|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 19:00 | 12.01.2023

В Іржавці люди отримують дрова безкоштовно

У селі Іржавець Ічнянської ОТГ запровадили соціальний проект – безкоштовну доставку машини дров тим селянам, які їх потребують. Насамперед таку допомогу отримають одинокі пенсіонери, малозабезпечені та багатодітні сім’ї.

Як багато років тому, так і сьогодні багато людей у селах опалюють своє помешкання дровами. Адже не всі провели до оселі газ. А ті, хто й провели, останні роки знову повертаються на дров’яні котли, бо газом опалюватися не всім по кишені через здирницькі тарифи. І хоча дрова – теж недешеве задоволення, проте люди купують – не мерзнути ж узимку. Тож в Іржавці вирішили допомогти людям у заготівлі на зиму дров. Тим паче, їх у селі повно. Так, для старостату безкоштовними дровами запаслися на декілька років наперед, і про людей не забули. І це все завдяки випилюванню по селу аварійних дерев та сухостою.

«За всі роки я не пам’ятаю, щоб у нас по селу і навколо випилювалися аварійні дерева, – розповідає староста Іржавецького старостинського округу Сергій Сирота. – У межах електричних мереж теж ніхто не обрізав. Через те постійні були проблеми з електрикою, особливо у вітряну погоду. І коли я став старостою, ми почали саме зі спилювання аварійних дерев – на кладовищах, у повітряних лініях електромереж. Там стільки аварійних дерев, сухостою та чагарників, що все село можна забезпечити дровами».

 

Ідея припала людям до душі

 

1adrovaКоли ж почали всі ці дерева пиляти, постало питання – куди їх дівати. Для старостату заготовили на декілька років наперед. Тож було вирішено випиляні дерева безкоштовно віддавати усім мешканцям села, які потребують їх. Мінімум по машині дров отримають безкоштовно жителі села Іржавець.

«СТОВ «Іржавецьке» – підприємство, яке орендує землі на території нашого старостинського округу, – надає нам автомобіль для доставки дров, місцеві бізнесмени теж надають автомобілі для перевезення, – говорить Сергій Олександрович. – І тому людям доставка виходить безкоштовна.

Ми зараз пиляємо, влаштовуючи суботники, і всі жителі села допомагають. В інші дні двоє наших працівників по благоустрою комунального підприємства Ічнянської міської ради потихеньку пиляють дерева, складають. Вже потім розвозити будемо. Пиляємо, коли є можливість, бо аварійних дерев багато, а по селу ще й інша робота є».

Оголошення про можливість отримати безкоштовно дрова староста розмістив і на своїй сторінці у соціальній мережі.Це, так би мовити, додаткове джерело отримання інформації.

«Вже деякі сім’ї отримали дрова, на сьогодні в мене ще 6 сімей, які прочитали повідомлення і попросили. Хто у вайбері пише, хто під постом моїм у фейсбуці. Це вже останній етап цієї, так би мовити, програми. Ми ж проводили опитування соціальних працівників, хто із їх підопічних потребує дров, у кого немає газового опалення. І всім, кого вони назвали, вже доставили дрова. Та і я сам їздив до одиноких пенсіонерів, розмовляв, питав, чи потрібні їм дрова, – розповідає Сергій Олександрович. – Ще ціле літо попереду, потихеньку розчищатимемо село від сухостою, тому всім, хто потребує, доставимо дрова. Те, що ми проводимо через виконком – це великі дерева – пиляємо на «метровки», а чагарники, де не потрібне узгодження з виконавчою владою, то метрів по два. Вже люди самі їх далі розпилюють, рубають. Дрова будемо людям розвозити протягом усього літнього періоду. Старостат ми вже мінімум на два роки забезпечили дровами».

 

Сади замість чагарників

 

Дуже хоче староста, щоб замість чагарників у селі росли сади з плодовими деревами, щоб користь від них для людей була. І вже почав втілювати цю ідею в життя. В усякому разі сад із нектаринами в Іржавці вже є, на черзі – малина, смородина, фруктові дерева.

«Плануємо на тих сотках, де були чагарники, садити дерева, – розповідає Сергій Сирота. – Я біля старостату вже посадив невеличкий садочок – 74 дерева. Там шість сортів яблук і два сорти нектаринів. Якщо родитиме, то може, в школу будемо надавати продукцію. Ми дві ділянки запланували засадити фруктовими садами. Я запросив спеціаліста, то він порадив нам їх на осінь посадити. Ділянки такі, що треба переорати, щоб земля постояла, а восени висадимо. Що саме – ще не визначилися, можливо, це навіть будуть кущі малини чи смородини».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)