|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 4:26 | 02.25.2024

Трофей Олексія Попелухи Трофей Олексія Попелухи

На півночі Чернігівщини вовки заходять у лісові села

Цьогоріч на півночі Чернігівщини – як ніколи аномальна кількість вовків.

Харчової бази в лісі мало, тож у віддалених лісових селах сіроманці викрадають свійських собак, а вночі заходять на людські подвір’я у пошуках поживи. З початку січня на Новгород-Сіверщині місцеві мисливці застрелили трьох дорослих хижаків, ще одному вдалося втекти.

 

Олександр Волкогон – староста сіл Троїцьке, Стахорщина, Форостовичі, Ларинівка, Бугринівка, Солов'їв, Фаївка Новгород-Сіверської громади – розповідає, що мешканці Ларинівки скаржились йому на вовків. Ті, мовляв, ходять по людських подвір’ях.

«Проблема вовків дійсно існує, – каже Олександр Михайлович. – У наших селах вони не такі активні, а у Гнатівці, Кудлаївці та Ушівці – там вовки «побрали» собак. Я особисто вовка в селі не бачив, а от на сліди в лісі натрапляв часто».

Позаминулого тижня молоді мисливці «зняли» пару дорослих вовків поблизу села Блистова. Облави як такої не було. Полювали в загоні на зайця та лисицю, а натрапили на хижаків.

Олексій Попелуха їздив дивитись на трофеї.

«Я взяв із собою доньку, щоб показати їй вовків, – каже Олексій. – Хлопці добули самця та самку. Крупні, за 50 кілограмів».

А наступного тижня Олексій Попелуха сам добув вовка, точніше – вовчицю.

«Ми не були полюванні, просто об’їжджали дивились угіддя з донькою. З’їхавши з траси, я побачив два свіжі вовчі сліди. А потім і самих вовків, які бігли полем. Я відрізав їх машиною від лісу, подзвонив додому, щоб привезли зброю. Приїхав батько з меншим братом. Вовків було двоє: вовк утік, а вовчицю ми «забрали», – розповідає мисливець.

laparuka

Лапа вовчиці у порівнянні з долонею мисливця

 

Хижака Попелухи взяли між селами Ларинівка та Фаївка, буквально за два десятки кілометрів від місця, де перед тим підстрелили двох вовків. Можна припустити, що такий вузький ареал обумовлений відсутністю дичини в лісі.

Дичини й справді мало, – підтверджує Олексій Попелуха.

«За цей рік я не бачив жодної косулі. Хоч й не так часто виїжджаю на полювання, але – факт, – каже мисливець. – Кабан є, заєць є, лисицю «забирав», двох єнотовидних собак «забрав». А от з косулею все погано. А тут іще вовки».

Дорослому «санітару лісу» на рік потрібно не менше двох десятків кіз, а ще зайці, поросята тощо.

«Лося, крупного кабана вони не візьмуть, а порося до 100 кілограмів будуть трощити», – каже Олексій.

Місцеві переконують, що порівняно з минулими роками вовків у лісах значно побільшало. Раніше, кажуть, за всю зиму бачили один-два сліди, а зараз повно слідів та переходів. На переконання мисливствознавців, зростання популяції вовка пов’язане з міграцією. На північ Чернігівщини хижак заходить із сусідніх Білорусі та Росії, а ще з Чорнобиля.

У січні вовки паруються, у них починається гін.

В підстреленої вовчиці також почалося тичкування.

«Мій брат – ветеринар, тож окреслив всі ознаки, – каже власник трофею. – Вовки взагалі переважно моногамні, вони живуть сім’ями».

Хорошого трофею із добутої вовчиці, на жаль, не вийшло, хоча екземпляр вартісний.

«Шкура виявилась непридатною, на ній були наслідки підшкірного кліща – облізлі боки, стегна, пузо. Ми забрали тільки голову як трофей, – каже Олексій Попелуха. – Порівняно з тими вовками, яких взяли під Блистовою, ця вовчиця значно крупніша, а ікла – по три сантиметри. На жаль, гарного опудала з неї не зробиш, а от череп піде на трофей».

Підшкірний кліщ передається від тварини до тварини при контакті, тож, швидше за все, вовк теж заражений. Задля того, щоб хвороба не перейшла на іншого звіра, мисливці спалили тушу.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото надане Олексієм Попелухою

Схожі матеріали (за тегом)