|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 15:05 | 06.20.2024

Мерію Чернігова підозрюють у розтраті

Мерію Чернігова підозрюють у розтраті

Щодо посадових осіб Чернігівської міськради та комунальних підприємств розпочато 14 кримінальних проваджень: державні аудитори викрили порушення на мільярди гривень.

 

Підлеглих Олександра Ломако у Чернігівській міськраді підозрюють у фінансових злочинах

 

Замість турботи про добробут громади й оборону прифронтового регіону – черговий скандал? Більше десятка кримінальних проваджень за фактами ймовірного розкрадання бюджетних коштів та інших фінансових зловживань розпочали правоохоронці стосовно посадових осіб Чернігівської міськради та комунальних підприємств міста. За оцінкою ДАСУ, внаслідок виявлених порушень бюджет недорахувався мільярдних коштів.
Куди ж поділись понад 2 мільярди бюджетних гривень, і до чого тут тимчасовий мер міста Олександр Ломако?
100 тисяч FPV-дронів, дві тисячі автівок швидкої допомоги або навіть 10 тисяч тепловізорів: саме таку допомогу армії можна було б надати, якби влада Чернігова, згідно звітів державних аудиторів, через ймовірну неефективну діяльність не нанесла шкоду місту на аналогічну суму. Однак, попри виявлені ДАСУ порушення, політика мерії, схоже, – незмінна.

 

Отже, що спричинило гучний скандал у Чернігові?

 

8 лютого відбулась позачергова сесія Чернігівської міської ради, де мали розглядатись важливі теми – такі як земельні питання, ревізія витрат і виділення коштів на оборону.
Під час розгляду перших питань слово взяла депутатка Марина Семененко. Її виступ стосувався можливого розкрадання земель комунальної власності в громаді та проведення відповідної перевірки Державною аудиторською службою. Однак жінку постійно перебивали прибічники міського голови і фактично заважали їй вголос озвучити інформацію про ймовірні корупційні схеми.
Марина Семененко (Рейко) у своєму виступі намагалась озвучити тему розкрадання земель і аудиту. Питання про звіт, було проігнороване чиновниками, через що результати голосування зустріли вигуками "Ганьба". І це при тому, що відповідно до звіту ДАСУ, міський бюджет не дорахувався 2,5 млрд грн і при цьому хоча б один мільярд на ЗСУ депутати виділити не спромоглися. Обурили членів громади й підсумки розгляду питання за виділення допомоги захисникам. Так, службовець Збройних сил України звернувся до ради з проханням надати розʼяснення з приводу використання коштів міського бюджету. Однак, у відповідь – жодної конкретики
"Ломако нічого не відповів, нас перебив депутат міської ради. На жаль, місцева влада дуже погано нас чує і не враховує наші пропозиції до своїх програм і видатків міського бюджету", – зазначив військовий.

 

На потреби військових виділили лише 20 тис. грн

 

Отже, поки чернігівські чиновники ігнорують важливі питання, стопкорівці вирішили розібратися в справі з імовірним розкраданням земель у місті.
"Для початку ми завітали до офісу Держаудитслужби для того, щоб поспілкуватись з представниками стосовно результатів перевірок міської ради Чернігова", – коментує журналіст Ігор Доценко.
Зокрема, як стало відомо редакції СтопКору, управлінням Північного офісу Держаудитслужби Чернігівської області було надано звіт проведених аудитів бюджету та ревізій міської ради за період з 2021 по 2023 роки. У документі наведено низку кричущих епізодів, зупинимось на кількох із них.

 

Одна з найболючіших проблем Чернігова – екологічна

 

На території громади розташовані мальовниче озеро "Глушець", парк-пам'ятка "Місцевий сад", а також заповідне урочище "Святе". Об'єднує ці три природних об'єкти відсутність дієвого контролю, яка привела до зволікання у вирішенні питань оформлення проектів землеустрою та встановлення меж територій природно-заповідного фонду Чернігівської області.
Як розповіли в ДАСУ, в ході проведення аудиту були здійснені фактичні огляди цих земельних ділянок і була встановлена на них житлова забудова, громадська забудова, що відповідно, створює ризики в майбутньому втрати цих земельних ділянок, так як не оформлені жодні правовстановлюючі документи на ці земельні ділянки і вони не зареєстровані в Державному земельному кадастрі. Що, відповідно, може призвести до втрати їх у майбутньому та нанесення збитків у розмірі на суму понад 806 млн грн.

Чому ж ніхто не контролює, які об'єкти будуються на території фонду та не каже про можливі наслідки для міста?

Зі звіту також вбачається, що у власності громади перебувають нежитлові приміщення вартістю понад 30 млн грн. Але вони в аварійному стані, тобто поволі перетворюються на руїни. Хоча серед об'єктів є дуже цікаві історичні споруди.
Серед цих приміщень є пам’ятка архітектури 17-го століття, колишня поштова станція губернського казначейства. Тут проводились реставраційні роботи ще у 2021 році на суму понад 18 млн грн, але при виході на фактичні огляди ревізорами було зафіксовано, що роботи здійснені не в повному обсязі, і відповідно, використовувати цю будівлю для потреб громади на даний час неможливо.
"Цікаво, на що ж пішли ці 18 млн грн? Бо навіть неозброєним оком видно: ремонтували щось тут ще за царя Гороха. При цьому Держаудитслужбою під час фінансової перевірки бюджету громади були підтверджені факти що, деякі території міста – взагалі безхозні", – наголошує Ігор Доценко.
А ще в одному з випадків землі вартістю понад 720 млн грн, які належать громаді, дивним чином просто "випарувались".
За даними контрольних заходів, міська рада Чернігова ймовірно вирішила безкоштовно віддати земельні ділянки під забудову. Однак виявилося, що ці земл, замість належного використання міською радою, опинилися в руках приватних осіб.
Громада виділила комунальному підприємству "Чернігівбудінвест" землі для будівництва, але надалі компанія укладала договори з іншими підрядними організаціями. В результаті всі права на землі набували інші юридичні та фізичні особи, а не міська рада, якій насправді належать ці землі.
Ідеться про чималі території – 79 земельних ділянок комунальної власності загальною площею майже 56 га й вартістю близько 720 млн грн. Для розуміння масштабів, це приблизно 112 футбольних полів.
Як пояснюють у ДАСУ, коли на цих земельних ділянках будуть збудовані багатоквартирні житлові будинки, згідно до вимог законодавства, всі власники цих об'єктів нерухомості можуть оформити права на постійне користування. І відповідно, це може призвести до втрати громадою міста цих земельних ділянок і неможливості їх використовувати в майбутньому.

 

Чи може мати якийсь зиск із цієї "схеми" в.о. мера міста Олександр Ломако?

 

Як з'ясували журналісти, ймовірно, фактичні витрати пана Олександра не співпадають з його офіційною зарплатою. Тож команда СтопКору спробувала дізнатися у Ломака, чому ж міська рада чинить такий супротив Держаудитслужбі. Проте чіткої відповіді від пана Олександра репортери так і не отримали.
"Давайте спочатку подивимось, що буде в результаті цих проваджень за фактами, начебто, перешкоджань", – заявив чиновник.
Зате медійники дізнались його думку про звіт аудиторів.
"Це ж з тією ж самою метою, з якою зроблений цей звіт Держаудитслужби – з метою зробити негативну інформацію про роботу міської влади, дискредитувати її. Ці провадження, я переконаний, нічим не завершаться. Порушень, про які говориться, немає. Єдина мета – зробити тиск, зробити медійну картинку", – запевняє Олександр Ломако.

 

Та чи не лукавить тимчасовий мер?

 

Як стало відомо СтопКору, наразі розвиток кримінальних проваджень триває. Зовсім нещодавно правоохоронці висунули підозру про службову недбалість зі збитками на суму майже 8 млн грн Ярославу Куцу, начальнику управління ЖКГ міста і безпосередньому підлеглому міського голови.
Одразу після нього підозру у зловживанні службовим становищем, що призвело до збитків на суму понад 2,5 млн грн, отримав і Микола Гоголь – директор комунального підприємства "Паркування та Ринок".
"Згідно інформації медіа, керівник уклав договори на будівництво низки об'єктів на земельних ділянках, які перебували у постійному користуванні комунального підприємства. ​​Після чого право власності на обʼєкти нерухомого майна реєструвалися за забудовниками", – стверджують місцеві ЗМІ.
За даними власників джерел СтопКору, депутат міськради Роман Старіков, ймовірно, міг бути тим, на чию користь і "виводились" земельні ділянки.
Зауважимо, у пресцентрі Держаудитслужби повідомили, що про результати перевірок вже проінформовано Чернігівську міську раду. Вони рекомендують провести звітування керівників комунальних підприємств та зробити висновки щодо відповідності вищезазначеними керівниками займаних посад.
Як СтопКор повідомляв раніше, в Чернігові депутати міськради провалили розгляд питання про висловлення недовіри топпосадовцям, а на підтримку військових спромоглися виділити всього 20 тисяч гривень. Представники громадськості відреагували на події вигуками "Ганьба!"

 

Джерело: "Стоп Корупція" Надія Рогальська

Схожі матеріали (за тегом)