|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 18:47 | 07.25.2024

У Міжрічинському парку корегують маршрути – з заходом по чорницю

На чернігівському Поліссі розпочався сезон чорниці.

Її ягідники вкривають ґрунт суцільними килимами у вологих соснових борах. Підліску зазвичай тут немає, лише сосни, чорниця і зелені мохи. У найбільшому в Україні регіональному ландшафтному парку «Міжрічинський» галявин із чорницею – вдосталь, тож гіди в дику природу корегують маршрути, аби туристи змогли поласувати корисною лісовою ягодою. Щоправда, площа під ягідниками постійно скорочується.

chorapteka

Чорниця - аптека вітамінів

 

Засновник Природничого центру «Міжрічинська Пуща» Андрій Сагайдак, який організовує туристичні маршрути найбільшим регіональним ландшафтним парком країни бідкається, що площа чорничників в Україні неухильно скорочується.

«Причина – в зміні клімату (зменшення кількості опадів) та суцільних рубках, – каже природолюб. – Найбільш продуктивні ягідники чорниці на Поліссі – у старих вологих соснових лісах. Нині площа стиглих лісів швидко зменшується, внаслідок планових лісозаготівель. А чорниця, на освітлених сонцем вирубках, «вигорає».

alasuva

У поході можна й ягодою поласувати

 

Звісно, сумлінні лісівники дбають про лісовідновлення, однак ягідник не росте у перегущених молодих посадках. До того ж, розповсюджується чорниця переважно вегетативно.

«Ось і виходить, що на відновлення продуктивного чорничника після суцільної рубки треба не менше 60 років», – каже Андрій Сагайдак.

aotruya

Андрій Сагайдак тримає в руках отруйну ягоду чорної купини, яку можна переплутати з чорницею

 

За його словами, чорниця є важливим компонентом лісових екосистем. Її ягоди споживають усі: комахи, птахи, ссавці і, звісно ж, люди.

«Любителями ягід у нашому лісі є і такі рідкісні види, як тетерук, сірий журавель, ведмідь, – продовжує туристичний гід, який до речі, нещодавно фотографував сліди ведмедя. – Рішення проблеми, звісно, є, – має на увазі проблему зникнення чорничників. – Це відновлення осушених боліт та частковий перехід лісового господарства від суцільних до вибіркових та поступових рубок. Але поки це скоріше мрії».

bolotur

Туристична мандрівка болотами «Міжрічинського»

 

Наразі ж у природничому центрі «Міжрічинська Пуща» екскурсоводи в дику природу вчергове коригують маршрути пізнавальних прогулянок, відповідно до сезону.

«Щоб наші відвідувачі змогли побувати у справжньому сосняку-чорничнику та поласувати лісовими ягодами», – пояснює Андрій Сагайдак.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото Андрія Сагайдака

Схожі матеріали (за тегом)