|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 11:26 | 07.13.2020

Що прийняли на позачерговій сесії облради

22 (позачергова) сесія внесла свої корективи до реформування галузі охорони здоров’я області та прийняла Програму контролю над COVID-19

sesion1Планове пленарне засідання обласної ради, що намічалося на кінець другої декади березня, було відмінено через епідемію короновірусу COVID-19. А ось, 22-га (позачергова), що відбулася сьогодні, була невідкладною вимогою часу.

Згідно з наступним кроком (другою ланкою) медичної реформи, який розпочинається з 1 квітня поточного року, неспеціалізовані медичні заклади будуть підключені до системи eHealth, а це засвідчує про те, що лікарняні заклади спеціалізованої медичної допомоги більше не отримуватимуть фінансування за принципом субсидіювання.

Акцентуючи увагу на цій проблемі, голова обласної ради Ігор Вдовенко зазначив, що загроза подальшого фінансування спеціалізованих медичних закладів Чернігівщини, в тому числі реформування фтизіатричної служби (недофінансування та оптимізація можуть спричинити відмову від лікування туберкульозних хворих та звільнення сотень кваліфікованих спеціалістів), а також потреба в нагальному протистоянні розповсюдженню коронавірусу - в числі основних причин термінового проведення позачергової сесії.

Саме тому, в числі перших її рішень було затвердження обласної Програми розвитку, підтримки комунальних закладів охорони здоров'я Чернігівської обласної ради та надання населенню медичних послуг понад обсяг, передбачений програмою державних гарантій медичного обслуговування населення на 2020-2021 роки.

Ще одним важливим рішенням в умовах, коли сьогодення вимагає приведення у відповідність до потреб населення обсяг та якість надання спеціалізованої медичної допомоги з акцентом на збереження мережі закладів обласного значення, як головної ланки в наданні спеціалізованої медичної допомоги, було прийняття рішення «Про реорганізацію КНП «Чернігівський обласний госпіталь ветеранів війни» Чернігівської обласної ради, КНП «Чернігівський обласний центр радіаційного захисту та оздоровлення населення» Чернігівської обласної ради, КНП «Чернігівський обласний шкірно-венерологічний диспансер» Чернігівської обласної ради шляхом приєднання до КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради».

Як було зазначено, спеціалізовану медичну допомогу населенню Чернігівщини зараз надають 18 обласних закладів. Проте з 1 квітня 2020 року, відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», Національною службою здоров'я України (НСЗУ) запроваджується реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення. А це означає, що фінансування медзакладів буде здійснюватися НСЗУ відповідно до заключених договорів на пакети медичних послуг (ПМП).

sesion2

Але деякі спеціалізовані медичні заклади Чернігівщини, в числі яких стратегічно важливі для регіону комунальні некомерційні підприємства (КНП) - Обласний госпіталь ветеранів війни, Обласний шкірно-венерологічний диспансер, Обласний центр радіаційного захисту та оздоровлення населення - вимогам, заявленим НСЗУ в Пакетах медичних послуг, як не прико, не відповідають.

В цих умовах зазначені заклади, за попередніми розрахунками, можуть отримати від НСЗУ лише незначну суму коштів по ПМП «Амбулаторна вторинна (спеціалізована) та третинна (високоспеціалізована) медична допомога дорослим і дітям, включаючи медичну реабілітацію та стоматологічну допомогу», що складе менше третини від потреби у фінансуванні.

З метою оптимального використання матеріально-технічного та кадрового ресурсів зазначених медичних закладів, уникнення соціальної напруги і було прийняте рішення, яке дозволить оптимізувати мережу медичних закладів області, зберігаючи їх структуру та майно територіальної громади. І головне - забезпечити високу якість та доступність медичної допомоги окремим категоріям населення.

Нагальним у напрямку збереження спеціалізованих медичних закладів Придесення було і прийняття народними обранцями Звернення Чернігівської обласної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров'я України та Національної служби здоров'я України щодо реформування фтизіатричної служби.

В ньому, зокрема, зазначається, що контрактування НСЗУ протитуберкульозної служби буде становити тільки 20 відсотків від фінансування у 2018-2019 роках. Ця ситуація призведе до руйнації служби та масового вивільнення кваліфікованих фахівців, а решта буде отримувати мінімальну заробітну плату за умови збільшення обсягів їхньої роботи. І, насамперед, депутати акцентують, що подібна ситуація негативно вплине на боротьбу з небезпечними туберкульозними вірусами та на загальний стан епідеміологічної ситуації в області, яка й так займає одне із перших місць у державі по цьому захворюванню.

Враховуючи вищевикладене, народні обранці виклали у Зверненні свої пропозиції:

-залишити у 2020 році фінансування протитуберкульозної служби за рахунок субвенції з державного бюджету;

-встановити «пільговий період» для переходу фтизіатричної служби на нові умови фінансування, під час якого відпрацювати реальну структуру і вартість пакету «Діагностика та лікування дорослих та дітей із туберкульозом». І, звичайно ж, депутати та вся громадськісь області сподіваються, що до їх прохання обов'язково дослухаються.

Цього ж дня на 22-й (позачерговій сесії) було прийнято ще два важливі рішення стосовно контролю та попередження епідемії короновірусу - затверджено обласну Програму з діагностики та лікування на території Чернігівської області інфекції, викликаної COVID-19 (читайте в інформації «Більше 117 мільйонів гривень спрямували депутати обласної ради на діагностику та лікування на території Чернігівської області інфекції, викликаної COVID-19») та внесено профільні зміни до Цільової соціальної програми розвитку цивільного захисту Чернігівської області на 2016-2020 роки.

 

 Надання населенню спеціалізованої медичної допомоги забезпечить прийнята депутатами на 22 (позачерговій) сесії обласна галузева програма

 

Більшістю голосів депутати затвердили обласну «Програму розвитку, підтримки комунальних закладів охорони здоров'я Чернігівської обласної ради та надання населенню медичних послуг понад обсяг, передбачений програмою державних гарантій медичного обслуговування населення на 2020 -2021 роки».

Цей документ розроблений Управлінням охорони здоров'я облдержадміністрації з метою підтримки комунальних закладів охорони здоров'я області в умовах впровадження нової моделі ведення господарської діяльності, збереження кадрового потенціалу медичної галузі, покращення обслуговування населення у всіх видах спеціалізованої медичної допомоги, незалежно від їх віку, статі та соціального статусу.

Як відомо, з 1 квітня цього року відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» змінюється концепція фінансування медичних закладів вторинного та третинного рівнів надання медичної допомоги. Запроваджується принцип «гроші ходять за пацієнтом» і Національною службою здоров'я України буде здійснено реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення для усіх видів медичної допомоги. Заклади охорони здоров'я, які відповідатимуть умовам надання та специфікаціям на конкретні медичні послуги, будуть укладати договори про медичне обслуговування населення із Національною службою здоров'я України і отримуватимуть кошти за наданий населенню, в межах передбаченого Урядом переліку, обсяг медичних послуг.

Разом з тим, окремі заклади, такі як будинки дитини, служби крові, медико-соціальні експертні комісії, бюро судмедекспертизи, бази спецмедпостачання, утримуватимуться за рахунок субвенції з державного бюджету на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров'я. У той же час залишається невизначеним механізм фінансування дитячих санаторіїв, патолого-анатомічного бюро, інформаційно-аналітичного центру, лікувально-фізкультурного диспансеру, медико-генетичної консультації, які на даний час фінансуються за рахунок медичної субвенції з державного бюджету.

Крім вищезазначених медичних закладів в обласній мережі функціонують такі заклади, для яких затверджені необґрунтовано низькі тарифи надання медичних послуг. Зокрема, це КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» та КНП «Чернігівський обласний центр соціально значущих та небезпечних хвороб». Враховуючи, що в умовах стаціонарних відділень цих закладів перебувають особи, які потребують тривалого лікування і за медичними показами не можуть проживати самостійно, в сім'ях чи в закладах соціального захисту, а супровід таких пацієнтів не передбачений пакетами з надання відповідної стаціонарної допомоги, є потреба у дофінансуванні.

Таким чином, заклади охорони здоров'я комунальної форми власності зобов'язані здійснювати цілу низку витрат, фінансування яких не передбачено ані Національною службою здоров'я України, ані Міністерством охорони здоров'я України.

Тож для забезпечення повноцінного функціонування низки комунальних некомерційних підприємств та комунальних закладів охорони здоров'я, поліпшення якості та доступності надання спеціалізованої медичної допомоги населенню області, створення сприятливих умов для здійснення модернізації матеріально-технічної бази закладів охорони здоров'я передбачено виділення коштів з обласного бюджету. Орієнтовний обсяг фінансування обласної Програми складає 366967,6 тис гривень та може корегуватися під час її виконання.

Для здійснення заходів, запланованих на цей рік, передбачається залучити 180867,6 тис грн.

Виконання Програми дасть змогу забезпечити вчасну діагностику вроджених вад та спадкової патології шляхом проведення масового скринінгу не менше 90% новонародженим для виявлення моногенних захворювань; медико-генетичне консультування 3800-4000 сімей щорічно; обслуговування осіб з ментальними розладами та осіб із соціально-небезпечними хворобами та пільгових категорій населення.

Серед очікуваних результатів охоплення санаторно-курортним оздоровленням щорічно не менше 2500 дітей із хронічними захворюваннями внутрішніх органів, а також дітей із груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз; забезпечення дітей першого року життя, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, адаптованими молочними сумішами у відповідності до повної потреби; забезпечити не менше ніж 200 осіб, які перебувають на спеціальному обліку, медико відновлювальними засобами (слуховими апаратами, ендопротезами, виробами кардіологічного призначення тощо).

Крім того, за кошти з обласного бюджету планується придбати 13 санітарних автомобілів для центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф; дооснастити медичні заклади необхідним медичним обладнанням та апаратурою; створити безпечні і комфортні умови для надання медичної допомоги, перебування персоналу та пацієнтів в медичних закладах тощо.

 

 Більше 117 мільйонів гривень спрямували депутати обласної ради на діагностику та лікування на території Чернігівської області інфекції, викликаної COVID-19

 

Прийняття обласної Програми з діагностики та лікування на території Чернігівської області інфекції, викликаної COVID-19, на 2020 рік зумовлене необхідністю забезпечення закладів охорони здоров'я області засобами для специфічної діагностики інфекції, викликаної короновірусом COVID-19, створення незнижувального запасу лікарських засобів та засобів антисептики і дезінфекції, поліпшення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров'я та необхідністю створення умов для безпечної діяльності медичних працівників в закладах, де буде надаватися стаціонарна медична допомога пацієнтам з COVID-19.

У пояснювальній записці до проєкту рішення, підготовленого Управлінням охорони здоров'я облдержадміністрації, зазначається, що наразі склалася надзвичайна ситуація, пов'язана з виникненням пандемії COVID-19 у світі та з загрозою виникнення епідемії в Україні.

Станом на 19 березня 2020 року в Україні зареєстровано 16 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, два з яких закінчилися летально.

У 142 країнах світу зареєстровано 218815 випадків захворювання спричинених короновірусною інфекцією, з них 8810 закінчились смертю, у той же час 84114(38,4%) осіб одужали. ВООЗ проголосило Європу епіцентром пандемії COVID-19, випадки захворювання фіксуються серед найближчих сусідів України.

В умовах загрози поширення інфекції короновірусу виділені кошти необхідні для придбання матеріалів, обладнання, інвентарю, медикаментів, витратних матеріалів та оплати послуг, проведення діагностики осіб з симптомами ГРІ, незалежно від необхідності госпіталізації, забезпечення готовності закладів охорони здоров'я до прийому та лікування хворих, дотримання інфекційного контролю під час надання медичної допомоги пацієнтам з COVID-19.

Фінансування заходів обласної Програми здійснюватиметься за рахунок коштів обласного бюджету, місцевих бюджетів, а також інших джерел? не заборонених законодавством. Орієнтовний обсяг обласної Програми складає117150,0 тис гривень та може корегуватися під час її виконання.

Виконання Програми дасть змогу забезпечити проведення вчасної діагностики, ранній початок лікування пацієнтів з COVID-19, ідентифікації збудника захворювання у вірусологічній референт-лабораторії ДУ «ЦГЗ МОЗ України». Очікується, що заходи Програми сприятимуть запобіганню інфікування працівників закладів охорони здоров'я під час виконання ними професійних обов'язків; дозволять проводити обробку санітарного автотранспорту після доставки хворого з підозрою на коронавірус до закладу охорони здоров'я тощо.

Загалом затверджений на сесії документ покликаний забезпечити готовність комунальних закладів охорони здоров'я Чернігівської області для стабільної реалізації комплексу завдань і заходів, спрямованих на вчасне та ефективне надання медичної допомоги пацієнтам з інфекцією COVID-19.

Схожі матеріали (за тегом)