|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 20:55 | 07.23.2024

За однією дванадцятою: коли в області буде бюджет?

Чернігівська область – єдина в Україні, де досі не затвердили бюджет на 2021 рік.

Такого не було навіть у часи найгіршої економічної кризи: чи не вперше з часів незалежності Чернігівщина другий місяць залишається без головного фінансового документа. Відтак, доки обласна рада його не затвердить, Чернігівщина житиме за однією дванадцятою частиною від минулорічного бюджету.

 

37 із 64 – «квартет» більшості

 

Уперше за вісім скликань Чернігівська обласна рада так довго не може затвердити бюджет на наступний рік і, мабуть, вперше проект рішення «Про обласний бюджет» поставили останнім у порядку денному. Наявність у сесійній залі 37-ми власників депутатських мандатів засвідчила абсолютну перевагу коаліції з числа «Рідного дому», «Радикальної партії» та «Слуги народу» (у загальній сумі – 33 голоси), до яких нещодавно додались ще й п’ять штиків з ОПЗЖ. Новим союзникам коаліції віддали дві комісії.

Друга за чисельністю фракція «Наш край», а разом з нею і «Батьківщина», «За майбутнє» та «Європейська солідарність» традиційно проігнорували сесійне засідання, пояснивши свою відсутність очікуванням судового рішення про не легітимність установчої сесії.

І хоча на розгляд порядку денного виставили 50 питань, та все ж найбільше конфронтацій напередодні відбувалося довкола бюджету. Вочевидь, це стало головною негласною причиною звільнення директора департаменту фінансів облдержадміністрації Валерія Дудка. Це кадрове рішення пройшло непомітно для загалу. У кулуарах говорять про те, що його має замінити на посаді Віктор Бистров (діючий депутат Чернігівської міськради від «Нашого краю»). Поки що обов’язки директора головного фінансового органу ОДА виконує Любов Жукова.

Очільниця Чернігівської облдержадміністрації Анна Коваленко не приховувала емоцій і напередодні бюджетної сесії написала наступне: «Публічний та прихований тиск на депутатів та ОДА, відверто незаконні ініціативи, провокації та шантаж – мабуть, звична річ для бюджетного процесу на будь-якому рівні. Через це інколи ситуацію доводилось обговорювати не тільки з фінансистами, а й з керівництвом правоохоронних органів... я сподіваюсь, що…«бюджетна епопея» скінчиться, і Чернігівська область отримає збалансований бюджет на 2021 рік. Тягнути вже немає куди. Всі компроміси досягнені. Не може їх бути лише там, де йдеться про корупцію – про це ми домовились з самого початку співпраці з облрадою».

Натомість в Чернігівській обласній раді не погодились із так званим компромісом. Відтак профільна комісія надала розробнику – облдержадміністрації – правки до проекту. Які саме – депутати не розповідають.

 

Бюджетна епопея

 

Згідно з проектом бюджету, опублікованому на сайті облради, надходження перевищують видатки на понад 3 мільйони гривень. Так, дохідна частина обласного бюджету становить 2 мільярди 371,5 мільйона гривень, а видатки – 2 мільярди 368 мільйонів гривень.

Заступник голови бюджетної комісії «радикал» Василь Амельченко каже: насправді у бюджеті – дефіцит.

«Дефіцит бюджету – 300 мільйонів, який вони хочуть не те що приховати, а скоріше – не показати. На жаль, коли ми спілкувалися з керівниками департаментів та управлінь, ми не знайшли відповідей на питання, як вони існуватимуть протягом цілого року, – прокоментував він.

Представник «Слуги народу» Дмитро Іванов на додачу заявив, що бюджет незбалансований.

«Прогнозовані видатки бюджету, сформовані за поданням розпорядників коштів (департаментів та управлінь), значно перевищують очікувану дохідну частину. Ми двічі аналізували проект бюджету під час засідань комісії обласної ради з питань економічного розвитку, інвестиційної діяльності та здійснення державної регуляторної політики, яку я очолюю. На жаль, ми так і не отримали відповідей від Чернігівської ОДА, яким чином буде покриватися нестача коштів у бюджеті, яка виникне вже в жовтні-листопаді через незбалансованість видатків», – сказав він.

 1apidpysy

Подання проекту бюджету чекає підписів з облради

 

Він також зауважив, що більшість установ, які фінансуються з обласного бюджету, територіально знаходяться у Чернігові. За словами Іванова, невідомо, яким чином буде розподілятись додаткова дотація на утримання закладів освіти та охорони здоров’я.

Голова облради Олена Дмитренко говорить, що бюджетний дефіцит складає 372 мільйони гривень. Це – на 72 мільйони більше, ніж заявляв її колега по коаліції – заступник голови бюджетної комісії «радикал» Василь Амельченко.

Ще одне питання, яке не задовольняє більшість, – нерозподілені 185 мільйонів гривень додаткової державної дотації територіальним громадам.

«Ця дотація спрямована тільки на освіту і медицину. Тобто за рахунок неї можна покривати заробітну плату техпрацівників у навчальних закладах, енергоносії в лікарні і так далі. Ми дуже просимо обласну адміністрацію уникнути ручного розподілу. Ми пам’ятаємо цей термін, коли приходить дотація і її в ручному режимі розподіляють. Ми хочемо, щоб це було прозоро. Відповіді на це ми теж зараз не отримали», – сказала Олена Дмитренко.

 

Першими постраждають громади

 

Для більшості експертів від самого початку було зрозуміло, що запропонований профільним департаментом ОДА бюджет не затвердять. Інакше навіщо було відповідний проект рішення президії виносити останнім питанням? Голосування по більшості рішень пройшли майже одностайно.

1agolos 1agolos2

Після наради в роботі третьої сесії восьмого скликання оголосили перерву. І перерва між першим та наступним пленарними засіданнями третьої сесії, за словами очільниці облради Олени Дмитренко, триватиме доти, доки всі озвучені проблемні питання не будуть вирішені та узгоджені. Відтак Чернігівська область продовжує жити за однією дванадцятою частиною бюджету 2020 року. Разом із тим в обласній раді наголосили, що не несуть персональної відповідальності за ситуацію, що склалася. Тож бюджетна епопея триває. Заручниками ситуації стали об’єднані територіальні громади, аджебагато хто на місцях розраховує на надходження додаткових дотацій, за рахунок яких покривають видатки на опалення лікарень та освітніх закладів і, що найбільш важливо, виплату зарплатні техпрацівникам закладів освіти.

1aflag

Флагшток у Крутах вже є, навіщо ще один за 5 мільйонів?

 

Натомість у Чернігівській ОДА вирішили погратись у патріотизм. Так, питанням, яке передувало бюджетному, став проект внесення змін до Обласної цільової програми національно-патріотичного виховання на 2021-2025 роки.Зміни стосуються збільшення коштів на фінансування Програми у розмірі 5 мільйонів гривень. Передбачається, що ці гроші підуть на фінансування будівельних робіт для спорудження знакового патріотичного об’єкту (флагштоку) на території Меморіального комплексу «Пам’яті героїв Крут» до Дня Державного Прапору України та 30-ї річниці незалежності України у 2021 році. 5 мільйонів на флагшток у місці, де вже такий флагшток встановлено! Проект змін до Програми запропонований профільним департаментом Чернігівської ОДА. Благо, депутатам вистачило клепки не проголосувати за це марнотратство: 17 – «За», 4 – «проти», 9 – «утримався», 7 – «не голосували». Особливого цинізму ситуації додає те, що в громаді, на території якої розташовано Меморіал, 900 тисяч гривень боргів перед технічними працівниками трьох навчальних закладів, які їм «скинула» держава в обличчі райдержадміністрацій.

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)