|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 12:55 | 02.25.2021

Стартує реформа старшої школи

Уже цього року Чернігів починає трансформацію загальноосвітніх навчальних закладів міста.

Адже відповідно до Закону України «Про освіту» в українській школі має бути три рівні освіти. Перший рівень – початкова школа, де діти вчитимуться з 1 по 4 клас. Другий рівень – базова середня освіта, буде відбуватися в гімназіях. Діти навчатимуться там з 5 до 9 класу. І третій рівень – ліцеї. Тут діти отримуватимуть профільну освіту ще три роки.

З 1 вересня 2024 року вся мережа закладів освіти має відповідати цій структурі. Саме тому в Чернігові вирішили вже цьогоріч почати трансформацію.

 

У Чернігові галузь освіти почала готуватися до проведення наступного, останнього етапу реформи Нової української школи. Задля того, щоб підійти до нової моделі навчання безболісно і поступово, підготовчий етап змін стартує з 2021 року.

 

Старшої школи не буде

 

1osvita21Відповідно до освітньої реформи старшої школи у звичному вигляді не буде. Старшокласники вчитимуться лише в ліцеях, котрі створюються та функціонують як окремі заклади освіти.

У Чернігові вже визначилися з тим, які школи матимуть статус ліцеїв. Це сьогоднішні загальноосвітні спеціалізовані школи №1, №12 та ліцеї №15 і №22. За інформацією управління освіти, їх обирали за цілим комплексом критеріїв, зокрема розташування, щоб забезпечити освітніми послугами мешканців усього міста. Ці ліцеї не будуть спеціалізуватися на якомусь одному напрямку, натомість кожен з них матиме абсолютно різні профілі. І всі вони будуть рівноправними.

«Це заклади, які багато років демонструють досить високі показники випускників за результатами зовнішнього незалежного оцінювання, – сказав начальник управління освіти Чернігівської міської ради Василь Білогура. – І територіально вони знаходяться в різних частинах міста, що забезпечить доступність. Фактично учні дев’ятих класів зможуть вибрати собі будь-який із цих закладів, який за логістикою доступніший. Ми не плануємо зменшувати кількість 10-х класів – навпаки, поступово кількість класів зростатиме, і всі бажаючі будуть зараховані до них. Єдине – якщо буде більше бажаючих у певний клас, ніж місць у ньому, то тоді можлива конкурсна процедура. Профільна школа-ліцей комунальної форми власності будуть абсолютно безкоштовні».

Цьогоріч вже 11 шкіл міста не будуть набирати 10-11 класи. Тож дев’ятикласникам, які зараз навчаються в школах № 4, 5, 6, 7, 9, 13, 17, 20, 27, 30, 33, потрібно вже зараз визначатися, в який із чотирьох запропонованих ліцеїв вони підуть. Учні ж 11 класів у цих навчальних закладах матимуть змогу закінчити навчання в своїх школах.

Також в управлінні освіти додають, що ті учні, які вже визначилися з професією, зможуть після 9 класу піти навчатися до коледжів, в профтехучилища та до спеціалізованих закладів.

«Такого, що дитина не здобуде повну середню освіту, не буде, – говорить Василь Білогура. – Просто зміниться підхід до навчання та переформується система закладів освіти».

 

Школи без першачків

 

Починаючи від 1 вересня 2021 року чотири чернігівські школи, які в подальшому мають повністю переформуватися на ліцеї, не будуть набирати перші класи. Натомість в управлінні освіти обіцяють створити додаткові перші класи в найближчих школах. І з огляду на те, до якої школи вони будуть територіально закріплені, батьки матимуть змогу обирати навчальний заклад за тим же алгоритмом, що й зараз. До територіально закріплених усі потраплять гарантовано, а якщо хтось хоче обрати інший навчальний заклад – має написати заяву і вступати шляхом жеребкування. Проте тим дітям, які вже навчаються в початкових класах майбутніх ліцеїв, нікуди переводитися не потрібно. До 2024 року вони встигають завершити навчання у стінах своїх начальних закладів.

«Передбачається, що до 1 вересня 2024 року в ліцеях не має бути початкової ланки, – говорить Василь Білогура. – Саме тому ми починаємо трансформацію шкіл в цьому році, щоб процес був безболісним. Ми ж маємо розуміти, що найскладніше – питання початкової школи. Адже вони мають бути найближче до місця проживання. Гімназія може мати початкову школу як структурний підрозділ, ліцеї такої можливості не матимуть. Тому в школах №1, 12 та в ліцеях № 15 і 22 з цього року вже не набиратимуть перших класів».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)