|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 16:09 | 06.13.2024

Справу Приходька «злили», навіть не порадившись

Безпрецедентну для України гучну корупційну справу тривалістю в 9 років про розкрадання понад 2 мільярдів гривень з ПАТ «Аграрний Фонд», де серед обвинувачених – чинний нардеп від «Нашого краю» Борис Приходько та екс-керівник «Аграрного фонду» Олександр Кірюк, закрили.

Формальна причина – порушення строків досудового розслідування. Рішення абсолютно суперечить нормам процесуального права та практиці Верховного суду. Саме ж закриття справи не обійшлося без скандалу. Схоже, не тільки прокурори, але навіть головуючий суддя Дарницького районного суду Києва Олександр Домарєв був шокований свавіллям з боку своїх колег суддів Тетяни Щасної та Ольги Просалової, тож позбавив себе права підпису цієї ухвали, взявши самовідвід. Однак навіть це не завадило панянкам у чорних мантіях без оголошення ухвали та ігноруючи неповний склад суду, втрутитись в систему електронного обліку та опублікувати відповідну ухвалу.

 

Справа, яка пережила трьох Президентів

 

Справу про розкрадання з ПАТ «Аграрний фонд» 2 мільярдів 69 мільйонів гривень (або 250 мільйонів доларів за тодішнім валютним курсом) розслідують з 2014 року. Розслідують зі значними порушеннями, гальмуючи її розгляд різними способами. За цей час головному фігуранту провадження екс-заступнику голови Нацбанку Борису Приходьку було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави в розмірі 200 мільйонів гривень, але до тюрми він не потрапив – у той самий день вся сума була сплачена. Про те, що справа непроста і в ній значно більше дійових осіб, ніж офіційно вважають прокурори, свідчив і той факт, що обвинувальний акт прокуратури з 2015 року суди футболили між собою понад три роки. І лише у 2018 році справа нарешті була прийнята Дарницьким районним судом міста Києва. У ході досудового розслідування прокурори зібрали беззаперечні докази вини Бориса Приходька у розтраті/привласненні коштів з державного аграрного фонду, підтвердженням чого є висновок проведеної економічної експертизи фінансових операцій, що міститься в матеріалах справи. За дивних обставин свідок та партнер Бориса Приходька, один з головних фігурантів цієї справи заступник міністра аграрної політики та продовольства на той час Валерій Давиденко у травні 2020 року покінчив життя самогубством. У тому ж 2020 році обвинувачений Приходько з скандальною перевагою в 100 голосів здобуває собі мандат народного депутата України по 210 округу, а з мандатом Приходько здобуває і омріяну недоторканість.

pryxoadv

Приходько та адвокат Кірюка жартують і почуваються впевнено

 

Як тільки Борис Приходько всідається в крісло народного депутата, починаються юридичні метаморфози на рівні Генеральної прокуратури – близько чотирьох місяців тодішній Генеральний прокурор Руслан Рябошапка відмовляється від підписання подання про надання згоди ВРУ на притягнення нардепа Приходька до кримінальної відповідальності, незважаючи на те, що справа Приходька вже в суді. Однак мандат ненадовго рятує Бориса Приходька, адже Верховна Рада України таки скасовує депутатську недоторканність, і розгляд його справи продовжується.

І ось після трьох років судового розгляду справи, безперервних неявок захисту та клопотань про відкладення судового розгляду нарешті у березні 2023 року справа виходить на фінішну пряму. На диво, справа на два мільярди стає абсолютно не цікавою для провідних ЗМІ країни.

 

А судді хто?

 

Нарешті в день судового розгляду, на кінцевому етапі судових дебатів, де судді мали заслухати останнє слово обвинуваченого, а після виходу до нарадчої кімнати винести ухвалу, захист Бориса Приходька подає клопотання про закриття кримінального провадження нібито через порушення строків досудового розслідування. Підстав для його задоволення не було жодних, адже достеменно встановлено, що строки досудового розслідування дотримані, перший обвинувальний акт складено, погоджено та скеровано до суду без порушення строків досудового розслідування.

kolsuddiv

Колегія суддів під головуванням судді Домарєва

 

Однак двоє з трьох суддів – Тетяна Щасна та Ольга Просалова – на відверте здивування і навіть гнівне обурення голови колегії Олександра Домарєва за 10 хвилин до виходу суду в нарадчу кімнату для підготовки вироку в один момент голосують за постановлення ухвали про закриття провадження у зв’язку з нібито порушенням строків досудового розслідування. Прокурор по справі подає обґрунтовані заперечення щодо закриття провадження, адже це прямо суперечить як нормам процесуального кодексу, так і практиці Верховного суду України, однак думка обвинувача залишається без уваги.

uxvala

Cкадальна ухвала Дарницького суду

 

Розуміючи відверту незаконність ухвали, головуючий суддя Домарєв бере самовідвід та відмовляється підписувати ухвалу про закриття провадження у справі Приходька. Проте навіть це не перешкоджає суддям Щасній та Просаловій, перевищуючи свої службові повноваження, без оголошення постановленої ухвали, ігноруючи факт неповного складу суду, будучи не уповноваженими на те, самовільно втрутитись в систему електронного документообігу суду та опублікувати ухвалу про закриття кримінального провадження в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

 

Апеляцію розглянуть цього місяця

 

Схоже, на певному етапі громадянам Приходьку та Кірюку поки що вдалося уникнути покарання у вигляді 12 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна. Довести власну невинуватість вони не змогли, але зачепились за процесуальні норми. Втім, державне обвинувачення хоче продовження справи про вимивання мільярдних коштів з рахунків гаранта продовольчої безпеки. На рішення Дарницького суду прокуратура подала апеляцію, її розгляд має відбутись вже у травні. Висвітлюючи попередні розгляди справи, ми безпомилково припускали, що її затягують зумисне, а рішення суду – швидше формальність. Наразі вже стало очевидно, що комусь із вищих ешелонів влади вигідно «злити» цю справу, але головне – по-тихому, щоб, не дай Боже, не дізнався Західний світ, який допомагає нашій країні вистояти у війні з росією і закриває очі на численні факти корупції. Ми ж бачимо, що навіть війна не є перепоною для різного роду хабарників та корупціонерів. Після рішення першої інстанції на свою користь Борис Приходько оприлюднив низку матеріалів у ЗМІ, в тому числі шляхом рекламних публікацій, що може свідчити про намагання відбілити свою репутацію, звинувативши суди в ситуації з крадіжкою мільярдів. Цікаво, що буде, коли американські сенатори чи, скажімо, британські парламентарі дізнаються про судовий розгляд однієї з найбільших за масштабами крадіжок? Стукати в двері Офісу Президента – марна трата часу!

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)