|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 4:07 | 03.01.2024

Якого щура поклали нам під ялинку?

Згідно зі Східним календарем покровителем 2020 року стане Щур. На відміну від амбітних китайців, хазяйновиті українці вважають цю тварину шкідливою та небажаною в господарстві. Схоже на те, що Щур для Чернігівщини не віщує нічого доброго, ба навіть більше – рік ще не почався, а «миші з’їли» добрий шмат бюджету.

Вперше за останнє десятиліття основний фінансовий документ, за яким житиме область увесь 2020 рік, менший на 54 відсотки за свого попередника. У реальних грошах – це мінус два з половиною мільярда гривень. Ухваленню бюджету, який все ж затвердили 18 грудня на сесії обласної ради, передувала справжня епопея з кулуарним та відкритим протистоянням між головою ОДА та керівниками окремих депутатських фракцій. Дійшло до публічних взаємних звинувачень. У результаті – думки депутатів розділилися навіть у фракціях, голови яких назвали бюджет-2020 бюджетом проїдання.

 

Прийняттю бюджету передували непорозуміння

 

1akrisНе варто бути фінансистом, щоб зрозуміти очевидне – запропонований на наступний рік бюджет краю навіть в абсолютних величинах менший, аніж бюджет 2019 року. І це – без урахування інфляційних процесів. Уперше за останній час основний фінансовий документ Чернігівщини менший (на цілих 54 відсотки) від свого попередника.

Так, згідно з документом, доходи обласного бюджету складатимуть 2 мільярди 645 мільйонів 704 тисячі 906 гривень, а видатки – 2 мільярди 641 мільйон 289 тисяч 806 гривень. На перший погляд бюджет хоч і дещо дефіцитний, але виглядає збалансованим. У чому ж тоді суть протистояння?

Ще напередодні сесії, під час засідання президії Чернігівської обласної ради, депутати від партій ВО «Батьківщина» та Радикальної партії Ляшка заявили про те, що вони відмовляються голосувати за бюджет області.

Голова Чернігівської облдержадміністрації Андрій Прокопенко не приховував свого обурення позицією двох фракцій і публічно звинуватив депутатів у шантажі.

«У відповідь на нашу безкомпромісну позицію проти розпродажу комунального майна ми отримали спротив частини депутатів. Нині голосування за бюджет ставиться у залежність від вимог депутатів. Наприклад, сьогодні прозвучала вимога збільшити фінансування депутатського фонду у 20 разів з 50 тисяч до 1 мільйона гривень на одного депутата. У рік місцевих виборів це виглядає як політична корупція та шантаж. Якщо депутати не приймуть обласний бюджет, бюджетні установи не зможуть закупити ліки, продукти харчування та пальне для автомобілів екстреної медичної допомоги. Буде зупинено фінансування забезпечення житлом дітей-сиріт, а також будівництво доріг та капітальні ремонт шкіл, садочків та лікарень», – заявив голова облдержадміністрації.

1aukrop

УКРОП все влаштовує

 

Забігаючи наперед, зауважимо: компромісу по голосуванню за бюджет-2020 вдалося досягнути з фракціями Аграрної партії, УКРОПу, Блоку Петра Порошенка, міжфракційним об’єднанням «Рідна Чернігівщина» та окремими депутатами з фракцій противників.

 

Проти – три фракції!

 

Відкриті звинувачення у шантажі вельми не сподобались керівництву трьох фракцій: «Батьківщини», «Нашого краю» та Радикальної партії Олега Ляшка.

Заступник керівника фракції РПЛ Дмитро Блауш назвав висловлювання очільника області щодо депутатського фонду неправдивими і запропонував з голосу проголосувати за повне зняття з депутатів будь-якого фінансування. На пропозицію у президії зробили вигляд, що не почули депутата. До слова, йдеться про 50 тисяч гривень на рік, які депутати облради щороку отримують з обласного бюджету на виконання своїх повноважень в округах. Для прикладу, в Чернігівській міській раді (з її невеликими округами в межах міста) цей фонд учетверо більший і складає 200 тисяч гривень.

Депутат облради від «Батьківщини» Сергій Пащенко теж не приховував свого обурення.

«Не чує новий голова ОДА депутатів. Навіть не намагається прислухатися до думки депутатського корпусу, а лише маніпулює фактами, цифрами та свідомістю людей, – заявив він. – Маніпуляція є у заяві про начебто «прохання депутатів» збільшити депутатські кошти до 1 мільйона гривень для виконання депутатських доручень. Маніпуляція – у заяві про начебто «прохання депутатів» продати все комунальне майно і спрямувати кошти на округи депутатам. І все це підтвердили мої колеги на засіданні. Прокопенко ж в свою чергу сказав, що не буде вибачатися», – прокоментував Пащенко.

1aspdb

Сергій Пащенко та Дмитро Блауш - два противники бюджету-2020

 

Якщо з опозиційними до нової влади «Батьківщиною» та радикалами все зрозуміло, то на цьому фоні дещо дивною виглядає позиція «Нашого краю». Не секрет, що цю партію пов’язують з прізвищем нардепа-мажоритарника Валерія Давиденка, який є більш ніж близьким до нової влади і має в парламенті принаймні двох депутатів зі «Слуги народу», котрі раніше були напряму пов’язані з «Нашим краєм». Крім того, нового голову ОДА Андрія Прокопенка з Валерієм Давиденком тісно пов’язує колишня тісна співпраця на місцевих виборах. Зрештою, небажання «Нашого краю» голосувати за бюджет-2020 там пояснили так.

1ankrai

Наш край за обговоренням - Ольга Чередник (праворуч) і Ірина Грозенко

 

«Я хочу наголосити, що жодних пропозицій про збільшення депутатського фонду до 1 мільйона від депутатів не надходило, тим більше за рахунок видатків на освіту чи охорону здоров'я. Тим більше, під час зустрічі депутатів із головою ОДА питання направлення коштів від приватизації об'єктів комунального майна в депутатський фонд, навіть не озвучувалося, – коментує депутат Чернігівської обласної ради від «Нашого краю» Ольга Чередник. – Це відверта брехня голови ОДА Андрія Леонідовича Прокопенка! Депутати запропонували йому вибачитися, на що почули: «Немає за що вибачатися». Що ж у кожної людини власні уявлення про чесність. Для чого це все говорилося? Для того, щоб приховати недолугість бюджету?».

 

Який він, бюджет?

 

Після палких дискусій в залі, депутати все ж затвердили основний фінансовий документ, за яким житиме Чернігівщина наступний 2020 рік.

«За» – 37, «проти» – немає, «утримались» – 6, «не голосували» – 8.

Так, утримались від голосування за бюджет: Авер’янов, Бутенко, Дроненко та Шинкаренко (фракція Радикальної партії), Даценко та Пащенко від ВО «Батьківщина».

Взагалі не голосували: Баришовець, Головач, Нужняк, Чередник («Наш край»), Мисник та Якуб (ВО «Батьківщина»), Блауш (Радикальна партія) та Копиця (від БПП).

«Це дійсно зважена і розумна позиція депутатів, – прокоментував хід голосування голова ОДА Андрій Прокопенко. – Зміни до бюджету можна приймати впродовж року і ми будемо його корегувати».

А от голова фракції «Батьківщини» Іван Якуб запідозрив деяких депутатів у кнопкодавстві.

«Деяких депутатів я взагалі не бачив у сесійній залі, а навпроти їхнього прізвища стоїть «За». Це що, підробка?», – обурено прокоментував результати голосування Якуб.

В «Нашому краї» бюджет-2020 назвали жахливим.

«Гіршого бюджету, ніж бюджет-2020, Чернігівська область не мала, – каже Ольга Чередник. – Про бюджет розвитку навіть не варто і говорити. Потрібно розуміти, що, проголосувавши за обласний бюджет-2020, запропонований ОДА, область не отримає з Держбюджету додаткового фінансування. Голові ОДА це вже не цікаво, адже рішення прийнято. А взагалі, при жодному голові ОДА так відверто не ігнорували депутатський корпус».

А от в департаменті фінансів Чернігівської ОДА налаштовані більш оптимістично. Його директор Валерій Дудко пояснює, що суттєвий дефіцит коштів не стане катастрофою для області. У держадміністрації визнають: бюджет складний і потребуватиме коригувань впродовж року. Передусім через певні зміни, пов'язані з реформами на рівні держави. Але для владних органів це звичайна практика.

Основний нюанс: з 1-го квітня відбудеться реформування другої ланки медицини. На сьогоднішній день у 15-ти з 19-ти обласних медичних установ вже створені комунальні неприбуткові підприємства, і вони надалі вже не будуть фінансуватися з обласного бюджету. Інше – всі субсидії та допомоги йтимуть із держбюджету напряму на міста та ОТГ. У 2019-му році їх обсяг складав 2 мільярди 493 мільйонів гривень.

Прогнозовані доходи загального фонду бюджету (без трансфертів) складають – 1 мільярд 8 мільйонів гривень, що на 15,5% більше ніж в 2019-му році!

Основним джерелом надходжень до обласного бюджету стане податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), питома вага якого в загальній сумі доходів загального фонду на 2020-й рік складає 89,8%.

На будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення передбачено 798,9 мільйонів гривень, що в півтора рази більше, ніж у 2019-му році.

Відтак, узагальнюючи написане, в Чернігівській ОДА наголошують, що зменшення видатків обласного бюджету пов'язане з запровадженням з 1 січня 2020 року механізму фінансування державних допомог, пільг та субсидій не з обласного, а безпосередньо з державного бюджету. А також переведенням з 1 квітня 2020 року фінансування закладів охорони здоров'я напряму з Національної служби здоров'я.

 

У владі не приховують: проблеми є

 

Разом із тим у профільному департаменті не приховують і певних проблем з недофінансуванням.

«Коли у нас іде субвенція – там все зрозуміло, просто три квартали зняли і все. А от дотація на опалення медичних установ або на виплату заробітної плати і утримання всіх шкіл, крім педагогічних працівників, зменшена на 52%, – говорить директор департаменту фінансів Валерій Дудко. – Коли ми порахували, скільки йде дотації на медичні установи, де вони вже, так би мовити, буде не потрібна або потрібна через службу здоров’я, то виявилося, що 23%. Оця різниця в 29 відсотків буде темою звернення обласної ради, яку ми зараз опрацьовуємо, до Уряду. Це треба врахувати».

Дещо стурбований соціальними зобов’язаннями і голова Чернігівської облради Ігор Вдовенко.

«Питання недофінансування освіти та медицини – два болючих і ключових питання. Якщо держава бере на себе зобов’язання фінансувати їх напряму, то хотілося б знати, яким саме чином. Раніше ці цифри закладалися в бюджет і це означало гарантовані зобов’язання, а в цій ситуації є певна аморфність. Після першого кварталу ми матимемо картину, щоб говорити вже більш конкретно», – прокоментував керівник облради.

 

2020-й – рік виживання

 

В опозиційних партіях переконують, що цей бюджет буде справжнім випробуванням для громад області, адже в ньому немає багатьох субвенцій та дотацій. Такий бюджет, «спущений» центральною владою та пролобійований головою ОДА, може стати найгіршим у сучасній історії. Так, обсяг фінансування субвенції на соціально-економічний розвиток Чернігівщини скорочено на наступний рік майже удвічі. Відтак існують цілком реальні ризики того, що державні «дірки» закриватимуть за рахунок місцевих бюджетів.

А те, що фінансування освіти та медицини – зобов’язання держави, є доконаним фактом.

«Освіта і медицина згідно Конституції і Бюджетного Кодексу є делегованими, а відповідно профінансованими державою функціями. Саме державний бюджет не фінансує повною мірою освіту і медицину кожного року, просто у 2020 році це питання взагалі набуло катастрофічних масштабів», – пояснив суть у коментарях Корюківський міський голова Ратан Ахмедов.

Незрозумілою є ситуація у медицині. Поки ніхто не роз’яснив механізми фінансування медичних закладів із настанням другого етапу медичної реформи. Адже в регіоні є медичні установи, що навіть зараз не підпадають під стандарти фінансування із Національної служби здоров’я. Що буде з ними після 1 квітня 2020 року?

Схоже на те, що 2020-й рік стане роком виживання для місцевих громад, яких очікує необґрунтоване зменшення додаткових дотацій для місцевих бюджетів. Особливо сутужно буде з дотаціями на оплату комунальних послуг та енергоносіїв у закладах охорони здоров’я. У головному фінансовому документі держави передбачено фінансування для нашої області тільки на рівні 23 відсотків. Де взяти решту? Залишається сподіватись на обіцяне зростання економічних показників та внесення змін до бюджету. Поки що він більше нагадує бюджет проїдання, аніж бюджет розвитку.

 

Отака стратегія!

 

Важко оминути важливі нововведення, достатньо амбітно озвучені керівником Чернігівської ОДА Андрієм Прокопенком. Так, він назвав п’ять стратегічних цілей, які будуть реалізовані наступного року. Серед них: розвиток людського потенціалу; комфортні та безпечні умови життя; підвищення спроможності та конкретності регіональної економіки; прискорений інноваційний розвиток пріоритетних сфер економічної діяльності; посилення спроможності громадянського суспільства.

І якщо про економіку ще щось більш-менш зрозуміло, то про людський потенціал, комфортні умови праці та громадянське суспільство – з області програм, написаних на тренінгах грантожерів. Картинка красива, а на ділі – пшик! Ну що ж? Поживемо – побачимо!

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)