовиками бобровичанка Лідія Терещенко потрапила до лікарні.

Lidtere1

«У 2011 році ми замінювали котел, відповідні зміни до проекту внесли, – розповідає Лідія Кирилівна. Проблем до цього часу не було, фотографували показники і йшли, а в березні 2024 року почались рейди по Бобровиччині. Газовики наче з ланцюга зірвались».

Жінка, як зазвичай, нічого не підозрюючи, пустила в свою оселю газового контролера. Та провела перевірку і склала акт, у якому зазначила, що газовий котел не відповідає вимогам.

1aktylika

Злощасні акти доводять до лікарні

 

«Вона написала, що технічних паспортів немає ні на котел, ні на газову плиту, хоча за них контролер у мене й не питала, а вся документація в мене є», – скаржиться Лідія Кирилівна.

Далі почалося здирництво.

«Перший раз як ходила в їхню контору, то сказали, що для того, щоб узаконити плиту, треба 2 тисячі гривень, проект на котел переробити – 8 тисяч гривень, ще лічильник винести на вулицю за свій рахунок, – обурюється жінка. – 12-го вони прийшли до мене з перевіркою, а 19-го я потрапила в лікарню з серцем. Відвезли прямо з контори».

«Вона не одна там така, яку в лікарню забрали», – додає сусідка Галина Макаренко.

«Вісім днів я пролежала в лікарні з серцем, а потім загострилася виразка, то я потрапила в реанімацію. Два літри крові залили в мене», – розповідає про наслідки спілкування з газовою контрою пенсіонерка Лідія Терещенко.

У її сусідки проблема аналогічна. Пані Галина каже, що газ до будинку вона провела у 1992 році, а котел та плиту замінила на нові у 2010 році.

«Поставили на тому ж місці і в ту саму трубу. І плиту так само – на тому ж місці, – пояснює жінка. – Зараз прийшли і вимагають робити технічну документацію. Дали мені місяць часу, інакше погрожують відрізати газ. Проект у мене є. Я не розумію, для чого робити новий, якщо можна внести зміни в існуючий?».

4gurton

Лідія Терещенко з донькою, Галина Макаренко та Ольга Зайченко

 

Олена Зайченко в Бобровицю приїздить до мами. Старенька пересувається на двох палицях і живе на скромну пенсію. У будинку стоїть газовий котел та котел на дровах. Ситуація у відносинах з газовою службою подібна до інших – ті погрожують відрізати газ, якщо жінка не зробить нового проекту.

«Сказали, що треба новий проект, який буде коштувати до 10-ти тисяч гривень, і якісь монтажні роботи. А для чого монтажні роботи, якщо все давно зроблено?», – дивується пані Олена.

У 2012 році в будинку її мами встановили газовий котел, але відповідні документи в газовиків раптом пропали, а запис в абонентській книзі для них – не доказ.

«Мама сказала: платити не буде, бо нічим. Але, на відміну від більшості, в неї стоїть ще й твердопаливний котел, щоправда, пересувається вона на двох палицях. Не уявляю, як вона по ті дрова взимку виходитиме», – бідкається донька.

Жінки кажуть, що газовики багатьом із тих, кому приписують проблеми з документами, пропонують писати добровільно заяви на відключення газу.

 

6 тисяч за котел, 6 тисяч – за плиту, 19 – за лічильник!

 

Інна Ільченко мешкає разом із чоловіком в будинку своєї мами в Бобровиці. Її історія стосунків з газовиками така: «У 2021 році мама купила будинок, і в тому ж році ми уклали договір з газовиками. Все було добре, жодних претензій до нас не надходило. А в березні 2024 року до нас прийшов контролер і склав акт про припинення газопостачання у випадку, якщо ми не з'явимося в їхній конторі до 7.04.2024. Прийшовши туди, ми не могли потрапити на прийом 4 дні. У них працює всього один спеціаліст, а людей в черзі – сила силенна. Зрештою, на п’ятий день, приїхавши о 4:30 ранку, ми були першими. На прийомі мені сказали, що треба подавати на реконструкцію. Я не розумію, чому так, адже, придбавши будинок, ми не змінювали ні котла, ні газову плиту. Єдине, що зняли газову колонку, бо вона зламалась, і поставили замість неї бойлер. Зараз же газовики вимагають паспорти на котел, плиту і колонку (якою ми вже не користуємось). На жаль, в мене паспортів нема, оскільки власники нічого нам не залишили з документів, та і коли у 2021 році укладали договір з «Чернігівгазом», не було жодих претензій. Але найбільше шокують розцінки! Реєстрація котла – 6000 гривень, плити теж стільки ж... Мені ще й приписали винести на вулицю за власний рахунок лічильник. Винести лічильник коштує 19 тисяч гривень! За що?».

 

До газовиків, як на роботу

 

Під стінами бобровицького відділення Чернігівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», не так людно як завжди.

1pidgazom

На паркані висить оголошення про те, що прийому громадян сьогодні не буде. Люди припускають, що оголошення з’явилось після того, як газове начальство дізналося про приїзд журналістів.

1ogollo

Пенсіонерка Галина Василівна Семко ходить сюди, як на роботу. Каже, що тільки через два тижні щоденних походів змогла потрапити на прийом до начальника.

1galsemko

Син Галини Семко воює з кацапами, а тут знущаються свої

 

«Примусили мене зробити на ввесь будинок новий проект, а потім ще купу різних документів треба зібрати. Все це після того, як контролер склала акт. Я після цього звернулась до начальника, а він відреагував із такою посмішкою і з такою зневагою до пенсіонера... У мене всі квитанції підклеєні, я їх надала начальнику, але він проігнорував, – обурюється жінка. – Змусили мене, зрештою, від безвиході написати заяви – підписала все, що мені підсунули. Виходить так, що я замовила в Ніжині проект, але не знаю, платити за нього чи ні. Проект у мене є, котел встановлено у 2014 році. Погрожують в іншому разі відрізати газ. Захистити мене нікому, син зараз воює, а мені на восьмому десятку ще й таке горе».

1galsemena

«Сама ж їх зазвала на свою голову, – бідкається Галина Миколаївна Семена. Побачила, що ходять перевіряють, покликала, щоб і мене перевірили. Це було 19 березня. Вона (контролер, – Авт.) подивилась і каже: «У вас у проекті не той котел написаний». Як це не той? Ось у мене абонентська книга. Стояв у мене котел «Красилів» з польською автоматикою, я поставила на те ж саме місце інший котел «Проскурів», такий самий по потужності. Приїхали, зняли, поставили, запустили, в книгу внесли запис. А от у них в архіві від руки чомусь стоїть інший котел. До кого звертатись? Виходить, що в нас одне, а в них зовсім інше в архіві».

1ozazymko

Ольга Зазимко після спілкування з газовиками отримала інсульт.

«Акт про встановлення газової плити з 2002 року, – каже жінка. – Виходить, що в мене документи є, у них немає. Тепер кажуть всю документацію треба робити по-новому. У мене немає на це ні сил, ні здоров’я, ні терпіння. Мені звідси ледь «швидка» не забрала. Довели мене до інсульту. А тут же ж спробуй висидіти. Шарашкіна контора, ніхто тебе не хоче слухати».

1azubok

Інвалід Микола Іванович Зубок вже більше місяця не може потрапити в газову контору. Питання, здавалося б, банальне, але, як виявилось, непосильне для вирішення бобровицькими газовиками.

«Я платив за доставку газу до кінця року. Потім, коли змінили постачальника, мої гроші залишились там, а ці все виписують борги. Вияснити нічого неможливо. Коли не приїду, все зайнято», – обурюється чоловік.

Як бачимо, ситуація на Бобровиччині близька до надзвичайної. Випадки газового терору – масові. Навряд чи про них не чула влада. З огляду на те, що подібні рейди можна віднести до розхитування та нагнітання соціальної напруги в час війни, в ситуацію не завадило б втрутитись районній військовій адміністрації.

 

Що каже експерт?

 

Юридичний бік справи пояснив експерт та борець із газовими монополіями Ігор Денисенко.

«Згідно розділу 5 глави 1 пункту 5 Кодексу газорозподільних мереж, за необхідності реконструкції чи технічного переоснащення вже підключеного до ГРМ об'єкта, у тому числі в результаті зміни форми власності чи власника цього об'єкта, за умови, що це не призведе до необхідності збільшення технічної (пропускної) потужності ГРМ в точці приєднання (не потребуватиме збільшення типорозміру комерційного лічильника газу), новий договір на приєднання з новим чи діючим власником об'єкта не укладається. При цьому у випадку перенесення вузла обліку та/або зменшення його типорозміру (номінальної потужності) або зміни місця розташування газових приладів (пристроїв) в установленому законодавством порядку вносяться відповідні зміни до проектної документації, а у разі її відсутності розробляється нова проектна документація, що забезпечується за рахунок сторони, яка ініціювала реконструкцію чи технічне переоснащення вже підключеного до ГРМ об’єкта. Внесення змін до проектної документації в частині комерційного вузла обліку газу здійснюється на підставі оформлених (виданих) Оператором ГРМ технічних умов на реконструкцію комерційного вузла обліку. Якщо за необхідності реконструкції чи технічного переоснащення вже підключеного до ГРМ об'єкта, у тому числі в результаті зміни форми власності чи власника цього об'єкта, виникає необхідність збільшення технічної (пропускної) потужності ГРМ в точці приєднання (збільшення типорозміру лічильника газу) або її перенесення, з новим чи діючим власником об'єкта має бути укладений новий договір на приєднання відповідно до умов цього Кодексу. При цьому, якщо заходи з приєднання по вже підключеному до ГРМ об’єкту потребуватимуть лише збільшення типорозміру лічильника газу, місце забезпечення потужності має збігатися з фактичною точкою приєднання цього об’єкта, а процедура приєднання має здійснюватися у порядку, визначеному в пункті 5 глави 2 цього розділу».

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)