|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 5:35 | 07.13.2024

Історія як спосіб шантажу

Одні намагаються охороняти історичну спадщину, інші використовують її для розправи над неугодними.

На четвертому році існування у керівництва Плисківської громади нарешті дійшли руки до історичної спадщини. Голова сільської ради Марина Вірко раптом зацікавилась долею курганів, щоправда не всіх, а тільки суміжних з неугодним для неї підприємством ТОВ «Плиски Агро». Як відомо, господарство ще два роки тому самостійно відмежувало 41 курган, а його співвласник Валерій Новицький став учасником руху «Хранителі курганів». Вся ця історія з опікою над пам’ятками археології виглядала б більш реалістичною, якби паралельно з перевірками інші пам’ятки не виставляли на торги і не переводили у фермерські землі.

 

ТОВ «Плиски Агро» – чи не єдине агропідприємство в Україні, яке оборало і відступило від курганів, котрі розорювали ще при колгоспах. У Плисках їх аж 41 одиниця! Два роки тому господарство за власної ініціативи відмежувало кургани та встановило на них національні прапори.

Паралельно з цим тривала відкрита війна між підприємством та керівництвом громади, в результаті якої господарство ухвалило рішення про перереєстрацію в сусідню Борзну. З перереєстрацією з Плисок пішли і три мільйони гривень ПДФО, які підприємство сплачувало за власних працівників.

Варто зауважити, що на території Плисківської громади розташована колосальна кількість археологічних пам’яток. Ті ж самі кургани в межах села Сиволож безкарно розорює інший землекористувач. Втім, сільська головиха Марина Вірко вирішує покарати саме те підприємство, яке відновило кургани. За її заявою на перевірку виїжджають спеціалісти з профільного департаменту Чернігівської ОДА. Що цікаво, що сама перевірка проходила в день аукціону на право оренди 34 гектарів археологічного поселення «Рудка-2». Як відомо, в березні сільська рада незаконно, без погодження з департаментом, перевела ці землі у фермерські. Потім була розробка технічної документації і, зрештою, сам аукціон. Як сталося, що працівники департаменту культури Чернігівської ОДА не зайшли в сільську раду і не поцікавились законністю проведення аукціону, а поїхали на поля шукати порушення, історія замовчує.

plyskykur

Начебто розорані кургани поблизу Плисок... і з боку Сиволожа

syvologkur

Очевидці стверджують, що в комісії не було навіть професійного геодезиста, який визначив би межі. В актах огляду зазначено, що межі курганів засіяні. Та найбільш смішним моментом став висновок про те, що поселення теж обробляється та засіяне соняшником. Фото, які ми робили на наступний день після приїзду комісії, засвідчують абсолютно протилежне: кургани виділені, поселення «Рудка-2» не засіяне ніякою культурою. Таким воно, щоправда, залишалося недовго. Після того, як аукціон виграло одне з агропідприємств, землю під археологічною пам’яткою передискували і підготували під подальший обробіток.

rudka2

«Рудка-2» після роботи трактора. Пам’ятку археології готують під оранку

 

Що стосується охоронних меж поблизу курганів, то за словами співвласника ТОВ «Плиски Агро» Валерія Новицького, вони елементарно не могли знати, де знаходяться ті межі, бо ні департамент археології, ні сільська рада не довели до його відома жодної інформації.

«У 2019 році, коли громаді передали всі землі, вони отримали все, що мало і не мало кадастрові номери, в тому числі і кургани. Вони повинні були провести інвентаризацію ще два роки тому, а не зараз, – каже аграрій. – По-друге, якщо в них були паспорти на кургани, то згідно з законом мали б звернутись до нас як суміжних користувачів, повідомити про охоронну зону, поставити межові знаки і передати їх нам по акту, – продовжує Новицький. – І от якби ці знаки поставили, а ми порушили межі, це була б підстава звинувачувати нас у чомусь».

poleson

Валерій Новицький біля поселення, де начебто посіяно соняшник

 

Аграрій каже, що нічого цього не було зроблено. Більше того – підприємство самостійно вирішило відмежувати культурно-археологічну спадщину.

«Ми самостійно виділили зони під курганами, як собі уявляли, оскільки реальних меж не знали і про наявність в ОТГ паспортів навіть не підозрювали. На деяких місцях взагалі були рівнини. А тепер вони вирішили зробити на цьому погоду, написавши заяву в департамент археології, а ті склали акти, які взагалі не відповідають дійсності, – стверджує Валерій Новицький. – Дуже приємно, що голова на четвертий рік нарешті почала з'являтись у полі, де власне, і заробляються кошти на її утримання. Можливо, скоро зрозуміє, чому за рік в полі прапор розтріпався, а в неї в кабінеті – ні! Над ДАПом прапор теж був не дуже новенький! Проте ми дуже вдячні голові, що вона особисто підтвердила для всіх, хто мав сумніви, що кургани були виділені підприємством майже два роки тому і що прапори встановили не вчора і не для імітації, – продовжує аграрій. – А от як, маючи на руках археологічні паспорти і припис від обласного департаменту археології про винесення меж, встановлення межових знаків і передачі їх по акту суміжним користувачам, приховувати це і нічого не зробити – хотілось би почути від керівництва громади, чому. Бо мантра «згідно чинного законодавства» тут якось не вписується. Проте протягнуте насильно через три сесії рішення віддати 34 га археологічної пам’ятки «Рудка-2» в оренду було успішно виконане! Ось де істинне ставлення до культурної спадщини!».

pole2

Поселення, на якому працює трактор агропідприємства, що виграло аукціон

 

А й справді, особливий цинізм керівництва сільради проявляється в тому, що паралельно з нібито опікою над курганами воно протиснуло на торги поселення «Рудка-2» – пам’ятку археології, яка не оброблялась і охоронялась законом.

Цікаво, що згаданий Департамент з приводу незаконних дій керівництва громади щодо поселення «Рудка-2» писав заяву в Ніжинську районну прокуратуру. До цього часу не те що немає реакції на цю заяву, а саму пам’ятку вже здали в оренду.

vytyag1

Кургани мають цільове призначення «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва»

 

Мабуть, подібну долю в Плисках готують і давнім могилам. На публічній кадастровій карті з’явилась свіжа інформація провиготовлення технічної документації на кургани. До речі, тією ж самою столичною фірмою, котра виготовляла технічку на «Рудку-2». Як не дивно, але чомусь кургани отримали цільове призначення «для веденнятоварного сільськогосподарського виробництва».

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)